Міністерство освіти і науки України доручило Інституту модернізації змісту освіти провести повторну експертизу підручника «Основи здоров’я» для 8 класу та переглянути рішення про грифування «рекомендовано МОН».
Про це повідомила на своїй сторінці у Facebook народна депутатка Інна Совсун, яка зверталась до міністерства з відповідним проханням.
«Це дасть змогу вилучити шкідливий та небезпечний підручник “Основи здоров’я” з навчального процесу. [Підручник], де дітям забивають голови тезами на зразок “жертви провокують насильника короткою спідницею, яскравим макіяжем, походом на дискотеку” та іншим токсичним сміттям», — написала вона.
Для боротьби з випадками зґвалтувань та домагань у школах нардепка також закликала розробити навчальні матеріали та тренінги для вчителів на тему сексуальної освіти й запобіганню насильству, запросивши до обговорення міжнародні організації, доказових лікарів та лікарок, фахівців.
«Слід невідкладно розробити алгоритм реагування на сексуальне насильство та переслідування, зокрема шантаж інтимними фото та відео, переслідування онлайн або у закладах освіти — за аналогією з алгоритмом протидії цькування, булінгу, що вже закріплений у законодавстві», — додала Совсун.
На її думку, ці заходи якщо і не зупинять ґвалтівників, то «разюче змінять шкільне середовище», яке зможе надати більше підтримки та проявити більше емпатії до школярки чи школяра, що пережили насильство.
- Йдеться про підручник з «Основ здоров’я» для учнів 8 класу авторства Івана Беха, Тетяни Воронцової, Володимира Пономаренка та Станіслава Страшка (2016 року), що обурив суспільство через сексистські, дискримінаційні та антинаукові твердження. У МОН запевняли, що перевидадуть підручник, а потім знову повернуть у шкільну програму.
- У 2021-му підручник відредагували, скоротивши розділ про «віктимну поведінку», яку змінили на «небезпечну». Однак сексистські та дискримінаційні вирази в підручнику все одно залишилися. Нову версію не надрукували через брак коштів.
- На початку 2023 року на сайті президента створили петицію про впровадження обов’язкового статевого виховання у програми початкової, середньої школи, а також вищих і професійно-технічних закладів. Петиція зібрала 25 тисяч підписів лише за місяць. На думку авторів петиції, статеве виховання дітей і молоді значно знижує ризики насильства, рівень злочинності, кількість підліткових вагітностей, а також підвищує вік першого статевого акту. Президент України Володимир Зеленський у відповідь на електронну петицію доручив уряду опрацювати пропозицію. Також необхідність статевого виховання у школах підтримав освітній омбудсман Сергій Горбачов.
- Раніше DIVOCHE.MEDIA та Інститут конструктивної журналістики запустили подкаст «Чому їй не байдуже», в якому обговорили, зокрема, необхідність сексуальної освіти у школах та проблему сексуального і домашнього насильства.
Фото: видавництво «Алатон»