Цей рік точно стане таким, коли підведення висновків не буде моветоном. Він запам’ятається своєю антиутопічністю та абсурдністю. Та було й хороше. Наприклад, попри загальну економічну нестабільність українські книговидавці представили багато якісних та важливих книжок. Серед цьогорічних новинок знайшовся цілий пул тих, що порушують та актуалізують жіночі питання — біологічне і психологічне прийняття, професійна реалізація, гендерна рівність та сексуальне насильство.
Спільно із сучасною бібліотекою Book Box відібрали для вас 12 важливих текстів від жінок і про жінок, що вийшли 2020 року.

Book Box — це найкращий спосіб прочитати усе з нашого списку. Це сучасна бібліотека з десятками тисяч книжок і безкоштовною доставкою всією Україною. Такий собі Netflix для паперових книжок. Єдиний абонемент дає доступ до величезного асортименту українською, англійською та російською мовами. Є все: художня і наук-поп, професійна і дитяча література. Скільки б книжок ви не замовили — вартість абонемента незмінна! Можна читати хоч десять дорогезних книжок на місяць. Читаючи з Book Box, ми підтримуємо модель sharing economy. І, замість припадати пилом на полицях, книжки ведуть насичене життя. Зробіть собі ідеальний подарунок під ялинку. Бо найкращий подарунок — не книжка, а тисячі книжок, з яких ви самостійно обираєте потрібне. До 31 грудня промокод thedevochki дає 10% знижки на першу купівлю будь-якого абонемента на сайті bookbox.ua.

«Заповіти», Марґарет Етвуд, видавництво КСД


Найочікуваніший переклад року та новий роман приголомшливої Марґарет Етвуд. «Заповіти» є прямим продовженням культової історії «Оповідь служниці», що, на хвилинку, була опублікована ще в далекому 1985 році. Після довгої перерви письменниця повернулася до історії республіки Гілеад.
Події роману відбуваються через 15 років після «Оповіді служниці». А основна фабула будується навколо спроби трьох жінок зруйнувати жорстокий режим Гілеаду: Лідії, що була вірною служницею ідеям республіки, та двох дівчат Агнес і Джейд. Цікаво, що Етвуд у своїх інтерв’ю про новий роман говорить, що на продовження її надихнула персонажка Лідія з екранізації оригінальної історії, а точніше актриса Енн Дауд, яка її зіграла. Письменниці захотілося більше розкрити художню лінію Лідії та довести її до логічного завершення.
Замовити на Book Box

«Ніч на Венері: 113 письменниць, які сяють у темряві», Ганна Улюра, видавництво ArtHuss


Абсолютний must read для всіх, хто цікавиться літературою та мистецтвом. Критикиня Ганна Улюра вже багато років займається дослідженням жіночих імен у літературі та поняттям «жіноча література» як таким, тому варто абсолютно довіряти як її експертності, так і її літературному смаку. «Ніч на Венері» — це 113 есеїв і 113 історій жінок, які змінювали своїми творами літературу. Серед них ви знайдете історії творчості як сучасних письменниць — Ольга Токарчук, Нобелівська лауреатка 2018 року, чи Марджан Сатрапі, авторка відомого коміксу «Персеполіс», так і більш класичні імена — Сапфо, Мері Шеллі та Жорж Санд.
Замовити на Book Box

«Покінчи з «хорошою дівчинкою» Махо Мольфіно, видавництво Yakaboo Publishing


«Бути хорошою дівчинкою» — фраза, яку чула майже кожна жінка хоча б раз за своє життя. Бо саме «хороша дівчинка», відповідно до соціальних очікувань, і є способом існування жінки як такої. Авторка книжки Махо Мольфіно, психологиня та експертка з питань жіночого лідерства, розглянула ближче ці паттерни сприйняття жінки в суспільстві та спробувала сформувати у єдине бачення, як кожен із цих міфів впливає на життя жінки: самооцінку, кар’єру чи стосунки.
Використовуючи свій власний життєвий досвід та отримані знання із професійної практики коучингу, Мольфіно вибудовує алгоритми роботи із «хорошою дівчинкою» всередині себе. Бо кожен із заданих нею міфів — міф досконалості, міф про правила, про гармонію чи жертовність — є стратегіями, які жінки обирають для своєї діяльності. І це призводить до нехтування власними особистісними можливостями та потенціалом.
Замовити на Book Box
Читати уривок

«Вона розповіла» Джоді Кантор, Меґан Туей, видавництво Yakaboo Publishing


Величезне викривальне розслідування журналісток New York Times про найгучніший злочин сексуального насильства в Голлівуді — справу Гарві Вайнштейна. Кантор і Туей із 2017 року, від початку справи над Вайнштейном, скрупульозно збирали матеріали: інтерв’ю, замітки, робочі записи й листування компаній, фінансові та юридичні документи, свідчення жертв.
Авторки обдумують і соціальну хвилю, що здійнялася після оприлюднення деяких фактів цієї справи. Ця хвиля не тільки створила умови для публічного обговорення жорстокого ставлення до жінок та публічних обвинувачень у сексуальному насильстві, але й задала певний темп дискусії про те, як сучасні корпоративні культури та недосконала правова система може стати на захист насильства і його замовчування.
Замовити на Book Box
Читати уривок

«Бійцівський клуб феміністок», Джессіка Беннетт, видавництво Vivat


Результатом корпоративної культури вседозволеності та дискримінаційних робочих відносин стали такі книжки, як ця. «Посібник із виживання» — говорить нам підзаголовок. Тобто для того, щоби вижити в умовах сучасного світу, жінка має бути «озброєна» майже скаутськими навичками, щоби хоч якось втриматися на кар’єрних сходах та обстоювати свої права.
Загалом книжка — гарний приклад істинної girl power історії. І попри досить гумористичний тон тексту, Беннетт порушує складну тему боротьби із сексизмом на роботі, а своїми конкретними рекомендаціями пропонує, як перестати нехтувати власними досягненнями через гендерні стереотипи.
Замовити на Book Box
Читати уривок

«Сила», Наомі Альдерман, видавництво #Книголав


Антиутопія британської письменниці Наомі Альдерман «Сила» яскраво й місцями жорстоко описує сутність влади й помсти, а також те, як вони змінюють людей. Роман може стати гарною відповіддю на запитання, чому гендерний дисбаланс можливостей і влади призведе до абсолютно негативних наслідків. Книжка написана як умовна відповідь на «Оповідь служниці» й під очевидним впливом на письменницю творчості та постаті вже згаданої нами Марґарет Етвуд, що свого часу була менторкою Альдерман під час навчання в грантовій програмі The Rolex mentorship.
Замовити на Book Box
Читати уривок

«Моя темна Ванесса», Кейт Расселл, видавництво Vivat


Гучний дебют письменниці Кейт Расселл оповідає історію Ванесси, що в підлітковому віці мала роман із 40-річним викладачем англійської літератури Джейкобом Стрейном, якого через сімнадцять років звинуватили в сексуальних домаганнях. Цей роман — пошук відповідей на запитання Ванесси про її зв’язок зі Стрейном та про те, як сторінка за сторінкою руйнується її стіна неприйняття реальності, в якій усі її підліткові переживання були не коханням, як вона себе запевняла, а справжнім аб’юзом.
Замовити на Book Box

«Ніби мене нема(є)», Славенка Дракуліч, видавництво Комора


Щойно перекладений роман відомої хорватської письменниці та публіцистки Славенки Дракуліч про страшні сторони війни на Балканах. У центрі оповіді — доля звичайної молодої боснійки С., життя якої змінюється назавжди з початком війни. Дракуліч майстерно, через жахливу історію поодинокої жінки, передає всю жорстокість і безвихідь війни як такої.
Для роботи над цим романом вона збирала свідчення реальних жінок, які стали жертвами подій у Боснії в 90-х роках. Це текст про насильство та смерті, які за собою принесла війна, про досвід, що переслідує жертву, а головне — про те, як цей досвід усвідомити, щоби спробувати жити далі.
Виходить друком у грудні.

«Випивка. Історія однієї любові», Керолайн Непп, видавництво Pabulum


Книжка прочиняє двері до життя успішної журналістки й редакторки Керолайн Непп, за яскравим зовнішнім образом якої складно помітити справжню хворобу — алкоголізм. Авторка цікаво веде оповідь, намагаючись відрефлексувати та наново пройти шлях знайомства з алкоголем, і будує в такий спосіб специфічну love story, наповнену сімейними оповідями, спогадами першої появи алкоголю в її житті та рефлексією про те, чому ж вона має залежність. Дуже відверте зізнання про те, як алкоголь стає не просто частиною життя, а його стратегією, зі своїми внутрішніми особливостями й правилами.
Замовити на Book Box
Читати уривок

«Про жінок за 50. Психологія вікових змін», Наталя Підлісна, видавництво Віхола


Попри світові тенденції розширення вікових рамок в українському суспільстві все ще відбувається певна стигматизація жінок після 50 років. Вони ніби вибувають із гри повноформатного життя — професійного, соціального й сексуального.
Наталя Підлісна просто й на конкретних прикладах зі своєї психологічної практики пояснює, які процеси відбуваються в організмі та психології жінок за 50, на що звертати увагу та які шляхи краще обрати для розв’язання проблем і дискомфорту.
Важливою є ремарка, що ця книжка потрібна для прочитання всім, а не тільки жінкам конкретного віку. Хоча б для того, щоби розуміти, що відбувається з матерями, щоби бути емпатичними до колег, щоби будувати інклюзивний суспільний простір, незалежно від вікових змін і потреб.
Замовити на Book Box
Читати уривок

«Кінчай!», Лорі Мінц, видавництво #Книголав


За провокативною назвою й обкладинкою — ґрунтовне дослідження на межі біології, соціології, культурології, лінгвістики та сексології, що провела науковиця Лорі Мінц. Її дратує, що через стільки років після сексуальної революції у суспільстві й досі не вміють говорити про секс, а тим паче про задоволення від нього. Розділ за розділом авторка детально аналізує, як медіа, мова, масова культура та загальний рівень біологічної необізнаності формують ситуацію, у якій насолода жінки від сексу є певним табу. Це книжка-протест проти незнання й ода еротичній освіті, щоби вміти насолоджуватися власним тілом та тілом своїх партнерів.
Замовити на Book Box
Читати уривок

«Ошукана жінка», Симона де Бовуар, видавництво Snowdrop


До книжки увійшли роботи французької письменниці та філософині: «Свідомий вік», «Ошукана жінка» та «Монолог». Художні твори де Бовуар ховаються в тіні її соціологічно-філософських публікацій — авторка насамперед відома за своїми нехудожніми текстами, наприклад, уже класичною сьогодні роботою «Друга стать». Однак художня проза де Бовуар продовжує традицію її феміністичних поглядів. А образи жінок, яких вона зображає, показують такі важливі для письменниці ідеї, як самостійність, незалежність, потреба в саморозвитку та загалом свобода життя.
Замовити на Book Box