Бути, якою хочу: 11 новинок нонфікшн-літератури до «Книжкового Арсеналу»

від | 14.06.2021 | Фемкульт, Читати

Час читання: ( Кількість слів: )

Літо набирає обертів, і Київ уже в передчутті першої за два роки великої видавничої події — «Книжкового Арсеналу», який проходитиме з 23 до 27 червня, й що важливо, нарешті офлайн (ура!). Складати план відвідування та купувати квитки треба вже зараз, а ми підготували огляд вартих уваги новинок літератури нонфікшн, які рекомендуємо додати до списку вашого арсенального читання.

«Щоденник мотоциклістки. По всій Європі з Сатанеллою», Клер Шерідан, видавництво «Медуза»

Бути, якою хочу: 11 новинок нонфікшн-літератури до «Книжкового Арсеналу»

Історія британської скульпторки та журналістки Клер Шерідан, бунтарки, яка була несумісна з консервативними нормами суспільства на початку 20 століття. Шерідан була кузиною Вінстона Черчилля, їй приписують роман із Чарлі Чапліном, а ще вона відома своїми гучними журналістськими роботами, наприклад, інтерв’ю з Муссоліні. Шерідан захоплювалася подіями Жовтневої революції та прагнула зблизька роздивитися процеси, які вона запустила. Однак, за її власними спогадами, відвідування тогочасної Москви її розчарувало, й у 1924 році разом зі своїм братом Освальдом вона вирушила у подорож мотоциклом через усю Європу, проїхавши й через Україну. Її тревелог містить портрет України 1920-х, який не просто забезпечить історичний екскурс, але й допоможе глянути на українську культуру початку 20 століття очима людини ззовні — поза ідеологією та поза нашим культурним полем. Презентація щоденнику відбудеться 27 червня о 12:00 на локації «Кафе Європа».

«Безсмертне життя Генрієтти Лакс» Ребекка Склут, видавництво BookChef

Бути, якою хочу: 11 новинок нонфікшн-літератури до «Книжкового Арсеналу»

Непересічна розповідь про життя жінки, яка є відомою на весь світ, але не своїм власним ім’ям, а назвою своїх клітин — HeLa. Саме ці клітини, взяті в Генрієтти Лакс із матки за кілька місяців до її смерті, стали джерелом важливих наукових відкриттів: винайдення вакцини проти поліомієліту, хіміотерапії, клонування генетичних карт, запліднення in vitro та багатьох інших. Письменниця Ребекка Склут зібрала безліч документальних свідчень, спогадів родичів та сучасників Генрієтти Лакс, а також проаналізувала медичні тексти, які пов’язані з клітинами HeLa. Склут спробувала поглянути на історію не тільки як історію біологічного відкриття, але й історію людини, намагаючись не оминути питання етичності, класовості, расизму та сучасних юридичних норм у галузі біології та медицини.

«Велика президентка маленької країни. Історія Далі Грибаускайте», Дальва Ульбінайте, видавництво «Наш Формат»

Бути, якою хочу: 11 новинок нонфікшн-літератури до «Книжкового Арсеналу»

Даля Грибаускайте входила до 100 найвпливовіших жінок планети у 2018 році. За свій підхід до політичних рішень та позицій медіа прозвали колишню президентку Литви «Сталевою магнолією», а для українських громадян Грибаускайте назавжди матиме образ важливої прихильниці та партнерки нашої держави, яка підтримувала важливі кроки України до євроінтеграції та в боротьбі в російсько-українській війні. На основі зібраних матеріалів та інтерв’ю Дальва Ульбінайте, журналістка й радниця колишньої президентки, розповідає шлях Грибаускайте до побудови своєї політичної кар’єри з усіма труднощами, з якими вона зустрічалася та боролась і як жінка, і як політикиня. У межах програми «Арсеналу» відбудеться велика дискусія за участю самої Далі Грибаускайте, Дальви Ульбінайте, а також української журналістки Яніни Соколової та міністра закордонних справ України Дмитра Кулеби — 23 червня о 19:00, локація «Кафе Європа».

«Вільна», Ґленнон Дойл, видавництво BookChef

Бути, якою хочу: 11 новинок нонфікшн-літератури до «Книжкового Арсеналу»

Переклад бестселеру, що минулого року захопив читацькі топи, а також потрапив до відомого книжкового клубу Різ Візерспун Hello Sunshine. Відверта та емоційна біографія американської письменниці Ґленнон Дойл. Авторка намагається пояснити для себе багатошарову систему стереотипів, яку будує суспільство навколо жінки про її кар’єру, віру, дружбу, материнство та сексуальність. Як говорить сама Ґленнон, це книжка про пошук дівчинки всередині неї, до того як суспільство сказало їй, якою вона має бути.

«Як допомогти дівчинці-підлітку?» Мері Пайфер та Сара Пайфер Ґілліам, видавництво Vivat.

Бути, якою хочу: 11 новинок нонфікшн-літератури до «Книжкового Арсеналу»

Перевидання відомої книжки про дівчат-підлітків, яка вперше була видана в 1994 році. Тоді Сара Пайфер Ґілліам ще сама була підлітком, а для психологині Мері Пайфер книжка стала способом дослідити свій власний досвід бути матір’ю такої дівчини. Через 25 років мати з донькою суттєво оновили та доповнили книжку сучасними контекстами та небезпеками, звісно, у фокусі тепер нові виклики, яке має покоління digital native. Авторки спробували зафіксувати, що змінилось у суспільствах та що лишилось, на жаль, незмінним для молодих дівчаток.

Читати уривок

«Люби без ілюзій. Як звільнитися від токсичних стереотипів і побудувати здорові стосунки», Анна Топіліна, Yakaboo publishing

Бути, якою хочу: 11 новинок нонфікшн-літератури до «Книжкового Арсеналу»

Міфологізація романтичного кохання між чоловіком і жінкою та поширеність так званої популярної психології є необмеженим джерелом масштабування стереотипів про такі стосунки, що не найкращим чином впливають на очікування від них. У своїй дебютній книжці Анна Топіліна намагається відсторонитися від популярних патернів і побудувати чіткі пояснення, що ж таке той дивний «єдиноріг» — здорові стосунки. Авторка іронічно розмірковує, чи реально побудувати «здорові стосунки» та чому, щоби наблизитися до цього ідеального стану, так важливо насамперед розуміти себе, свої потреби та особисті кордони. До слова, Анна Топіліна проведе презентацію та автограф-сесію на «Книжковому Арсеналі» 25 червня о 15:00 та 26 червня о 13:15 відповідно.

«Чи є для мене місце в її серці?», Керіл Мак-Брайд, видавництво Vivat.

Бути, якою хочу: 11 новинок нонфікшн-літератури до «Книжкового Арсеналу»

Інший тип романтизації, що присутній у нашій культурі, — надприродний зв’язок між матір’ю та донькою. Як фіксує сама Керіл Мак-Брайд, майже немає книжок із психології, які пояснюють негативну сторону такого зв’язку, наприклад, коли донька виростає в ореолі нарцистичної матері. Американська терапевтка взялася досліджувати проблему доньок та їхніх нарцистичних матерів, а також який вплив це має на самоповагу людини, формування майбутніх стосунків, кар’єри та загалом будь-яких життєвих стратегій.

«Коли я нарешті висплюся? Як засинати і прокидатися із задоволенням», Ольга Маслова, Ніка Бельська, видавництво «Віхола»

Бути, якою хочу: 11 новинок нонфікшн-літератури до «Книжкового Арсеналу»

Якщо ви недолюблюєте ідею «чудового ранку» та причісування всіх людей до потреби вставати о п’ятій, то ця книжка вам точно надасть декілька наукових аргументів, що не так із цими ідеями. Чи справді люди мають певні хронотипи і як визначити, хто до якого належить? Що таке циркадні ритми та для чого вони є навіть в окремих клітинах організму? Просто та з гумором авторки пояснюють основні механізми та закони, за якими функціонує ритміка нашого організму і яке місце в цьому посідає сон. Спойлер — дуже важливе!

Читати уривок

«Жінки в дизайні», Ліббі Селлерс, видавництво ArtHuss

Бути, якою хочу: 11 новинок нонфікшн-літератури до «Книжкового Арсеналу»

Примірник на поличку herstory, яка з кожним книжковим сезоном стає все більшою, на щастя. Ракурс цього видання — оприявлення творчості та роботи дизайнерок. «Дизайн» як самостійна галузь остаточно сформувалася відносно нещодавно, але в ній також активно функціонує патріархальна оптика. Тому так важливо говорити про представниць дизайну в його історії становлення та розвитку. У книжці можна знайти крутих дизайнерок, які є не лише успішними, але і новаторками свого фаху, такі як Олександра Екстер, Маріанна Брандт та Заха Хадід. До слова, щоби читання було яскравішим, рекомендуємо глянути декілька епізодів серіалу Abstract від Netflix про героїнь книжки, наприклад, про Нері Оксман чи Ес Девлін.

«Бунтарки: нові жінки й модерна нація», упорядкування Віри Агеєвої, видавництво «Смолоскип»

Бути, якою хочу: 11 новинок нонфікшн-літератури до «Книжкового Арсеналу»

На ту ж поличку ставимо й нову збірку есеїв про знакових українських авторок кінця 19-го та початку 20 століття, що були підібрані пильним оком української літературознавиці та критикині Віри Агеєвої. Олена Пчілка, Наталя Кобринська, Софія Яблонська — усі вони не просто працювали над власними текстами, але й публічно заявляли про свою громадянську позицію, обстоювали права та простір власних можливостей. Послухати розмову про «бунтарок» можна 24 червня о 12:00, локація «Папір».

«Анатомія письменниці. Як творити живі тексти», упорядниця Слава Світова, Creative Woman Publishing

Бути, якою хочу: 11 новинок нонфікшн-літератури до «Книжкового Арсеналу»

Збірка есеїв від 15 українських авторок, які досліджують письменництво як навичку, як мистецтво, як спосіб осмислення навколишнього світу. Письменниці, котрі живуть у різних країнах, не лише пишуть, але й навчають цього ремесла інших. Поряд із сучасними іменами сусідують секрети письменницької майстерності вже згаданих вище Наталі Кобринської та Олени Пчілки, а також Лесі Українки, Ольги Кобилянської, Уляни Кравченко та Євгенії Ярошинської.

Читайте нас в Telegram-каналі, у Facebook та Instagram

Читайте також

Чому важливо вміти говорити й чути «ні». Уривок з книжки Ірини Славінської

Чому важливо вміти говорити й чути «ні». Уривок з книжки Ірини Славінської

Щороку світ розвивається все швидше, технічний прогрес з кожним роком все більше полегшує наш побут й дає легкий доступ до інформації. За статистикою, людина за життя вже змінює три-чотири рази професію. А останнім часом...

Вийшли документальні відео про українських науковиць, які працюють під час війни: від досліджень Чорнобиля до відновлення ґрунтів після боїв

Вийшли документальні відео про українських науковиць, які працюють під час війни: від досліджень Чорнобиля до відновлення ґрунтів після боїв

Відбулася онлайн-прем’єра другого сезону документальних відео проєкту «НАУКОВИЦІ» — про українських жінок у науці, які працюють під час повномасштабної російсько-української війни. У двох епізодах розповідається про...

Вийшли документальні відео про українських науковиць, які працюють під час війни: від досліджень Чорнобиля до відновлення ґрунтів після боїв

Вийшли документальні відео про українських науковиць, які працюють під час війни: від досліджень Чорнобиля до відновлення ґрунтів після боїв

Відбулася онлайн-прем’єра другого сезону документальних відео проєкту «НАУКОВИЦІ» — про українських жінок у науці, які...