У видавництві «Ранок» виходить жіноча збірка ретелінгів «Легендарій дивних міст»

від | 24.01.2023 | Новини, Жіноча бібліотека, Фемкульт, Читати

Час читання: ( Кількість слів: )

У видавництві «Ранок» виходить друком збірка ретелінгів «Легендарій дивних міст» від українських фантасток — Наталії Довгопол, Ярини Каторож, Анастасії Куликової, Наталії Матолінець, Ірини Пасько, Дарії Піскозуб, Ксенії Сокульської та Світлани Тараторіної. 

Ретелінг — це переказ відомого сюжету казки або міфу. Авторки збірки поєднують казки і міські легенди, вводять фольклор у простір восьми українських міст — Донецька, Києва, Львова, Винників, Нікополя, Дніпра, Броварів та Луцька. 

«Я розумію під ретелінгом переказ-інтерпретацію сюжету відомого твору. Небезпека тут у тому, що, знаючи, який твір “переказують”, читач або читачка одразу можуть здогадатися про розвиток сюжету. “Фантастичні Talks” робили окремий ефір на тему ретелінгів: хто до них вдається зараз, у чому привабливість жанру, чим він відрізняється від фанфікшену, де межі ретелінгу й кросоверу. Як на мене, кожне покоління повертається до старих, сказати б, базових сюжетів, і, щоб “присвоїти” їх собі, можна помістити героїв у інші обставини — у сучасний чи футуристичний сетинг, наприклад», — говорить одна з авторок збірки Ірина Пасько. 

Ірина вибрала за основу свою улюблену казку «Про дідову і бабину дочку», також відому як «Кобиляча голова». «Мені запропонувала написати оповідання укладачка збірки, авторка ідеї та менеджерка проєкту Альона Сіліна. Звісно, я погодилася, адже задум надзвичайно цікавий сам собою: написати феміноцентричний текст — ретелінг відомої казки про сучасне українське місто. Я обрала свою улюблену, в дитинстві вона мене лякала й приваблювала, — говорить авторка. — Моя історія — оповідання “Пересади мене через поріг” — про першокурсницю з Дніпра. Мені здається, що я навіть забагато важливого для себе намагалася вмістити в цей текст: відчуття “інакшості” в переважно російськомовному місті, конфлікт поколінь, університетський досвід, увнутрішнену мізогінію і пошук батьківської фігури, стосунки між жінками в родині, відношення “мріяти” і “діяти”. Бабина дочка — негативний персонаж із погляду народної моралі, і моя героїня теж має свої недоліки, які, власне, має усвідомити».

«В одному з оповідань дія відбувається в Нікополі. Зараз це місто щоденно обстрілюють росіяни з боку Енергодара. Про це боляче читати, але я рада, що Анастасія Куликова написала про Нікополь, про його таємниці, відтворила його атмосферу, — говорить Ірина про оповідання зі збірки. — Мені сподобалося, що Ксенія Сокульська продовжила розбудовувати мотив, який започаткувала в іншому своєму оповіданні — «Справа про заблукалий потяг». Це таке приємне впізнавання — ніби потихеньку твориться авторський всесвіт. В оповіданнях Ярини Каторож, як на мене, дуже приємно відтворена стилістика автора, якого вона ретелить (не буду спойлерити). А ще мені дуже цікаво, звідки герой оповідання Світлани Тараторіної брав яйця для випічки». 

Збірка вже доступна для передзамовлення за ціною 261 гривня, повна вартість — 290 гривень. 

 

Читайте нас в Telegram-каналі, у Facebook та Instagram

Читайте також

У 2022 році у світі вбили найбільшу кількість журналісток за п’ять років — звіт Коаліції жінок у журналістиці

У 2022 році у світі вбили найбільшу кількість журналісток за п’ять років — звіт Коаліції жінок у журналістиці

У 2022 році було вбито найбільшу кількість журналісток за п’ять років, Іран став першою країною у світі за кількістю ув’язнених медійниць, а у Туреччині правозахисники зафіксували щонайменше 150 випадків тиску на...

Організаторів вечірок, на яких знущалися з дівчат, взяли під варту на два місяці без альтернативи внесення застави

Організаторів вечірок, на яких знущалися з дівчат, взяли під варту на два місяці без альтернативи внесення застави

Організаторів вечірок у Києві, на яких знущалися з дівчат, Андрія Ярину та його товариша Ярослава Домбровського взяли під варту до 1 квітня без можливості звільнення під заставу. Про це з зали Шевченківського райсуду Києва...