/

Польську активістку вперше судитимуть за порушення закону про аборти

Почати
/
5 хв на читанння

8 квітня 2022 року окружний суд Варшави Прага-Полуднє розгляне справу Юстини Виджинської, активістки з польської групи Aborcyjny Dream Team (ADT), яка бореться зі стигматизацією абортів, а також налагоджує зв’язок жінок з іноземними постачальниками таблеток для переривання вагітності. 

На підставі статті 152.2 Кримінального кодексу Польщі її звинувачують в «допомозі у проведенні аборту» та «зберіганні заборонених препаратів з метою їхнього введення на ринок» за статтею 124 Закону про фармацевтику. Якщо її визнають винною, їй загрожує до трьох років позбавлення волі. Це перший в Європі випадок, коли правозахисницю звинувачують у сприянні аборту шляхом надання таблеток.

Польську активістку вперше судитимуть за порушення закону про аборти
Юстина Виджинська

«Зі мною можуть поводитися, як і з більшістю інших людей у цій ситуації, і дати умовний термін ув’язнення на шість місяців або ж захочуть зробити мене прикладом і відправити до в’язниці, можливо, навіть на роки», – ділиться активістка.

Справа проти Виджинської ведеться с кінця лютого 2020 року, коли активістка надала вагітній жінці, яка звернулася по допомогу, таблетки для переривання вагітності.

«Жінка була на 12 тижні вагітності та зазнавала домашнього насильства», – розповіла Виджинська для The Guardian. «Я зробила аборт на 12 тижні, і я також була в аб’юзивних стосунках. Я знаю, що означає бути в такій ситуації. Допомога їй була моєю першою людською відповіддю», – ділиться Юстина.

Жінка намагалася поїхати до Німеччини для процедури, але їй завадив чоловік. Тим часом пандемія почала набирати обертів. «Польська поштова служба повідомила про те, що міжнародні поштові відправлення можуть бути призупинені або перервані. Нам не вистачало часу», – додала Виджинська.

 

Посмотреть эту публикацию в Instagram

 

Публикация от Aborcyjny Dream Team (@aborcyjnydream)


У день прибуття посилки з ліками чоловік жінки, як повідомляється, викликав поліцію. Вона повідомила, що саме стрес, пов’язаний з подальшим розслідуванням, спричинив її викидень. Більше, ніж через рік поліція з’явилася в будинку Виджинської та вилучила ліки, які вона мала вдома, а також комп’ютери її та її дітей.

«Мені здається, це як випадкова вагітність», — пожартувала Виджинська.  – Це був мій перший раз, коли я вирішила ризикнути, і бац: мені висунули звинувачення».

Виджинська виступає за право на аборти вже більше 15 років. Вона створила перший в Польщі онлайн-форум «Жінки в мережі» (Maszwybor.net), який допомагав жінкам знайти інформацією щодо безпечних та доступних способів переривання вагітності та контрацепції. З 2019 року вона була залучена до ADT, ініціативою чотирьох жінок-правозахисників, які об’єдналися в жовтні 2016 року з метою надання прямої та негайної допомоги жінкам, які потребували абортів. Група завжди дбала про те, щоб діяти в рамках польського законодавства, яке криміналізує лише постачальників абортів, а не пацієнтів, на яких проводиться процедура. 

«У глибині душі ми знали, що щось подібне може статися. Ми завжди діяли публічно – ми ніколи нічого не приховували», – розповіла про роботу організації Наталія Бронярчик, членкиня ADT.

Група запускає міжнародну онлайн-кампанію #IamJustyna, щоб пропагувати солідарність і сестринство, а також підвищити міжнародну обізнаність про ситуацію в Польщі.

Конституційний суд Польщі визнав незаконними аборти, навіть якщо медичні показники свідчать про ризик важкого ураження плоду або невиліковної хвороби. Цим законом в країні обґрунтовувалась близько 98% абортів. Переривати вагітність дозволяється лише у випадку зґвалтування, інцесту або загрози здоров’ю та життю матері. Таке рішення є спробою позбавити жінок прав та свобод. 

Кримінальний кодекс передбачає, що за переривання вагітності без належних причин польському лікареві загрожує 8 років ув’язнення. Адвокатка Йолантана Будзовська говорить, що через цей закон лікарі частіше думають про можливу кримінальну відповідальність, а не про пацієнта.  За її словами, попри загрозу для життя медики чекали смерті плода та не робили аборт жінці на 22 тижні вагітності у польському місті Пщина. Вона померла через септичний шок. І це не єдиний випадок. Ця новина стала поштовхом до нових багатотисячних протестів у країні. 

Для підтримки Юстини можна підписати петицію Amnesty International.