/

МОН надало різні відповіді на петицію про впровадження статевого виховання в систему освіти України: експертки розкритикували обидві

Почати
/
7 хв на читанння

Міністерство освіти і науки України надало дві різні відповіді на петицію про впровадження обов’язкового статевого виховання в українську освітню систему.

Так, керівник Директорату дошкільної, шкільної, позашкільної та інклюзивної освіти Олег Єресько надіслав авторці петиції, голові ГО «Політична дія жінок» Ірині Тишко, листа, в якому запевнив, що статеве виховання в Україні вже здійснюється.

«Відповідно до чинних Державних стандартів у зміст загальної середньої освіти […] теми статевого виховання включені в зміст обов’язкових навчальних предметів “Я досліджую світ” (1–4 класи), “Основи здоров’я”/ “Здоров’я, безпека та добробут” (5–9 класи), “Біологія” (8–11 класи)», — написав він.

На думку Єреська, завдяки отриманим знанням діти «після закінчення 2-го класу зможуть протидіяти проявам тиску, неповаги та приниження щодо себе, зокрема відсторонюватись від неприйнятних дотиків з боку інших людей, повідомляти про це дорослим, яким довіряють. Це допоможе дітям не тільки вибудувати власні кордони, отримати розуміння того, які зони є інтимними, а й уникнути сексуальних домагань і насильства в майбутньому».

Водночас комунікаційниця «Гендер в деталях» Альона Грузіна, проаналізувавши програму предмета «Я досліджую світ» для початкової школи, не знайшла теми про інтимні зони, сексуальне насильство на вулиці чи вдома, «правило трусиків» тощо. Школярі на уроках вивчають інформацію про природу, загальну будову тіла, гігієну, моральні норми, небезпечні ситуації на вулиці (червоне світло світлофора чи напис «Обережно міни») тощо.

«Це недопрацювання МОН є критичним — адже педофіли залишаються безкарними саме тому, що користуються незнанням дітей про інтимні зони, атмосферою страху і сорому, яка оповиває сексуальну сферу. Більше того, часто сексуальні злочини проти дітей коять їхні родичі чи знайомі — тому тема сексуальної безпеки має проговорюватися з найранішого віку, ще з дитячого садочка, щоб діти знали до кого звернутися. Освіта протягом 1–4 класу має закріпити ці навички», — наголосили в «Гендер в деталях».

За словами Альони Грузіної, у 6–7 років, коли діти йдуть до школи, починати статеве виховання вже пізно, адже вони вже могли постраждати від насильства.

У середній школі Олег Єресько також не бачить проблем, хоча раніше Міністерство освіти і науки України доручило Інституту модернізації змісту освіти провести повторну експертизу підручника «Основи здоров’я» для 8 класу та переглянути рішення про грифування «рекомендовано МОН».

«Підручник уже критикували, і після 2017 року він проходив антидискримінаційну експертизу. Знаєте, як її врахували автори підручника? Заголовок “віктимна поведінка” замінили на “провокаційна поведінка”, а весь стереотипний, повний звинувачення постраждалих текст залишили без змін», — додали в «Гендер в деталях».

В організації зазначили, що до них нещодавно звернулася дев’ятикласниця Поліна Прокопіва, яка наголосила, що «найголовніша проблема сьогоднішньої освіти це те, що, як тільки мова заходить про насильство, це стосується лише дівчат».

«Заходи з протидії насильству проводять виключно для дівчат, і це є великою проблемою. У школі хлопці наслуховуються, що дівчина може поводитись провокативно, і що він не винен у цьому, в нього ж інстинкти, і тому він може спокійно лапати однокласницю, що вдягнена в коротке плаття на шкільній дискотеці, без її згоди на це», — розповіла вона.

З нею погоджується старшокласниця Ярина Холод, яка проаналізувала усі п’ять варіацій підручників «Основи здоров’я» 2017 і 2021 року на відповідність нормативним документам і міжнародним зобов’язанням України і виявила, що у всіх зміни були формальними, підручники містять пояснення, «як уникнути насильства», але не дають рекомендацій «як не коїти насильство».

«Ми хочемо запитати МОН — як так сталося, що старшокласниці краще розбираються в нормативних документах і стратегіях протидії гендерному насильству, краще розуміють, як має впроваджуватися статеве виховання в школі, ніж Директорат дошкільної, шкільної, позашкільної та інклюзивної освіти? Чому школярки розуміють, що не так зі звинуваченням жертви в підручниках з “Основ здоров’я”, а багаторічний працівник МОН Олег Єресько вважає, що все гаразд?» — дивуються в ГО «Гендер в деталях» та припускають, що справа може бути в корупційній складовій під час друку підручників.

Своєю чергою міністр освіти Оксен Лісовий, який надіслав Ірині Тишко додаткового листа, зауважив, що МОН розробляє проєкт державного стандарту для профільного рівня загальної середньої освіти.

«У межах реалізації соціальної і здоров’язбережувальної освітньої галузі державного стандарту передбачається впровадження окремого курсу статевого виховання, який враховуватиме досвід європейських країн із впровадження програм статевого виховання», — запевнив він.

Водночас у «Гендер в деталях» звернули увагу, що в обох відповідях йдеться лише про шкільну освіту, хоча статеве виховання і сексуальна освіта мають починатися в дошкіллі та тривати також і в професійній технічній та вищій освіті.

 

Фото: MART PRODUCTION: Pexels