////

«Це не забаганка мами». Що таке післяпологова депресія?

Почати

За оцінками Американської академії педіатрії, 85% жінок у світі відчувають певний тип розладу настрою у післяпологовий період. З них 10–15% жінок мають клінічну післяпологову депресію, а 0,1–0,2% жінок — післяпологовий психоз.

На жаль, в Україні статистика випадків післяпологової депресії не ведеться, проте це не означає, що проблеми не існує. Крім того, війна ще більше посилює тиск на психоемоційний стан породіль. 

Розповідаємо, як проявляється післяпологова депресія, чому вона виникає та як можна з неї вийти. 

Що таке післяпологова депресія

Післяпологова депресія — це медичний діагноз. Його внесено у Діагностичний та статистичний довідник із психіатричних розладів як одну з форм депресії. Вона може розвинутися у жінок після народження дитини. Зазвичай з’являється впродовж місяця після пологів. 

«Породілля може відчувати зниження настрою, пригнічення, тривогу, виснаження, відсутність сил та бажання доглядати за собою й за дитиною», — говорить психотерапевтка, медична психологиня, спеціалістка з когнітивно-поведінкової терапії Ольга Карпенко.

У цей період жінку може супроводжувати постійний сум і пригнічений настрій, втрата інтересу й цікавості до діяльності, яка раніше приносила їй задоволення. Можуть виникнути проблеми зі сном, постійна втома, часте бажання плакати, а також суїцидальні наміри, бажання заподіяти шкоду собі чи дитині. 

«Породілля може думати, що вона погана мама, не може впоратися з дитиною, що вона гірша за інших, — додає Ольга Карпенко. — Її емоційний стан може загостритися ще й через тиск суспільства, буцімто у тебе все є: здоровий чоловік, квартира, машина, а ти погано почуваєшся. Чого тобі ще не вистачає? До вже наявних симптомів додається ще й почуття провини, й мама дитини може закритися, відчувати сором та не розповідати нікому про свій стан». 

У період післяпологової депресії у жінки може змінитися апетит: вона або буде переїдати, або взагалі не матиме бажання їсти. Її мова може стати повільнішою, а рухи загальмованими. Чи навпаки — з’являється сильна дратівливість та вибуховість. 

«Звісно, не всі симптоми будуть одночасно. Проте від втоми стан відрізняється тим, що коли ти знесилений, можеш відпочити, поспати, й стане легше. А з депресією відпочинок і сон не допомагають», — додає Ольга Карпенко. 

«Сьогодні дуже багато уваги приділяється саме підготовці до пологів, але зовсім не говорять про період після народження дитини, — зазначає психологиня PhD, перинатальна, сімейно-системна та травмотерапевтка Оксана Королович. — Якщо жінка стикається з депресією після пологів, то це значить, що у неї не вистачає ресурсу. Молода мама потрапляє у пастку дитячого стану».  

Жінка може сама помітити зміну настрою і відсутність радості від материнства. Часом зміни у поведінці матері зауважують її близькі. 

«Проте остаточний діагноз ставить лише лікар-психіатр. Окрім цього, можна піти на консультацію до сімейного лікаря, який запідозрить депресію і випише направлення до психіатра. Саме він має право виставляти діагноз і виписувати лікування», — додає Ольга Карпенко.

Як лікування післяпологової депресії спеціаліст може запропонувати психотерапію та антидепресанти. Є ліки, які дозволені для використання під час грудного вигодовування.

Окрім цього, війна впливає на загострення психічного та психологічного стану в породіллі. Через тривалість бойових дій на території країни українці постійно перебувають у стані стресу (навіть якщо ви відчуваєте адаптацію).  «А головна потреба після пологів — це безпека. Якщо жінка вже була у тривозі та страху за дитину, тепер вона виснажується ще швидше», — зазначає Оксана Королович. 

Найважча форма — післяпологовий психоз

Післяпологовий психоз — це гострий психічний розлад. Симптоми з’являються вже в перші 48–72 години після пологів і розвиваються швидко. Найчастіше під час цього стану жінки може заподіяти фізичну шкоду собі та дитині. 

«Стан породіллі може бути дуже важким. Виникають марення, галюцинації, порушення сну, нав’язливі ідеї, — пояснює психотерапевтка Ольга Карпенко. — Треба бути уважним до жінки. Варто стежити за її станом, чи не стала її поведінка дивною, чи не зник повністю сон уночі, запитувати про її самопочуття». 

«Я весь цей час думала, що так і має бути»

Дар’я Стадник, мама хлопчика, якому рік і вісім місяців, зіткнулася з післяпологовою депресією в перші тижні після народження дитини. 

«Перші два тижні були найважчими. Тоді я погано і мало спала, а їсти могла тільки суп на воді. Я нічого не дивилася, не читала, бо мені все стало нецікавим. Єдине, що я робила, — постійно була з дитиною і налагоджувала грудне вигодовування. Я могла собі дозволити піти у душ раз на кілька днів. І тривало це лише декілька хвилин, бо одразу бігла до дитини, думала, що вона плаче», — згадує Дар’я. 

Жінку підтримував чоловік. Він взяв відпустку на роботі, коли побачив стан своєї дружини, й був із нею поряд 24/7 перші три тижні. 

«Окрім цього, у мене є кілька близьких знайомих дівчат, які тоді, коли я народила, стали мамами вже вдруге. Вони вже розуміли, як це, і допомагали порадами щодо їжі, відпочинку. Все це потихеньку накопичувалося у свідомості, я звикала до малюка і налагоджувала грудне вигодовування, — додає молода мама. — Урешті, коли синові виповнився рік і два місяці, він почав ходити, став дуже допитливим і одночасно почав робити “шкоду”. Тоді я вчиняла так, як обіцяла собі ніколи не робити, — зривалася і кричала на нього. У той момент у мене з’явилася думка, що це не добре і треба звернутися до психотерапевта».

Проте постійна зайнятість заважала зробити це. Паралельно жінку мучили головні болі, відсутність сил, глибокого сну. Нарешті молода мама наважилася звернутися до лікаря-невролога, який спеціалізується на розладах психіки. Він встановив Дар’ї діагноз «післяпологова депресія» та виписав антидепресанти. 

«Є такий стереотип, що коли дитина маленька, то батьки мають постійно бути втомленими й не висипатися. Тому я весь цей час і думала, що так і має бути, що скоро дитина підросте, що все мине», — зізнається вона.  

Уже чотири місяці Дар’я Стадник п’є ліки й планує працювати із психотерапевтом. «Я стала набагато спокійнішою, почала краще спати, у мене з’явилося більше сил, — говорить дівчина. — Мені захотілося знову займатися спортом, гуляти з дитиною». 

Тепер Дар’я радить жінкам, які очікують на дитину або ж тільки планують її завести, пройти курс самоосвіти, який розповість про те, що відбувається з батьками, коли з’являється малюк. Додаткові знання зможуть запобігти післяпологовій депресії.

«Я ретельно готувалася до вагітності, виношування дитини, підтримки здоров’я, пологів, але зовсім не до того, що буде після, — говорить молода мама. — Якщо дівчина недостатньо емоційно стабільна, має тривожність, сумніви щодо свого стану після народження дитини, то краще зараз звернутися до психотерапевта, проговорити всі страхи, скоригувати свій стан і не чекати моменту, поки з’явиться дитина».  

Як зменшити ризики післяпологової депресії

Експерти твердять, що завдяки ретельній підготовці можна зменшити вірогідність виникнення післяпологової депресії. 

«По-перше, потрібно розраховувати на допомогу близьких та рідних. Мама новонародженої дитини має достатньо відпочивати й висипатися. По-друге, жінка не має соромитися сказати, що почувається погано і потребує допомоги. У сім’ї мають бути довірливі стосунки та сприятлива атмосфера», — каже психотерапевтка Ольга Карпенко.

Психологині радять вже на сьомому місяці вагітності починати готуватися до періоду після народження дитини. Продумати план на перші три місяці: хто буде допомагати мамі з побутом, прибиранням, готуванням, що робитимуть батьки, якщо є й інші діти. 

«Як жінка вважає за потрібне ходити до гінеколога, так само вона має піти до психолога, який допоможе їй легше прожити перші місяці після вагітності», — зазначає психологиня Оксана Королович. 

Ситуація з післяпологовим здоров’ям в Україні

За словами голови ГО «Клуб підтримки вагітності та материнства “Лада”» Марини Марченко, в Україні поки відсутня системна культура турботи про жінку в післяпологовому періоді:

«Ми чітко маємо ведення вагітності, потім пологів і педіатричного патронажу. На жаль, випадає третій, не менш важливий компонент, який стосується жінки у післяпологовий період. Тому сказати, що у нас є державна статистична інформація чи практики діагностування післяпологової депресії, ми не можемо». 

Проте «Лада» проводила власні опитування підписниць і дійшла висновку, що 60% жінок скаржаться на свій емоційний стан у перший рік після пологів. 52% відчували проблему з фізичним відновленням, 22% мам було непросто взаємодіяти з дітьми та, на жаль, кожна 13-та мама сказала, що думала про заподіяння шкоди собі або дитині у моменти розпачу. 

«Післяпологова депресія — це не забаганка мами, ніби вона втомилася чи їй нема чого робити. Це справжня хвороба і, як всі хвороби, вона має свої наслідки. Тому нехтувати своїм станом точно не можна і вже за перших ознак треба обов’язково звертатися по допомогу», — підсумовує Марина Марченко.