Багато переосмислили і зосередилися на важливому: як працює під час війни ГО «ДІЄ. Добрі Ідеї Єднають»

від | 22.11.2022 | Її історія, LMillustrated, Дівчина говорить, Підмога, Топ

Час читання: ( Кількість слів: )

Від початку повномасштабного вторгнення багато громадських організацій відійшли від своїх звичних напрямів діяльності та включились у волонтерство. Координування, робота на гуманітарних складах, робота з ВПО — усе це допомогло Україні вистояти. Але час показав, що громадська діяльність так само потрібна, як і волонтерська: вона рухає суспільство вперед.

Так було і з ГО «ДІЄ. Добрі Ідеї Єднають»: 24 лютого команда повністю припинила основну діяльність та організовувала роботу в гуманітарних штабах Печеніжинської ТГ. У червні команда повернулася до основної діяльності, впроваджуючи проєкти заради майбутнього молоді, економічної стабільності жінок та здобуття ними нових знань, що допоможуть відбудовувати країну після перемоги.

ГО «ДІЄ. Добрі Ідеї Єднають» була створена у 2018 році. Керівниця громадської організації Марія Луцак розповідає, що на це надихнув тренінг, який вона тоді відвідала: «Це була тема проєктного менеджменту: говорили про написання проєктних заявок, гранти і можливості. Там я почула про діяльність громадських організацій. Ми з колежанкою переглянулися. Потім поїхали на ще один тренінг і вже остаточно зрозуміли, що хочемо створювати власну ГО».

Багато переосмислили і зосередилися на важливому: як працює під час війни ГО «ДІЄ. Добрі Ідеї Єднають»

ГО «ДІЄ. Добрі Ідеї Єднають»

Марія згадує, що тоді тільки починалась реформа децентралізації й місцева влада взагалі не мала часу займатися проєктами, оскільки треба було розбиратися з нововведеннями та усіма процесами. Тож роботи для громадських організацій було багато: «Ми створилися і спочатку бралися за геть усе. Першим нашим проєктом був мандрівний кінотеатр “Єдине небо”. Ми з колежанкою їздили селами громади та показували мультики й фільми. Проводили майстер-класи, займалися дозвіллям молоді. Окрім того, були проєкти, пов’язані з культурною спадщиною, жіночим лідерством та екологією».

Так, у 2019 році ГО «ДІЄ. Добрі Ідеї Єднають» організували громадський проєкт Liberty space: облаштували місце, де молодь могла зустрічатися, спілкуватися, навчатися та проводити дозвілля. Тут відбувались найрізноманітніші зустрічі, майстер-класи та тренінги. Проєкт був внесений у десятку найкращих практик молодіжної роботи в Україні. Коли почався карантин, діяльність простору призупинили.
Проєкт «Майстерня особистісного зростання жінок Печеніжинської ОТГ» був обраний для презентаційного відео про проєкти випускниць Академії жіночого лідерства.

«Я вірила, що зможу змінити громаду і весь світ»

Марія згадує, що найбільшою мотивацією для створення ГО був її особистісний розвиток: «У мене двоє дітей, і на той час я щойно вийшла з шестирічного декрету: просто розпирало від бажання вийти в люди, чимось займатися. І я вірила, що зможу змінити громаду і весь світ».

Вже під час реалізації першого проєкту стались і перші труднощі: виявилось, що на словах усі його підтримують, а допомогти часом, присутністю, власними ресурсами — охочих вже менше. «Ми з колежанкою навіть важку апаратуру носили вдвох, бо інколи не було кому допомогти», — розповідає керівниця громадської організації.

Багато переосмислили і зосередилися на важливому: як працює під час війни ГО «ДІЄ. Добрі Ідеї Єднають»

ГО «ДІЄ. Добрі Ідеї Єднають»

Ще до створення ГО Марія давно цікавилася політикою і думала, що це може бути стартом для якоїсь політичної діяльності. Але згодом, коли з’явився досвід, зрозуміла: громадська діяльність більше їй підходить: «Тут більше свободи і більше можливостей, ми можемо концентруватися на тому, що нас турбує. До повномасштабного вторгнення ми часто подорожували, я знайомилася з різними людьми у різних містах. Спочатку їздила на ці заходи за знаннями, а згодом — за знайомствами. Знайомилась із багатьма цікавими людьми, часто в таких поїздках ми знаходимо собі партнерів або просто ділимося безцінним досвідом. Коли чуєш, на чому попалилася твоя колежанка, ту саму помилку вже не робиш».

«Шукаємо тих, хто сповідує наші цінності»

Від початку повномасштабного вторгнення команда ГО «ДІЄ. Добрі Ідеї Єднають» багато переосмислила і зосередилася на важливому: «У вересні ми затвердили стратегію і залишили за собою три основні напрями: підвищення економічної спроможності жінок та дівчат, створення можливостей для розвитку молоді та формування розумного споживання ресурсів із підходом “не нашкодь природі”».

Багато переосмислили і зосередилися на важливому: як працює під час війни ГО «ДІЄ. Добрі Ідеї Єднають»

Членкині ГО у громадському просторі Liberty space

Зараз у ГО бачать більшу залученість людей у громадську діяльність: кажуть, що повномасштабна війна стимулювала людей більше цікавитися такими речами, згуртувала. Наразі у мережі «ДІЄ. Добрі Ідеї Єднають» 10 волонтерів, які час від часу допомагають у різних проєктах: «Зараз ми набираємо нових людей у команду: шукаємо тих, хто сповідує наші цінності. Ми живемо своїми проєктами, вкладаємо у них душу. Ставимось до цього відповідально і так само — до підбору волонтерів.

«Я почала себе розвантажувати, бо помітила, що організм не витримує»

24 лютого у Марії був шок — вона до останнього не вірила, що війна з танками та ракетами можлива у центрі Європи у 21-му столітті: «Перші п’ять днів взагалі сиділа вдома: я дуже емоційна і не могла зрозуміти, що можна робити, а що — не слід. Тому я не робила нічого, щоб не нашкодити, бо війна — це ж дуже серйозно. За кілька днів мене покликали допомагати організувати волонтерський склад у клубі: там приймали гуманітарну допомогу з-за кордону і відправляли в області, що постраждали від загарбників. Я стала співкоординаторкою цього штабу».

Марія координувала роботу волонтерів всередині штабу, контактувала з жінками з різних куточків України, дізнавалась потреби. Так само інші членкині ГО займались, хто чим може:координували, плели сітки, допомагали з блокпостами, гуманітаркою. І робота організації тимчасово призупинилась.

«Згодом у нашій громаді з’явилось багато внутрішньо переміщених осіб, тому гуманітарні вантажі вже не відправляли далеко, а розподіляли за потребами тут. Для мене це було справжнім викликом — я не звикла працювати з людьми, а вони приходили морально травмовані. Це продовжувалось кілька місяців, щодня з восьмої до восьмої. Виснажливо і незрозуміло, як допомогти цим людям, як правильно з ними спілкуватися», — розповідає керівниця «ДІЄ. Добрі Дії Єднають».

Багато переосмислили і зосередилися на важливому: як працює під час війни ГО «ДІЄ. Добрі Ідеї Єднають»

Один з заходів ГО «ДІЄ. Добрі Ідеї Єднають»

Марія почала зважати на себе і своє здоров’я тільки після того, як у громаду привезли загиблого захисника. Коли вона згадує про це, досі не може стримати сліз: «Ця подія вибила мене з колії. Тоді вперше від початку вторгнення наш штаб був закритий. Я почала себе розвантажувати, бо помітила, що організм не витримує».

Марія розповідає, що раніше була дещо скептично налаштована до волонтерства: завжди вважала, що треба вчити людей допомагати собі власноруч, а не давати щось готове. І це повертало її до думки про відновлення діяльності своєї громадської організації. Зробити остаточний вибір допомогли колежанки з західного хабу Жіноча суперсила: «Говорили, що я вже зробила внесок у волонтерство, організувала роботу штабу. Тепер час повернутися до своїх функцій у ГО. Так вони поволі почали мене нарешті втягувати до проєктів».

Влітку Марія залишила роботу в штабі та повернулася до ГО: «Ми подали кілька заявок і наразі маємо чотири проєкти. У першому за фінансової підтримки ПРООН — відновили свій громадський простір, знову проводимо тренінги, плануємо нові навчання, ігри та майстер-класи. Також організували курси крою та шиття, закупили обладнання, вчимо жінок шити. Це і нові можливості для жінок, і також вироби, які ми передаємо на благодійність. У другому проєкті, підтриманому ПАКТом, розробляємо план дій соціально-економічного розвитку жінок, щоб підвищувати їхню економічну спроможність, — тут проводитимемо тренінги та вчитимемо писати бізнес-проєкти. Учасниці отримають концепт бізнес-проєкту. Третій проєкт за підтримки USFS — екологічний. Організували екотабір для дітей, вчили їх поважати природу: вони мають створити ековарту і пояснювати дорослим, як поводитися на природі. У місті плануємо облаштувати відпочинкову зону екологічною інфраструктурою: купили компостери, будемо встановлювати інформаційні знаки.

Четвертий напрям — навчання оргспроможності, яке для нашої команди організувала команда ГС “Центр економічного відновлення”: ми прослухали лекції, тепер маємо менторські сесії. Розробляємо комунікаційну стратегію, отримуємо знання про SММ, підсилюємо навички фандрейзингу та фінансового менеджменту. Після навчань отримаємо мінігрант, в рамках якого хочемо заснувати бізнес-школу в громаді, щоб жінки мали доступ до важливої інформації та вчилися підприємництву. Із внутрішньо переміщеними особами ми продовжуємо працювати, але вже у форматах, звичних для нашої організації: запрошуємо на всі заходи, щоб вони брали участь у житті громади та отримували нові знання та навички».

«Коли жінка реалізована та незалежна фінансово — це багато що змінює»

Марія говорить, що ніколи не позиціонувала себе як лідерка, але врешті-решт нею стала у своїй організації: «Пощастило, що я потрапила в середовище феміністичних організацій: маю, на кого рівнятися, з ким порадитися, в кого дізнаватися нову інформацію. Є багато жінок, які мені допомагають: колежанки підтримують одна одну, і це така жіноча спільнота, де можна обговорити будь-які питання без оцінки, без осуду, просто висловити свою чесну думку і разом розібратися.

Багато переосмислили і зосередилися на важливому: як працює під час війни ГО «ДІЄ. Добрі Ідеї Єднають»

Членкині ГО у громадському просторі Liberty space

Жіноче лідерство дійсно існує, але воно інколи досі сприймається як щось негативне: “Знову ці жінки чимось незадоволені, знов їм чогось не вистачає”. Можливо, тут є пробіл у комунікації: думаю, варто більше розповідати про досягнення жінок і — головне — про їхній шлях до цих досягнень. Хоча зараз жіноче питання постійно на вустах: наприклад, перестали бути невидимими жінки-військові. Поступ у цій справі є, потрібно далі працювати і доводити її до кінця. Коли жінка реалізована та незалежна фінансово — це багато що змінює».

Матеріал опубліковано в рамках проєкту «Підтримка жінок, миру та безпеки в Україні», що фінансується Посольством Великобританії в Україні.

Багато переосмислили і зосередилися на важливому: як працює під час війни ГО «ДІЄ. Добрі Ідеї Єднають»

Читайте нас в Telegram-каналі, у Facebook та Instagram

Читайте також

Для українок створили серію відеоінструкцій із самозахисту в різних небезпечних ситуаціях

Для українок створили серію відеоінструкцій із самозахисту в різних небезпечних ситуаціях

Громадська організація «Ла Страда — Україна» створила відеоінструкції з самозахисту для дівчат — серія з 20 роликів, як убезпечити себе в громадських місцях. «Проблема сексуальних домагань сьогодні як ніколи на часі....

«Один із найбільший виставкових павільйонів Європи не вмістив цю Жінку». Репортаж із музеїв Параски Плитки-Горицвіт

«Один із найбільший виставкових павільйонів Європи не вмістив цю Жінку». Репортаж із музеїв Параски Плитки-Горицвіт

Поезія — у жебрах Параска Плитка-Горицвіт Якби ми знали, що квитки у маршрутці «Коломия — Верховина» потрібно зберігати до кінця проїзду, то чи загубили б ми їх десь у салоні під кріслами або у кишенях рюкзаків? Якби ми...

6000 матеріалів для ЗМІ у 78 країнах з охопленням понад 7 млрд: Співзасновниця PR Army Анастасія Марушевська про те, чим займається «армія піарників» під час війни 

6000 матеріалів для ЗМІ у 78 країнах з охопленням понад 7 млрд: Співзасновниця PR Army Анастасія Марушевська про те, чим займається «армія піарників» під час війни 

Лекторка, консультантка з комунікацій, контенту та креативу, комунікаційниця, авторка статей, співзасновниця PR Army та...