Цей рік точно стане таким, коли підведення висновків не буде моветоном. Він запам’ятається своєю антиутопічністю та абсурдністю. Та було й хороше. Наприклад, попри загальну економічну нестабільність українські книговидавці представили багато якісних та важливих книжок. Серед цьогорічних новинок знайшовся цілий пул тих, що порушують та актуалізують жіночі питання — біологічне і психологічне прийняття, професійна реалізація, гендерна рівність та сексуальне насильство.
Спільно із сучасною бібліотекою Book Box відібрали для вас 12 важливих текстів від жінок і про жінок, що вийшли 2020 року.

Book Box — це найкращий спосіб прочитати усе з нашого списку. Це сучасна бібліотека з десятками тисяч книжок і безкоштовною доставкою всією Україною. Такий собі Netflix для паперових книжок. Єдиний абонемент дає доступ до величезного асортименту українською, англійською та російською мовами. Є все: художня і наук-поп, професійна і дитяча література. Скільки б книжок ви не замовили — вартість абонемента незмінна! Можна читати хоч десять дорогезних книжок на місяць. Читаючи з Book Box, ми підтримуємо модель sharing economy. І, замість припадати пилом на полицях, книжки ведуть насичене життя. Зробіть собі ідеальний подарунок під ялинку. Бо найкращий подарунок — не книжка, а тисячі книжок, з яких ви самостійно обираєте потрібне. До 31 грудня промокод thedevochki дає 10% знижки на першу купівлю будь-якого абонемента на сайті bookbox.ua.

«Заповіти», Марґарет Етвуд, видавництво КСД

Жіночий контекст: 12 книжок, що вийшли у 2020 році
Найочікуваніший переклад року та новий роман приголомшливої Марґарет Етвуд. «Заповіти» є прямим продовженням культової історії «Оповідь служниці», що, на хвилинку, була опублікована ще в далекому 1985 році. Після довгої перерви письменниця повернулася до історії республіки Гілеад.
Події роману відбуваються через 15 років після «Оповіді служниці». А основна фабула будується навколо спроби трьох жінок зруйнувати жорстокий режим Гілеаду: Лідії, що була вірною служницею ідеям республіки, та двох дівчат Агнес і Джейд. Цікаво, що Етвуд у своїх інтерв’ю про новий роман говорить, що на продовження її надихнула персонажка Лідія з екранізації оригінальної історії, а точніше актриса Енн Дауд, яка її зіграла. Письменниці захотілося більше розкрити художню лінію Лідії та довести її до логічного завершення.
Замовити на Book Box

«Ніч на Венері: 113 письменниць, які сяють у темряві», Ганна Улюра, видавництво ArtHuss

Жіночий контекст: 12 книжок, що вийшли у 2020 році
Абсолютний must read для всіх, хто цікавиться літературою та мистецтвом. Критикиня Ганна Улюра вже багато років займається дослідженням жіночих імен у літературі та поняттям «жіноча література» як таким, тому варто абсолютно довіряти як її експертності, так і її літературному смаку. «Ніч на Венері» — це 113 есеїв і 113 історій жінок, які змінювали своїми творами літературу. Серед них ви знайдете історії творчості як сучасних письменниць — Ольга Токарчук, Нобелівська лауреатка 2018 року, чи Марджан Сатрапі, авторка відомого коміксу «Персеполіс», так і більш класичні імена — Сапфо, Мері Шеллі та Жорж Санд.
Замовити на Book Box

«Покінчи з «хорошою дівчинкою» Махо Мольфіно, видавництво Yakaboo Publishing

Жіночий контекст: 12 книжок, що вийшли у 2020 році
«Бути хорошою дівчинкою» — фраза, яку чула майже кожна жінка хоча б раз за своє життя. Бо саме «хороша дівчинка», відповідно до соціальних очікувань, і є способом існування жінки як такої. Авторка книжки Махо Мольфіно, психологиня та експертка з питань жіночого лідерства, розглянула ближче ці паттерни сприйняття жінки в суспільстві та спробувала сформувати у єдине бачення, як кожен із цих міфів впливає на життя жінки: самооцінку, кар’єру чи стосунки.
Використовуючи свій власний життєвий досвід та отримані знання із професійної практики коучингу, Мольфіно вибудовує алгоритми роботи із «хорошою дівчинкою» всередині себе. Бо кожен із заданих нею міфів — міф досконалості, міф про правила, про гармонію чи жертовність — є стратегіями, які жінки обирають для своєї діяльності. І це призводить до нехтування власними особистісними можливостями та потенціалом.
Замовити на Book Box
Читати уривок

«Вона розповіла» Джоді Кантор, Меґан Туей, видавництво Yakaboo Publishing

Жіночий контекст: 12 книжок, що вийшли у 2020 році
Величезне викривальне розслідування журналісток New York Times про найгучніший злочин сексуального насильства в Голлівуді — справу Гарві Вайнштейна. Кантор і Туей із 2017 року, від початку справи над Вайнштейном, скрупульозно збирали матеріали: інтерв’ю, замітки, робочі записи й листування компаній, фінансові та юридичні документи, свідчення жертв.
Авторки обдумують і соціальну хвилю, що здійнялася після оприлюднення деяких фактів цієї справи. Ця хвиля не тільки створила умови для публічного обговорення жорстокого ставлення до жінок та публічних обвинувачень у сексуальному насильстві, але й задала певний темп дискусії про те, як сучасні корпоративні культури та недосконала правова система може стати на захист насильства і його замовчування.
Замовити на Book Box
Читати уривок

«Бійцівський клуб феміністок», Джессіка Беннетт, видавництво Vivat

Жіночий контекст: 12 книжок, що вийшли у 2020 році
Результатом корпоративної культури вседозволеності та дискримінаційних робочих відносин стали такі книжки, як ця. «Посібник із виживання» — говорить нам підзаголовок. Тобто для того, щоби вижити в умовах сучасного світу, жінка має бути «озброєна» майже скаутськими навичками, щоби хоч якось втриматися на кар’єрних сходах та обстоювати свої права.
Загалом книжка — гарний приклад істинної girl power історії. І попри досить гумористичний тон тексту, Беннетт порушує складну тему боротьби із сексизмом на роботі, а своїми конкретними рекомендаціями пропонує, як перестати нехтувати власними досягненнями через гендерні стереотипи.
Замовити на Book Box
Читати уривок

«Сила», Наомі Альдерман, видавництво #Книголав

Жіночий контекст: 12 книжок, що вийшли у 2020 році
Антиутопія британської письменниці Наомі Альдерман «Сила» яскраво й місцями жорстоко описує сутність влади й помсти, а також те, як вони змінюють людей. Роман може стати гарною відповіддю на запитання, чому гендерний дисбаланс можливостей і влади призведе до абсолютно негативних наслідків. Книжка написана як умовна відповідь на «Оповідь служниці» й під очевидним впливом на письменницю творчості та постаті вже згаданої нами Марґарет Етвуд, що свого часу була менторкою Альдерман під час навчання в грантовій програмі The Rolex mentorship.
Замовити на Book Box
Читати уривок

«Моя темна Ванесса», Кейт Расселл, видавництво Vivat

Жіночий контекст: 12 книжок, що вийшли у 2020 році
Гучний дебют письменниці Кейт Расселл оповідає історію Ванесси, що в підлітковому віці мала роман із 40-річним викладачем англійської літератури Джейкобом Стрейном, якого через сімнадцять років звинуватили в сексуальних домаганнях. Цей роман — пошук відповідей на запитання Ванесси про її зв’язок зі Стрейном та про те, як сторінка за сторінкою руйнується її стіна неприйняття реальності, в якій усі її підліткові переживання були не коханням, як вона себе запевняла, а справжнім аб’юзом.
Замовити на Book Box

«Ніби мене нема(є)», Славенка Дракуліч, видавництво Комора

Жіночий контекст: 12 книжок, що вийшли у 2020 році
Щойно перекладений роман відомої хорватської письменниці та публіцистки Славенки Дракуліч про страшні сторони війни на Балканах. У центрі оповіді — доля звичайної молодої боснійки С., життя якої змінюється назавжди з початком війни. Дракуліч майстерно, через жахливу історію поодинокої жінки, передає всю жорстокість і безвихідь війни як такої.
Для роботи над цим романом вона збирала свідчення реальних жінок, які стали жертвами подій у Боснії в 90-х роках. Це текст про насильство та смерті, які за собою принесла війна, про досвід, що переслідує жертву, а головне — про те, як цей досвід усвідомити, щоби спробувати жити далі.
Виходить друком у грудні.

«Випивка. Історія однієї любові», Керолайн Непп, видавництво Pabulum

Жіночий контекст: 12 книжок, що вийшли у 2020 році
Книжка прочиняє двері до життя успішної журналістки й редакторки Керолайн Непп, за яскравим зовнішнім образом якої складно помітити справжню хворобу — алкоголізм. Авторка цікаво веде оповідь, намагаючись відрефлексувати та наново пройти шлях знайомства з алкоголем, і будує в такий спосіб специфічну love story, наповнену сімейними оповідями, спогадами першої появи алкоголю в її житті та рефлексією про те, чому ж вона має залежність. Дуже відверте зізнання про те, як алкоголь стає не просто частиною життя, а його стратегією, зі своїми внутрішніми особливостями й правилами.
Замовити на Book Box
Читати уривок

«Про жінок за 50. Психологія вікових змін», Наталя Підлісна, видавництво Віхола

Жіночий контекст: 12 книжок, що вийшли у 2020 році
Попри світові тенденції розширення вікових рамок в українському суспільстві все ще відбувається певна стигматизація жінок після 50 років. Вони ніби вибувають із гри повноформатного життя — професійного, соціального й сексуального.
Наталя Підлісна просто й на конкретних прикладах зі своєї психологічної практики пояснює, які процеси відбуваються в організмі та психології жінок за 50, на що звертати увагу та які шляхи краще обрати для розв’язання проблем і дискомфорту.
Важливою є ремарка, що ця книжка потрібна для прочитання всім, а не тільки жінкам конкретного віку. Хоча б для того, щоби розуміти, що відбувається з матерями, щоби бути емпатичними до колег, щоби будувати інклюзивний суспільний простір, незалежно від вікових змін і потреб.
Замовити на Book Box
Читати уривок

«Кінчай!», Лорі Мінц, видавництво #Книголав

Жіночий контекст: 12 книжок, що вийшли у 2020 році
За провокативною назвою й обкладинкою — ґрунтовне дослідження на межі біології, соціології, культурології, лінгвістики та сексології, що провела науковиця Лорі Мінц. Її дратує, що через стільки років після сексуальної революції у суспільстві й досі не вміють говорити про секс, а тим паче про задоволення від нього. Розділ за розділом авторка детально аналізує, як медіа, мова, масова культура та загальний рівень біологічної необізнаності формують ситуацію, у якій насолода жінки від сексу є певним табу. Це книжка-протест проти незнання й ода еротичній освіті, щоби вміти насолоджуватися власним тілом та тілом своїх партнерів.
Замовити на Book Box
Читати уривок

«Ошукана жінка», Симона де Бовуар, видавництво Snowdrop

Жіночий контекст: 12 книжок, що вийшли у 2020 році
До книжки увійшли роботи французької письменниці та філософині: «Свідомий вік», «Ошукана жінка» та «Монолог». Художні твори де Бовуар ховаються в тіні її соціологічно-філософських публікацій — авторка насамперед відома за своїми нехудожніми текстами, наприклад, уже класичною сьогодні роботою «Друга стать». Однак художня проза де Бовуар продовжує традицію її феміністичних поглядів. А образи жінок, яких вона зображає, показують такі важливі для письменниці ідеї, як самостійність, незалежність, потреба в саморозвитку та загалом свобода життя.
Замовити на Book Box