/

Впровадження статевого виховання в українську освітню систему: що відомо

Почати
/
7 хв на читанння

В систему освіти України можуть впровадити статеве виховання. Президент України Володимир Зеленський у відповідь на електронну петицію з такою пропозицією доручив уряду її опрацювати.

У Міністерстві освіти та науки поки не коментували ініціативу. Натомість необхідність статевого виховання у школах підтримав освітній омбудсман Сергій Горбачов.

«Статеве виховання має бути обов’язковим предметом, бо рівень необізнаності в цих питаннях — це дуже великі ризики для майбутньої долі молодого покоління. Вони мають поважати право людини на вибір, на повагу до її особистості та тіла. Ці теми треба дуже ретельно опрацьовувати. Це має бути обов’язковим», — розповів він у коментарі «Українській правді. Життя».

Горбачов вважає, що Україні необхідно розробити програми зі статевого виховання, які будуть включені до програм педагогічних університетів.

«Мають бути запроваджені відповідні спеціальності, якщо у цьому є потреба, або курси, які мають бути обов’язковою частиною загальної педагогічної освіти зі спеціалізацією саме на цих питаннях. Потрібно готувати фахівців, які розуміються на цій темі. На її складності, дратівливості. Тут потрібна професійна робота. Я до неї можу долучатися, але я не є фахівцем у цій галузі. Треба залучати людей, які на цьому знаються. Насамперед психологів і соціальних працівників», — пояснив освітній омбудсман.

Водночас він розкритикував позицію деяких батьків, які виступають проти статевого виховання, назвавши їх «безвідповідальними».

«Коли люди виступають проти статевого виховання, таке враження, що вони транслюють радянські наративи “в СССР секса нєт”. Хоча це частина життя кожної людини. Як ми можемо ухилятися від допомоги дітям зрозуміти їхні можливості й проблеми, які є важливою частиною життя? Це неправильно і безвідповідально щодо наших дітей, які дорослішають і раптом стикаються з тим, у чому ми могли б їм допомогти, але через боязнь ми залишаємо їх наодинці з цими дуже складними проблемами», — додав Горбачов.

На думку головної редакторки «Гендер в деталях» Тамари Злобіної, яка є співавторкою петиції, адекватне статеве виховання потрібно впроваджувати з 2–3-річного віку (відповідно віку дитини). І тривати сексуальна освіта, спрямована на безпеку і виховання культури згоди, має протягом усього освітнього процесу.

Інша співавторка петиції, голова громадського альянсу «Політична дія жінок» Ірина Тишко, уточнила, що сексуальна освіта має висвітлювати не лише біологічні, а й емоційні, соціальні, культурні та етичні аспекти.

«Нашому суспільству потрібно говорити про повагу одне до одного, до особистих кордонів, про повагу до гідності», — наголосила вона.

Всупереч поширеному міфу сексуальна освіта не розбещує дітей, а навпаки — має допомогти знизити вік початку статевих стосунків (в Україні — переважно з 14–15 років, за даними ЮНІСЕФ) та кількість підліткових вагітностей і абортів.

Як свідчать результати дослідження «Жінки та стигма», проведеного громадською організацією «Дівчата» за підтримки Українського жіночого фонду, більшість українських підліток не можуть вільно поговорити з батьками про жіноче здоровʼя, а їхнє виховання сповнене стереотипів. Водночас батьки та школа часто перекладають відповідальність за комплексне виховання дітей.

У новому подкасті про жінок та жіночі організації, які допомагають іншим жінкам, «Чому їй не байдуже» засновниця ГО «Дівчата» Юлія Спориш розповіла, що її команда вже проводить лекції з секс-просвіти в українських школах, які мають чималий попит.

«У наших школах немає комплексної сексуальної освіти. І ми адвокатуємо її впровадження в Україні. ГО “Дівчата” — єдина в Україні, яка отримала гриф МОН на свої лекції з секс-просвіти. Ми маємо право читати такі лекції в школах у позашкільний час. І ми це робимо — торік провели близько двох тисяч уроків у школах по всій Україні для дітей віком від 13 до 18 років, хлопчиків і дівчаток. Запит на такі уроки настільки величезний, що, одразу як наш тьютор виходить із кабінету, нам в інстаграмі пишуть: “А коли ви до нас ще прийдете?” Діти після цих лекцій мають до нас довіру, вони пишуть нам свої запитання, які вони не можуть поставити ні батькам, ні своєму найближчому оточенню. І ми їздимо по всій країні та читаємо такі уроки. Це дуже важливо, тому що на цих уроках, окрім бази, працюємо зі стигмою фізіології», — розповіла вона.

Натомість глава Української греко-католицької церкви Блаженніший Святослав вважає, що статевим вихованням дітей повинні займатися батьки, а школа та церква можуть і повинні лише їм допомагати.

«Держава не може претендувати на право через шкільну освіту усувати батьків від статевого виховання своїх дітей. Отож, коли йдеться про статеве виховання, то це тим більше має бути сакральною сферою батьків», — зазначив він.

В Українській православній церкві раніше заявляли, що під виглядом статевого виховання «розробляється програма розтління дітей». Таку думку, зокрема, висловлював протоієрей Геннадій Батенко.

 

  • Декілька років тому в українських школах впроваджували факультативні уроки з «Основ сім’ї». Проте зміст підручника обурив суспільство через сексистські, дискримінаційні та антинаукові твердження. У МОН запевняли, що перевидадуть підручник, а потім знову повернуть у шкільну програму.
  • Наприкінці 2020 року МОН у відповідь на запит «Радіо Свобода» повідомляло, що елементи комплексної сексуальної освіти були включені в програми низки обов’язкових предметів та факультативних курсів.
  • На початку 2023 року на сайті президента створили петицію про впровадження обов’язкового статевого виховання у програми початкової, середньої школи, а також вищих і професійно-технічних закладів. Петиція зібрала 25 тисяч підписів лише за місяць. На думку авторів петиції, статеве виховання дітей і молоді значно знижує ризики насильства, рівень злочинності, кількість підліткових вагітностей, а також підвищує вік першого статевого акту.

Фото: ArturVerkhovetskiy: Depositphotos