Лабораторія здоров’я

Аналізи: Гінекологія

За останні роки увага людей до свого здоров’я зростає, і ми із задоволенням підтримуємо цю тенденцію. Сучасні жінки все більше дбають про себе та обирають здоровий спосіб життя. Здоров’я починається з лабораторної діагностики, а важливе місце в процесі спостереження за своїм самопочуттям посідають медичні аналізи. 

Проте навколо теми аналізів завжди багато міфів, тому разом із лабораторією CSD ми зібрали найпоширеніші запитання про аналізи та створили серію матеріалів. 

Аналізи заради життя: Гінекологія
Аналізи заради життя: Гінекологія

Ганна Дудіна, креативна директорка лабораторії CSD

Саме аналізи і дослідження є першою сходинкою на шляху до медичного самопізнання.

За останній рік інтерес та увага до власного здоров’я особливо зросли. Зараз дуже багато інформації у відкритому доступі, яка за правильного застосування (не тільки читання), може врятувати життя. Жінки розуміють, що треба інвестувати у своє здоров’я, бо це найбільш цінний ресурс.

Саме аналізи і дослідження є першою сходинкою на шляху до медичного самопізнання. Починаючи з загального аналізу крові і завершуючи генетичними дослідженнями. Лабораторна діагностика може розповісти про кожну клітинку вашого організму і дати сигнал про можливу проблему, коли вона тільки починає розвиватися (наприклад, ПАП-тест).

Лабораторія CSD молода, сучасна і прогресивна. Ми завжди говорили і будемо говорити про важливість чек-апів усього населення. Адже у світі це давно must have, і багато країн завдяки цьому дуже успішно борються, наприклад, із раковими захворюваннями, тому що люди вчасно проходять обстеження (зокрема і лабораторні) і дізнаються про хворобу не на задавненій стадії, а на початковій.

Ми в CSD постійно говоримо про важливість регулярних візитів до гінеколога. У наших лабораторних офісах розміщені плакати про рак шийки матки, ми пишемо про це в соцмережах і на сайті, наші експерти розповідають про ПАП-тест в інтерв’ю.

Тести допоможуть своєчасно встановити діагноз та спланувати лікування, крім того існують планові аналізи, які необхідно здавати в певний проміжок часу. Звичайно, перед та після аналізів необхідно проконсультуватися з лікарем.

 

На запитання відповідали

Аналізи заради життя: Гінекологія

Олександр Попков

кандидат медичних наук, лікар акушер-гінеколог, онкогінеколог

Аналізи заради життя: Гінекологія

Павліна Боцюн

завідувачка лабораторією цитоморфології

Аналізи заради життя: Гінекологія

Аналізи перед візитом до гінеколога

Як часто потрібно відвідувати гінеколога?

Якщо говорити про плановий візит, то працює формула «один раз на рік». Саме цей період часу потрібен для того, щоб спостерігати зміни в ключових органах: матці та яєчниках, шийці матки, молочних залозах.

Для кожного патологічного стану є свій період спостереження. Він дорівнює періоду, за який можуть відбутися мінімальні зміни. Наприклад, лікар може призначити моніторинг стану кісти кожні 1-3 місяці, фіброаденоми молочної залози – щопівроку, перебіг лікування – через шість місяців.

Чи є аналізи, які варто здати перед візитом до гінеколога?

У класичному огляді лікар перед призначенням лабораторної діагностики визначає алгоритм проведення дослідження, а після – необхідні аналізи. Але ніяк не навпаки.

Чи варто турбуватися, якщо лікар призначив надто багато аналізів?

Варто не турбуватися, а попросити лікаря прокоментувати, для чого потрібне кожне призначення. Також необхідно  проконсультуватися з лікарем щодо прийому ліків та уточнити правила підготовки до забору біоматеріалу для дослідження.

Чи може прийом ліків вплинути на результати аналізів?

Так, безумовно. Перед забором мазків не рекомендується ставити свічки з протизапальними речовинами або антибактеріальними засобами. Антидепресанти, протитривожні засоби можуть змінювати рівень пролактину в крові. Потрібно проконсультуватися з лікарем щодо прийому ліків.

Чому аналізи треба здавати в різні дні циклу?

Гормони у організмі жінки змінюються кожного дня менструального циклу, тому необхідно дотримуватися певних правил під час проведення лабораторних досліджень, які визначає лікар.

Чи є обов’язковий список аналізів, який жінкам потрібно здавати щорічно?

Так, серед таких тестів можна виділити ПАП-тест (мазок Папаніколау), який рекомендують здавати щорічно з 18 років, якщо вже минуло два роки після початку статевого життя, або через два роки від початку статевого життя. Мазок здається до 65 років у нашій країні щорічно. Серед інших регулярних досліджень – загальний аналіз крові та аналіз крові на глюкозу. Після 50 років потрібно здавати аналіз крові на ТТГ (тиреотропний гормон гіпофізу) кожні п’ять років.

Навіщо робити ПАП-тест?

ПАП-тест – це ефективний інструмент для попередження розвитку раку шийки матки у світі. Вже понад 80 років завдяки цьому цитологічному дослідженню виявляють видозміни клітин, щоби вчасно попередити захворювання. Цей тест рекомендований усім жінкам, починаючи з 18 років, які вже почали статеве життя. 

Яку роль відіграє підготовка до ПАП-тесту?

Підготовка до здавання ПАП-тесту має дуже важливе значення. Пацієнтка має обрати найбільш оптимальний час для візиту до свого гінеколога.

ПАП-тест не проводиться під час менструальної кровотечі, у пацієнток із регулярним циклом це має бути не раніше, ніж на 5-й день, і не пізніше, ніж за п’ять днів до початку наступної менструації. У пацієнток у менопаузі чи з порушеним циклом немає прив’язки до певного дня. За два-три дні потрібно не мати статевих контактів та не застосовувати інтравагінально свічки, спринцювання. 

Забір матеріалу для ПАП-тесту та кольпоскопію (оцінка стану шийки матки за допомогою спеціального мікроскопу) мають проводити в різні дні.

Як беруть мазок у жінок?

Забір матеріалу проводить підготовлений медичний персонал. Це може бути акушер-гінеколог, акушерка чи медична сестра. Клітинний зразок береться з поверхні шийки матки та цервікального каналу під час гінекологічного огляду. Це безболісна процедура в руках досвідчених спеціалістів. Жінки можуть відчувати незначний дискомфорт під час тесту – це нормально.

Для яких досліджень роблять мазок?

Забраний під час гінекологічного огляду біологічний матеріал можна дослідити як за одним видом аналізу, так і комплексно. По-перше, ПАП-тест (традиційний чи методом рідинної цитології) – це цитологічне дослідження, де лікар-цитолог вивчає стан клітин і виявляє серед них видозмінені, які можуть свідчити про ту чи іншу патологію. По-друге – це метод виявлення носійства високоонкогенних папіломавірусів, які визнані основною причиною розвитку раку шийки матки. По-третє – вивчення мікрофлори піхви та виявлення серед неї патогенної. Дослідження може проводитись декількома методами – бактеріологічним (бакпосів), мікроскопічним (вивчення під мікроскопом мікроорганізмів та лейкоцитарної реакції організму жінки на них) та молекулярним (виявлення ДНК того чи іншого мікроорганізму).

Як часто треба перевірятися на генітальні інфекції?

Тільки якщо у вас був незахищений статевий акт із носієм інфекції або малознайомим партнером. Більшість інфекцій мають інкубаційний період від одного-двох днів до 10-14 днів, тому за відсутності скарг бажано здавати аналіз через тиждень після контакту, інакше аналіз може бути псевдонегативним. 

Як і кому необхідно обстежитися на вірус папіломи людини?

Вірус папіломи людини (ВПЛ) є дуже розповсюдженим вірусом, який передається переважно статевим шляхом. У світі існує понад 150 типів ВПЛ. І хоча більшість із них не мають жодних проявів, 14 типів папіломавірусу можуть спровокувати розвиток раку шийки матки. Тож носійство ВПЛ-інфекції онкогенного ризику може призвести до виникнення передракових та ракових станів. Тому у світі все частіше говорять про необхідність тестувати всіх, хто живе статевим життям.

 

Як часто потрібен скринінг на рак шийки матки?

Періодичність скринінгу кожна держава визначає самостійно. Є країни, які гарантують скринінг щороку, і є ті, які проводять обстеження жіночого населення один раз на п’ять років. В Україні рекомендовано проходити цервікальний скринінг не рідше, ніж один раз на три роки, починаючи з 18 років. Скринінг може бути припинений у 65 років, якщо до цього часу жінка мала не менше трьох нормальних тестів і не є носієм папіломавірусу.

Аналізи заради життя: Гінекологія
Аналізи заради життя: Гінекологія

Медична лабораторія CSD

це унікальний лабораторний комплекс, який надає повний спектр послуг із лабораторної та патоморфологічної діагностики в усій Україні. В переліку послуг CSD понад 1300 видів аналізів та досліджень різної складності – від загального аналізу крові до визначення гістологічного типу пухлини та її молекулярного профілювання.