Міфи про хорошу дівчинку

від | 03.12.2020 | Читати

Час читання: ( Кількість слів: )

Протягом тисячоліть жінок вчили бути «хорошими», а не сильними. Але «хороші» дівчата повинні стримувати свій голос та прагнення, що шкодить, в першу чергу, їм самим.
Авторка книжки «Покінчи з «хорошою дівчинкою», коуч, психологиня, ведуча подкасту the Heroine Махо Мольфіно завдяки досвіду, отриманому під час численних консультацій та розмов з жінками-лідерками, виділила п’ять саморуйнівних тенденцій. Це п’ять міфів про «хорошу дівчинку»: про правила, досконалість, логіку, гармонію та жертовність, які кожна жінка повинна подолати, щоб мати владу над своїм життям.

Уривок 
Міфи про хорошу дівчинку

Якщо ви тільки починаєте усвідомлювати, наскільки глибоко вкорінилася ваша хороша дівчинка і як патріархат усіма способами краде вашу владу, не хвилюйтеся. Ви не одна. Я бачила хорошу дівчинку в кожній зі своїх клієнток, хоча всі вони розумні, амбітні жінки, деякі з них працюють у найбільш інноваційних компаніях світу. Я бачила її в лідерках та креативних ризикових мрійницях, у яких брала інтерв’ю для свого подкасту. Бачила в листах, отриманих від читачок і слухачок, які писали: «О, я така мила!» чи «Я намагаюся одужати від цієї хорошої дівчинки. Допоможіть!». І, звичайно ж, я так само одужую від хорошої дівчинки! Я знову й знову зустрічала її серед жінок різного віку, з різними досягненнями, народжених у Бразилії, Великій Британії чи Японії. Вона може видатися знайомою і вам. Цілком імовірно, що ви плекали хорошу дівчинку всередині себе роками чи навіть десятиліттями, поки проводили незліченну кількість Днів подяки поруч із дядьком Гарольдом, який наказував вам чекати своєї черги, щоб заговорити.
І хоча для кожної з нас хороша дівчинка проявляється по-різному, вона набуває однакових п’яти форм, які я називаю п’ятьма міфами про хорошу дівчинку. Це головні руйнівні переконання, які стримують вас і придушують внутрішню владну та сильну жінку. Це частина старого вкритого порохом набору сподівань, які примушують жінок бути слухняними, маленькими та самовідданими, а не сильними й бунтівними. Утім, є і хороші новини: ви геть не самотня. Крім того, є спосіб зняти це закляття. Просто візьміть кіготь крука, розмарин і казанок. Жартую! Я справді вірю: якщо ви дослухаєтеся до порад на сторінках цієї книжки, то ми разом навчимося розпізнавати й розвінчувати міфи про хорошу дівчинку. Бо, повірте, це підлі покидьки.
Погляньте на кожен міф про хорошу дівчинку як на встановлену патріархатом комп’ютерну програму, що працює у фоновому режимі непомітно для вас. Патріархат та його посланці вселяють упереджені програми думок, переконань і моделей поведінки в голови маленьких чутливих дівчат. Ці програми здебільшого діють на підсвідомому рівні й супроводжують нас і в дорослому віці. Міфи про хорошу дівчинку, однак, не тільки обмежують наші права. Кожен міф потенційно може врівноважити наше життя і працювати нам на користь, та про це пізніше, а зараз з’ясуємо, як вони блокують нас. Розгляньмо міфи про хорошу дівчинку по порядку.
Міф про правила
ЗВУЧИТЬ ТАК: «Якщо я дотримуватимусь правил, то жити буде легше, а я досягну успіху».
НА ПРАКТИЦІ: Тенденція шукати авторитетів і дотримуватися зовнішніх правил замість того, щоб довіряти власним бажанням, потребам та думкам.
ЯК ДІСТАТИ СХВАЛЕННЯ: Бути хорошою і виправдовувати очікування інших. МОЖЛИВОСТІ, ЯКИХ ПОЗБАВЛЯЄ: Знайти власне призначення і керувати собою.
Міф про досконалість
ЗВУЧИТЬ ТАК: «Я маю завиграшки робити все бездоганно в усіх сферах свого життя».
НА ПРАКТИЦІ: Тенденція вимагати від себе та інших бути ідеальними, замість того щоб сприймати помилки й реальний стан справ.
ЯК ДІСТАТИ СХВАЛЕННЯ: Бути найкращою в усьому й від усіх.
МОЖЛИВОСТІ, ЯКИХ ПОЗБАВЛЯЄ: Бути впевненою, вразливою та самобутньою у творчості.
Міф про логіку
ЗВУЧИТЬ ТАК: «Краще довіряти своєму розумові, а не тілу та інтуїції».
НА ПРАКТИЦІ: Схильність віддавати перевагу логіці, а не інтуїції під час прийняття рішень.
ЯК ДІСТАТИ СХВАЛЕННЯ: Бути розумною та надійною.
МОЖЛИВОСТІ, ЯКИХ ПОЗБАВЛЯЄ: Мати інтуїцію, уяву та емпатію.
Міф про гармонію
ЗВУЧИТЬ ТАК: «Якщо я просто пливтиму за течією і нічого не ускладнюватиму, то зможу з усіма налагодити стосунки».
НА ПРАКТИЦІ: Прагнення до пошуку й збереження гармонії, а не спокійне ставлення до конфліктів та протистоянь, необхідних для змін.
ЯК ДІСТАТИ СХВАЛЕННЯ: Бути поступливою, приємною і намагатись усім сподобатися.
МОЖЛИВОСТІ, ЯКИХ ПОЗБАВЛЯЄ: Бути відвертою та чесною.
Міф про жертовність
ЗВУЧИТЬ ТАК: «У пріоритеті чужі потреби, а не мої».
НА ПРАКТИЦІ: Схильність ставити потреби інших людей на перше місце, жертвуючи власним добробутом і самопочуттям.
ЯК ДІСТАТИ СХВАЛЕННЯ: Бути самовідданою, корисною і готовою прийти на допомогу в будь-якій ситуації.
МОЖЛИВОСТІ, ЯКИХ ПОЗБАВЛЯЄ: Час та енергія, які ви можете вкладати в роботу над собою.
Маємо те, що маємо. Отже, міфи про хорошу дівчинку: правила, досконалість, логіка, гармонія та жертовність. Як бачите, кожен міф видається унікальним і водночас кожен є цілковито саморуйнівною стратегією для схвалення та виживання в патріархаті. Ці стратегії руйнують вас, бо що старанніше ви змушуєте їх працювати, то сильніше віддаляєтеся від себе, власної ідентичності та самореалізації, тобто від того, чого насправді прагнете. Коли на нас лежить закляття міфів про хорошу дівчинку, ми заперечуємо інші частини себе, які потребують і воліють вираження. Ми нехтуємо своїми справжніми силою та потенціалом. Тому ці міфи такі небезпечні.
Розбираємо міфи в нашому житті
Виявлення міфів про хорошу дівчинку допоможе помітити невидимі сили, які діяли протягом усього вашого життя. Ви почнете одну за одною розбирати їх і так вибудуєте новий, здоровий, потужний спосіб буття та співпраці зі світом. Ось методи, які можуть цьому сприяти.
Вгамуйте свій внутрішній патріархат
Звісно, ми повинні прагнути змінити патріархат навколо нас через активізм, громадську діяльність і політичні акти. Поодинці здолати несправедливість неможливо. Але ця книжка зосереджена на руйнуванні патріархату всередині нас. І хоча ми не винні в тому, що нас пригнічують, відповідальність за звільнення лежить саме на нас. Відповідальні, а не винні. У цьому ключова різниця! Ця книжка просить вас узяти повну відповідальність за свою свободу без почуття провини чи сорому. Взяти своє життя у власні руки. Знаєте, що казав Ганді? «Будьте зміною». І цей чоловік не був дурнем. Він допоміг звільнити Індію від британської окупації без будь-якого насильства. Ганді вважав, що все особисте є політичним. Тож якщо знайдете час для цієї внутрішньої роботи, то станете не лише сильнішою, а й ефективнішою в усіх діях. Як кажуть, не словом, а ділом. Ця книжка продемонструє, що ви можете зробити просто зараз як жінка, щоб стати могутнішою. Це політичний акт. Ви зрозумієте, як патріархат живе всередині вас, і почнете керувати ним. У вас тисячі можливостей для цього. І це важливо.
Пролийте світло на свою підсвідомість
Прямо зараз ваш розум каже: «Махо, я хочу стати справжнім стервом, уперед!». Але на шляху до цієї поганої дівчинки ви наштовхуєтеся на стіни. Робота в лікарні висмоктує всі сили, життя в Чикаґо дуже дороге, ходити на побачення видається фантастикою, а ще, а ще, а ще… Здається, увесь світ проти вас, навколо суцільні перешкоди (зовнішні, звичайно) на шляху до стервозності. Так? А от і ні. У вас є власні анциболоти, як-от саморуйнівні переконання, існування яких ви навіть не усвідомлюєте.
Міфи про хорошу дівчинку — це руйнівні переконання, які ховаються в темних водах підсвідомості. Ви народилися за часів патріархату, тому ці переконання оселилися там, коли ви були ще немовлям, і розбили свої намети по всій території. Ця книжка розповість, як звучить кожен міф і як він впливає на різні сфери життя, зокрема на роботу, стосунки та самопочуття.
Хоча я зробила все можливе, щоб ця книжка читалася легко, вам буде досить некомфортно, бо я проситиму поглянути на ті частини себе, які у світлі прожектора виглядають негарно (це нормально, у всіх вони є). Та будьте певні, будь-який короткочасний дискомфорт вартий довготривалої винагороди — подальшого зростання та самопізнання. Ця книжка допоможе вам вивести свої підсвідомі звички з тіні на світло, щоб здійснити реальні зміни.
Визначте свій головний міф про хорошу дівчинку
Усі ми жертви міфів про хорошу дівчинку. Проте кожна з нас є унікальною особистістю з власною історією, яку один із міфів тримає в шорах більше, ніж інші. Можливо, є один конкретний міф, до якого ви щоразу повертаєтеся, тому впізнаєте його з першого погляду: «Так, ось у цього міфу я під п’ятою». Ви можете вважати його своїм головним міфом про хорошу дівчинку. У третьому розділі є тест, який допоможе визначити цей головний міф. І хоча більшість зазвичай бореться з одним чи двома міфами, кожен із них робить свій внесок у розвиток того самого «внутрішнього патріархату», про який я згадувала раніше. Тому дуже важливо розглянути всі п’ять міфів, щоб чітко зрозуміти, над чим працювати.
Ваш головний міф — той, який найважче здолати. Я завжди прагнула включатися в роботу й досягати успіху, тож мій головний міф про хорошу дівчинку — це міф про досконалість. Мої темні сторони: конкуренція, порівняння і прагнення бути найкращою. Найгірше в цьому те, що я можу настільки концентруватися на створенні правильного образу, що забуваю про свої справжні пристрасті — поезію, художню літературу й музику. Міф про логіку в мене на другому місці. Академічна підготовка була дуже суворою і значно посилила мій інтелект, а не розум мого тіла. Мені важко бути цілісною і ґрунтовною весь день. Але всі жінки різні. Одна моя клієнтка, дизайнерка Сандра, не могла пояснити, чого хотіла, і перебувала під впливом своїх колег та шефа, бо була під дією міфу про гармонію. Аґата, колишня католичка, виявила, що вона добровільно відмовляється від своїх прав і не може довіряти собі під час прийняття рішень. Її головний міф — це міф про правила. Беатріче, виконавча помічниця генерального директора, завжди ставила свої потреби на останнє місце, бо була під закляттям міфу про жертовність. Інакше кажучи, навіть якщо ви перебуваєте під гнітом усіх міфів, виявлення головного міфу про хорошу дівчинку підкаже, куди варто насамперед спрямувати свою енергію.
Поверніться до центру
Це може звучати парадоксально, та слід зауважити: у жодному з міфів про хорошу дівчинку, по суті, немає нічого поганого. Я не вірю в те, що ми повинні позбутися правил, логіки, гармонії, жертовності чи навіть досконалості в цьому світі, тому варто час від часу виявляти ці якості. Але оскільки ми намагаємося краще зрозуміти, у яких обставинах перебуваєте саме ви, я витрачу трохи часу й розповім, чому ці міфи такі небезпечні. Після того як ми розберемо всі прошарки негативного впливу, я розкрию потенціал, притаманний кожному міфу за правильної інтеграції. Адже такі якості, як гармонія та логіка, важливі в нашому житті. Проблема в тому, що хороші дівчатка занадто сильно відхиляються лише в один бік, а нам треба відцентрувати маятник, щоб стати сильними. Уникаймо поквапних висновків! Просто додаймо трохи балансу до цієї суміші.
Відчуйте свободу вибору
Повторюю, бути хорошою дівчинкою — це не погано. Мене засмучує, коли я сама чи хтось іще зневажливо ставиться до домогосподарок. І заради цього заварили весь феміністичний рух? Тож чи можемо ми зневажати інших жінок? Ні. Фемінізм — про вибір. Ви не повинні бути домогосподаркою, але можете стати нею, якщо захочете. Так само і з правилами: ви не мусите їх порушувати, але можете дотримуватися правил, якщо хочете. І річ не в тім, що ви не повинні бути гармонійною: ви можете бути гармонійною, якщо хочете. Коли ми живемо без найменшого уявлення про свої підсвідомі саморуйнівні звички, то не бачимо різних опцій для вибору навколо. А коли дізнаємося про міфи, то отримуємо можливість обирати й іноді все одно обираємо бути хорошими дівчатками. І це нормально. Принаймні ми зробили свідомий вибір, а не діяли за стандартною схемою, про яку не знали. Ця межа тонка, але саме вона все змінює.
Почніть діяти
Я стала коучем і дизайнеркою, тому що вірю в силу навчання через активні дії. І хоча сама я часто надихаюся мотиваційними цитатами, у цій книжці подано практичні інструменти, які можна використовувати в житті. Як я вже зазначала раніше, саме дизайнерське мислення надихнуло мене на відкриття, про які ми говоритимемо. Вони скеровані на те, щоб вийти в реальний світ, робити щось (наприклад, прототипування) і залучати когось (наприклад, отримувати відгуки). Знайте, що кожен міф про хорошу дівчинку має унікальний набір установок та інструментів і кожен із них по-різному псує вам життя. Я закликатиму до саморефлексії та взаємодії зі світом. Протягом усієї книжки звертайте увагу на вправи, позначені спеціальною іконкою. Вони допоможуть глибше зануритись у себе, реалізувати свої задуми й зробити щось у реальному світі. Я також рекомендую завести спеціальний щоденник і опрацьовувати в ньому вправи з цієї книжки. Ви отримуєте доступ до інформації, за яку мої приватні клієнти платять тисячі доларів, тому зосередьтесь і працюйте, якщо справді хочете досягти результату!
Познайомтеся із собою ближче
Ми говорили про те, як патріархат змалку заганяє дівчаток у свої рамки, але саме маленькі дівчатка мають можливість без виправдань бути собою. Ви ніколи не помічали, що деякі літні дами поводяться так само? Ось про це й мова. Дехто називає це душею, інші — головним, самобутнім або справжнім Я. Мені байдуже, як це називаєте ви. Це частинка всередині вас, якій не зашкодили ні культура, ні травми. Коли ви прийшли в цей світ, то були міні-Богинею, здатною на все. Ви від природи були творчою, могутньою та вільною. На сто відсотків самою собою.
Коли я розмовляю із жінкою про її життя, то перше моє запитання таке: «Якою маленькою дівчинкою ти була?». Це оманливо просте запитання, але у відповіді криється те, які були ми справжні, перш ніж стали хорошими дівчатками. Одна моя клієнтка поділилася своїми спогадами про дитинство: «Я постійно танцювала, ходила колесом, гралася намистинами, щось писала, малювала, веселилася з друзями, повчала всіх навколо або занурювалась у книжки. Що частіше я це роблю, то щасливішою почуваюся».
Інша клієнтка розповіла про свої відчуття до і після того, як її життя скувало умовностями хорошої дівчинки: «Коли я була зовсім маленькою (від чотирьох до шести років), то перевдягалася й перетворювала свою кімнату на студію для власного ток-шоу (бавилася у свою внутрішню Опру). Коли я трохи подорослішала, то стала перфекціоністкою. Якщо розфарбовувала малюнок і виходила за лінії, то перегортала сторінку й починала все спочатку на наступній». Колись у вас була самобутня «ви», яка гралася, вигадуючи образи й не боячись того, що про неї подумають інші. Але з патріархальними умовностями цей голос став тихим і далеким. Вона ніби той пуп’янок жасмину в темному кутку, якому потрібне місячне сяйво. Ми хочемо, щоб ви повернулися до свого мудрого та сміливого Я.
Безперечно, ви вирушаєте в мандрівку — і не просто абияку мандрівку, а мандрівку героїні. На відміну від героя, який виходить на поле й бореться із зовнішніми демонами світу, героїня зазирає всередину себе та знайомиться зі своїми внутрішніми демонами, щоб згодом стати цілісною і могутньою. Мандрівка героїні веде до відродження себе й особливо своєї жіночої сили. Наступний розділ допоможе вам зазирнути всередину себе, щоб дізнатися, які міфи душать вас найбільше і що саме треба в собі відродити.
Поки ви руйнуватимете міфи про хорошу дівчинку та віднаходитимете себе, усередині вас ширитимуться пульсація, бунт і революція. Ви оживете. Ви створите принципово нову себе. Дасте світові те, чого він хоче насправді. І якщо вам здається, що це занадто, пам’ятайте: ви не одна. Ви вкладаєте життєствердний камінчик у величезну мозаїку мільйонів жінок. Гукаймо всіх нагору!

Читайте нас в Telegram-каналі, у Facebook та Instagram

Читайте також

Журнал Inker випустив номер, присвячений жінкам на війні

Журнал Inker випустив номер, присвячений жінкам на війні

Журнал соціального мальопису Inker опублікував восьмий випуск «Жінки на війні», присвятивши його військовослужбовицям та медикиням на фронті. Новий номер журналу вийшов 15 березня. «У восьмому номері журналу соціального...

Артвидавництво «Чорні вівці» випустить книжки для дітей про онкологію

Артвидавництво «Чорні вівці» випустить книжки для дітей про онкологію

У березні в дитячому артвидавництві «Чорні вівці» вийдуть друком дві нові книжки: «Бабуся та рак» української письменниці Марії Правди та «Верхи на єдинорогах» норвезької авторки Маріанджели Ді Фіоре.  Обидві книжки...