«Вдома». Уривок із книжки Юдіт Германн

від | 21.02.2023 | Фемкульт, Жіноча бібліотека, Читати

Час читання: ( Кількість слів: )

Ця книжка — про потрібність дому, про вкорінення, про важливість пам’яті, а ще про історії, що стали легендами та які не можна забувати. Юдіт Германн ще влітку безплатно передала права ВСЛ на друк «Вдома» —  як жест підтримки України.

Що робити жінці після розлучення, якщо донька вже доросла й живе окремо, а квартиру довелося залишити? Жінка приїздить у портове село, починає працювати у кнайпі свого брата, оселяється в будинку на околиці. Відчуття дому в неї навряд чи колись було, та й чи можна вважати своїм той дім, де мама не відчиняє тобі дверей і змушує годинами чекати на сходах? Згодом інший дім — той, у якому народилася донька, — жінка сама залишила колишньому чоловікові. Не дивно, що вона називає себе людиною без коріння. Та чи стане домом для жінки той будинок на околиці села, де вона у сорок вісім років нарешті живе сама, але ховає пістолет під ліжком, і яку роль тут відіграє дивний чоловік, який уміє ставити пастки на куниць?

Твір перекладено за підтримки гранту Goethe-Institut.

Публікуємо уривок

Того літа, майже тридцять років тому, я жила на заході країни, доволі далеко від води. Винаймала у містечку однокімнатне помешкання у новобудові. Працювала на цигарковій фабриці. Робота була нескладна: я мала стежити за тим, щоб смужка тютюну рівномірно сипалася у розподілювач. Більше нічого. 

Цю роботу могла виконувати і машина зі спеціальним сенсором, повз який сипався тютюн. Якщо тютюнова стрічка різко міняла траєкторію чи викривлялася — конвеєр зупинявся (він зупинявся так, як це робить людина, коли випадково наштовхується на стіну: конвеєр різко смикався і застигав на місці). Але сенсор часто не спрацьовував, тому біля машини стояла ще я і спостерігала за тютюновим потоком, вирівнюючи його, коли потрібно. З сьомої до дванадцятої, пів години обідньої перерви, і ще три години праці. Я доволі часто відволікалася. Зазирала до розподілювача, у якому тютюновий потік розрізався на окремі цигарки. Потім із розподілювача випадали тисячі цигарок. Ці тисячі цигарок згодом куритимуть люди у місті. Перед роботою. Під час обідньої перерви. Після обіду. Під час сварок. Під час любощів і відразу після цього. Дим.

Робота на цигарковій фабриці мене влаштовувала. Я трималася осторонь від усіх, точніше, просто уникала спілкування. Затуляла вуха спеціальними захисними стоперами, натомість інші робітниці не носили їх, бо їм важливо було перегукуватися у пекельному галасі фабричного цеху. Із затуленими вухами я їх не розуміла, але могла бачити, як вони щось кричать одна одній. Їхні розчервонілі обличчя блищали від поту, на шиях понапиналися жили, було видно, які сильні і гарні їхні шиї. Мої співробітниці жестикулювали скупими точними рухами й виявляли свої емоції поразки, тріумфу, люті чи «пішло воно все на…». Вони багато сміялися і показували одна на одну, били себе по стегнах і витирали рукавами сльози. Більшість доволі вродливі навіть у мішкуватих халатах і шапочках-сіточках. Щоправда, у цих шапочках зносити спеку в цеху було ще нестерпніше, і це перетворювало нас на геть виснажених істот.

Під час перерви на обід слід було бажати всім смачного. «Смачного» звучало у ліфті, у коридорах, у їдальні, у черзі по свою порцію. Я не любила повторювати всім підряд: «Смачного». Це зауважили, і керівник зміни викликав мене до себе в кабінет. 

Керівник зміни сидів за письмовим столом і неспокійно совгався на кріслі. Він оглянув мене знизу догори, але те, що він побачив, явно не надто його зацікавило. Він кивнув так, наче зовсім не був здивований, а радше очікував чогось схожого, потім знуджено позіхнув.

Позіхаючи, він сказав:

— Тут, у нас, ніби заведено бажати всім смачного.

Я відповіла:

— Не розумію, про що ви.

Він сказав:

— Усе ви добре розумієте.

Ясна річ, я розуміла. Я не збиралася все життя працювати на цій фабриці, до того ж я ненавиділа слово «Смачного».

Він сказав:

— Слухай, якщо ти не можеш просто побажати людям «Смачного», ти вилетиш звідси.

Річ була не в якомусь конкретному слові, яке я повинна була говорити, а у тому, щоб дотримуватися правил і коритися начальству, якому важливо було відчувати свою владу. Я трохи подумала про такий несподіваний перехід на «ти», про температуру в офісі, температуру у кабінеті, де керівник просиджував штани, потім ми довго розглядали одне одного.

Після цього він мене відпустив.

Вечорами я часто сиділа на своєму балконі на шостому поверсі. Попередній мешканець цієї квартири залишив на балконі вазони з рослинами, яких я ніколи раніше не бачила: ніжні зелені пагони з білими квітами завбільшки з сірникові голівки. Я ніколи їх не підливала, але вони росли і цвіли. На підлозі балкона лежала зелена підстилка з пластмасовою травою, на ній стояв розкладний столик і стілець. З балкона було видно дорогу і заправку.

Мені дуже подобався цей краєвид.

Синя блискуча реклама на заправці, машини, які заїздили і виїздили, полиці зі сумними букетами квітів у целофані, мішки з вугіллям перед входом до крамниці на заправки. Люди виходили зі своїх автомобілів, заправляли їх, замислено спостерігаючи за тим, як міняються цифри на табло колонок із бензином. Люди заходили в крамничку на заправці, купували пиво, шоколад і пачки м’ятних цукерок по десять у кожній.

Я уявляла, що всі ці люди зібралися в далеку дорогу, у справді далеку дорогу, і тепер їм треба було заправити авто до повного бака. Вони лише проїздили тут, і якщо запитати когось із них, як пройти чи проїхати кудись, вони зможуть хіба знизати плечима і сказати:

— Ой, я нетутешній, не орієнтуюся. Вибачте.

Я сиділа на балконі на своєму єдиному стільчику, поклала ноги на стіл і курила цигарки, крадені з фабрики, струшувала попіл за балюстраду балкона, а недопалки скидала у пляшку з-під кока-коли. Тоді я багато курила.

Того літа було дуже спекотно і я сиділа на балконі в самій спідній білизні, сиділа допізна, до темряви. У квартирах одне по одному засвічувалися вікна, на дорозі спалахували фари автомобілів, сонце ховалося за обрій, залишаючи по собі тепло. Тепла не ставало менше, воно осідало поміж будівлями, і температура не змінювалася. Я мала звичку ходити на заправку і купувати там морозиво. Одягала сукню на бретельках і літні капці, брала ключі й дрібні гроші, а потім спускалася сходами. Я ніколи не користувалася ліфтом.

Проходила смердючими брудними сходами і ніколи не вмикала там світло. Надворі було ще гарячіше, асфальт плавився від спеки, всі вікна були відчинені навстіж, з них долинали звуки телевізорів, сварок, гримання дверима. Машини під’їздили до бензоколонок на заправці, немов у сповільненому кадрі, люди заправляли автівки, наче уві сні. Вхідні двері магазинчика на заправці відчинялися самі, а всередині — світло і прохолодно. Завжди було увімкнене радіо. Я відчиняла холодильник із морозивом, застигала на місці і намагалася якомога довше простояти над відчиненим морозильником, потім вибирала морозиво «Московське». Завжди лише це, ніколи інше, але при цьому я завжди вдавала, наче не можу визначитися. За касовим апаратом сиділа жінка, старша за мене років на тридцять. На дивно, вона читала книжку, а коли доводилося обслуговувати клієнтів, то відкладала книжку вбік з явним роздратуванням, і на мене це справляло глибоке враження. Щовечора це була та сама жінка, але протягом цілого літа ми так жодного разу і не сказали одна одній хоча б чогось особистого.

 

Того вечора, про який я збираюся розповісти, у черзі біля каси стояло двоє людей, вони заправили автівки і збиралися купити ще цілу гору чипсів, цукерок із лакрицею і тютюну. Я подумувала над тим, чи не зачекати мені над відчиненим морозильником, по лікті запхнувши руки всередину, у цей сухий холод, але врешті таки зачинила морозильник і стала в чергу. Відчинилися вхідні двері, всередину зайшов старший чоловік. Він був геть сивий, з обвітреним, мов дерево, обличчям, убраний у простий чорний елегантний костюм, наче повертався з похорону. Краєм ока я побачила, як він заходить усередину. Чоловік став за мною і безсоромно витріщився на мої оголені лопатки. Я відчувала його погляд на собі й інстинктивно зробила крок уперед. Він зачекав ще мить і торкнувся мого ліктя, я озирнулася.

Він сказав:

— Ви маленька. Така, як мені треба.

Я добре пригадую його голос: тихий і доволі мелодійний, як на його вік, лише зовсім трішки хрипкий.

Можливо, чоловік розмовляв із ледь помітним південним акцентом. Я хочу зазначити, що його слова зовсім не прозвучали двозначно. У них не було нічого непристойного. Це було просто незвично, позбавлено сенсу. Я не була тоді маленькою. Я і сьогодні не маленька. Як зараз, так і тоді, мій зріст — метр шістдесят сім. Хіба це мало? Зовсім ні, і я йому це сказала.

Чоловік підійняв обидві руки, повернув їх до мене долонями, шкіра була загрубілою і чистою.

— Ні, зовсім ні. Звичайно. Ви не маленька. Ви — нормальна. Але ви достатньо маленька для мого фокуса. У вас правильні ноги, вузенькі плечі. Мені потрібна нова асистентка. Ви схожі на людину, яка мені потрібна.

Ось і все, що він сказав.

Я спитала:

— Асистентка для чого?

Я не хотіла питати цього, але спитала. Я взагалі не збиралася вступати з ним у розмову, але ще за мить ми вже розмовляли.

Він сказав:

— Для моєї скрині. Фокус із розпилюванням юної діви. Мені потрібна асистентка, яку я буду розпилювати. Я — фокусник. 

І раптом усі ці люди довкола зі своїми чипсами, пивом і цигарками кудись зникли, просто розчинилися у повітрі, а касирка втупилася у нас і промовила:

— Хто наступний?

От чорт.

— Хто наступний?

— Ви.

— Будь ласка, морозиво «Московське».

— Ще щось?

Я відповіла:

— Ні. Дякую. Вибачте. Більше нічого. Це все. 

Я заплатила за своє морозиво. Старший чоловік досі стояв за моєю спиною, він був наполегливим і не відступав від мене ні на крок. Чоловік сказав:

— Можна мені вас трохи провести?

— Але спершу ви повинні заплатити, хіба ні?

— О, ні. Я не заправлявся. Побачив вас через вікно, коли проходив тут. Побачив і зрозумів, що ви — та, яку я шукаю. Тому я і зайшов досередини.

Касирка дивилася кудись повз нас. У її погляді не читалося жодної емоції, і хоч би що трапилося — вона нічим мені не допоможе. Касирка знову розгорнула свою книжку і повернулася до нас правим плечем, ми бачили тепер лише її зосереджений профіль. Ми вийшли з магазину. Для чоловіка його віку літній пан ішов доволі швидко, розмахував руками, майже пританцьовував. Він був нижчим за мене, трішки згорбленим і зовсім не схожим на фокусника.

Я сказала:

— Гаразд. Можете мене трохи відпровадити.

Він зрадів:

— Чудово. Ви подумаєте над моєю пропозицією? Усе дуже просто. Вам доведеться лише лягати до скрині, я розпилюватиму вас перед публікою, а потім знову збиратиму в єдине ціле. Ми можемо спробувати. Ви прийдете до мене в гості, і ми спробуємо. 

Він показував жестами усе, про що говорив: скриня, розпилювання, складання докупи. Я знала фокус із розпилюванням дівчини, бачила таке по телевізору. Це був дуже древній фокус, і усі його давно знали.

Я сказала:

— Гм. Не впевнена.

Чоловік не здивувався:

— Так. Я вас розумію. Не хвилюйтеся. Моя дружина буде з нами. Вона пильнуватиме, щоб нічого не трапилося. Вам потрібно буде просто лягати до скрині. Можливо, доведеться одягати червону сукню. Це справді нескладно.

Я промовчала, а фокусник подивився повз мене на освітлені вікна високих будинків, потім засміявся терпляче і лагідно. Його костюм був дуже чистим, ретельно випрасуваним, мабуть, шили на замовлення, взуття зі зміїної шкіри, та саме ці мешти з вузькими носаками чомусь здавалися дивними: вони були екстравагантними, до того ж запилюженими. Чоловік сховав руки в кишені штанів. Він уже показав мені все, що вважав за потрібне. Здавалося, йому зовсім не було душно. Він тримався спокійно, розслаблено.

Фокусник сказав:

— Подумайте над моєю пропозицією. Спокійно подумайте. А тоді приходьте до нас у гості. Штайнштрасе, сім. Ми завжди вдома.

— Я подумаю.

Потім повернулася і пішла геть, просто залишила його на хіднику. Я не зайшла до свого будинку, а повернула у протилежному напрямку — вирішила, що йому зовсім не обов’язково знати, де я живу. Розгорнула обгортку на морозиві, яке уже встигло майже зовсім розтанути і потекти, тож я викинула його у смітник. 

Я думала про це все приблизно тиждень. Протягом усього тижня щодня вісім годин проводила біля своєї машини і думала. Потім засиджувалася на своєму балконі до глибокої ночі й викурювала ще більше цигарок, ніж зазвичай. Увесь цей час я думала про все, що трапилося. Думати про це було дуже важко. Через сім днів я здалася і знайшла на карті Штайнштрасе. Фокусник жив на протилежному кінці міста, було геть незрозуміло, що він шукав серед новобудов, навіщо гуляв поміж них у своєму випрасуваному костюмі й у взутті зі зміїної шкіри.

Я довго не могла вирішити, що вбрати, у мене тоді була одна синя сукня і одна червона, я вбрала червону, потім зняла її і одягнула синю. Зачесалася, довго стояла перед дзеркалом, потім сіла за стіл у кухні, тоді підвелася і вийшла надвір. Я вийшла, щоб не розмірковувати більше, іти мені чи ні. 

 

Читайте нас в Telegram-каналі, у Facebook та Instagram

Читайте також

Українська продюсерка і диджейка Дарʼя Коломієць представила підбірку пісень для знайомства з Україною на відомій радіостанції у США

Українська продюсерка і диджейка Дарʼя Коломієць представила підбірку пісень для знайомства з Україною на відомій радіостанції у США

Українська культурна активістка, музична продюсерка та діджейка Дарʼя Коломієць представила підбірку з трьох українських пісень на відомій американській радіостанції KEXP у програмі Drive Time. «Вже багато місяців поспіль я...

Український телесеріал «Спіймати Кайдаша» з’явиться на Netflix

Український телесеріал «Спіймати Кайдаша» з’явиться на Netflix

Український телесеріал «Спіймати Кайдаша» за мотивами повісті Івана Нечуя-Левицького «Кайдашева сім’я» додадуть на стримінгову платформу Netflix. Підписники зможуть подивитися серіал з 29 березня, повідомили у пресслужбі...

Українська продюсерка і диджейка Дарʼя Коломієць представила підбірку пісень для знайомства з Україною на відомій радіостанції у США

Українська продюсерка і диджейка Дарʼя Коломієць представила підбірку пісень для знайомства з Україною на відомій радіостанції у США

Українська культурна активістка, музична продюсерка та діджейка Дарʼя Коломієць представила підбірку з трьох українських...