Сексуальне насильство під час війни. Гінекологиня та психологиня розповідають, як максимально захистити свої тіло та розум

від | 04.04.2022 | Війна в Україні, Здоров'я, Статті

Час читання: ( Кількість слів: )

Гінекологиня Елені Чолас та психологиня Слава Євтищенко розповідають, як зберегти фізичне та психологічне здоров’я жінці, яка пережила зґвалтування.

Тіло

Не пручайтесь, якщо ви не знаєте як і не відчуваєте потрібних сил. Адже для злочинця це не про задоволення і секс, а про «надругатєльство и месть». Пручання жертви тільки розпалює виродка і може призвести до сильніших травм.

Щойно вас залишили у спокої і більше немає загрози життю — одразу подбайте про себе і своє тіло. Якщо є можливість — помийтесь у душі або ванній, якщо це небезпечно (ви в окупації і немає безпечного доступу до води) чи не маєте сил, то вистачить і вологих чи сухих серветок.

Травми статевих органів

За наявності активної кровотечі максимально швидко зверніться до лікарні або знайдіть поруч лікаря, медичного працівника.

Якщо є пекучий біль, можна використати чисту воду, соду (1 ч. л. на 1 л води), мазь «Левоміколь» (можна всередину) або «Бепантен», все змастити. У жодному разі не використовуйте перекис водню.

Необхідно зволожити слизову левоміколем або лубрикантом на водній основі, але не в першу добу. Не використовуйте олію, лубриканти на масляній основі, пантенол.

Якщо в аптечці є будь-які антисептичні свічки («Поліжинакс», «Тержинан», «Гексикон», «Кліон-Д»), використовуйте впродовж 5–6 днів. Не ставте свічку одразу, поставте через добу.

Зверніться на огляд та обстеження на ІПСШ одразу, як будете мати таку можливість.

Контрацепція

Якщо ви вживаєте комбіновані оральні контрацептиви (КОК), випийте таблетку вчасно або наступного дня дві одразу.

Якщо ви не маєте спіралі і не вживаєте КОК, пошукайте в аптеках чи у дівчат навколо будь-який КОК. За принципом екстреної контрацепції Юзпе, нам треба 100 мкг (0.1 мг) естрадіолу (етінілестрадіол) та 500 мкг (0.5 мг) левонолгестрелу (дієногест, дроспіренон), це:
5 таблеток «Новінет», «Джаз», «Діфенда», «Відора Міні», «Дарілія», «Дроспіфем 20»;
4 таблетки «Регулон», «Регівідон», «Марвелон», «Дроспіфем 30», «Ярина», «Жанін»;
1 червона чи жовта таблетка «Клайра».

КОК необхідно вжити в перші 72 години після статевого акту та це саме дозування треба випити вдруге через 12 годин. Якщо ви маєте можливість проконсультуватися з лікарем очно або онлайн — обов’язково зробіть це.

Оргазм — реакція спасіння від болю

Оргазм — безумовний рефлекс у відповідь на певну сукупність сексуальних реакцій, що відбувається внаслідок певної частоти скорочень м’язів тазового дна, а також стимуляції генітальної області.

Він виникає поза нашим бажанням, незважаючи на те, що ми можемо стимулювати виникнення оргазму, його інтенсивність збільшується у разі збудження, але він може виникнути і без нього.

Оргазм може виникнути під час насильства, він виникає не через задоволення, а як наслідок сукупності реакцій та як один із захисних механізмів від болю. При оргазмі виділяються гормони окситоцин, дофамін, ендорфін, які притупляють біль і викликають відчуття «легкості».

Головна мета — вижити

Мета людини, яка зіткнулася з насильством під час війни, — вижити. Тому багато рекомендацій, які діють у мирний час, на жаль, не працюють. Якщо жінці не вдається уникнути зґвалтування, важливо діяти так, щоб залишитися живою.

Акт насильства у військовий час відрізняється від зґвалтувань, скоєних у мирний час. Сексуальне насильство під час війни чи збройного конфлікту може мати подвійне значення, якщо здійснюється у великих масштабах. Тому рівень демонстративності й агресивності дій відрізняється.

В часи Другої світової війни для уникнення зґвалтування жінки намагалися зробити себе огидними за допомогою біологічних рідин (кал, сеча тощо) або вимащувались тим, що має дуже неприємний запах, подразнює нюх.

Намагайтеся не чинити опір (криком або побиттям), якщо уникнути насильства не вдалося — не провокуйте покидька на ще більш агресивні дії. Наше тіло і мозок будуть допомагати відокремитись, дистанціюватися від того, що відбувається. Так зване відокремлення свідомості від тіла — найкращий спосіб пережити це.

Не тікайте, якщо не впевнені у результаті. Одне намагання без оцінки реальної ситуації може вартувати життя. Слід пам’ятати, що провина за ці жахливі дії завжди лежить на ґвалтівнику. Тому умовна згода — це спосіб вижити і жодним чином не впливає на провину ґвалтівника за всіма пунктами.

Щойно буде можливість залишитись у безпеці, важливо потурбуватись не тільки про фізичний стан, а й психологічний:

За можливості спробуйте з кимось поговорити або зв’язатись.

Якщо є можливість, не залишайтесь у місці, де це з вами трапилось.

«Разморозьте» тіло — якщо є можливість, випийте чогось теплого, протріть себе теплим рушником або принаймні вмийте обличчя.

Техніки, які допоможуть повернути контроль над своїм тілом:

Вправа «обійми» — вкласти руки навхрест і спробувати лівою рукою обійняти себе за праве передпліччя або лікоть, а правою рукою — за ліве передпліччя або лікоть, посидіти так декілька хвилин, обійми мають бути чутливими та сильними.

Друга вправа — перехрестити руки спереду себе, взяти руки в руки та в схрещеній позиції підтягнути їх до грудей. Язик можна підняти до піднебіння. Залишитись у такій позі також на декілька хвилин, після чого повернутись до звичайної пози.

Намагайтесь повернути собі рівновагу за допомогою ніг, потупайте по землі кожною ногою по черзі. Такі вправи допоможуть на фізіологічному рівні прийти до тями та трохи себе заспокоїти.

КУДИ ПОВІДОМИТИ ПРО ЗЛОЧИН?

Повідомте про злочин до чинних органів влади: поліції, прокуратури чи місцевої військової адміністрації. Якщо ви перебуваєте на тимчасово окупованій території та не маєте змоги звернутися до уповноважених органів влади України, повідомте про злочин в Офіс Генерального прокурора. Телефон 096 755 02 40 (Viber, WhatsApp, Telegram, Signal), електронна пошта conflict2022.ua@gmail.com (зазначити свої ПІБ і засоби зв’язку).

ДЕ ОТРИМАТИ ПСИХОЛОГІЧНУ І ЮРИДИЧНУ КОНСУЛЬТАЦІЮ?

Контактний центр системи надання безоплатної правової допомоги 0 800 213 103 або legalaid.gov.ua
Урядовий контакт-центр 1547
Національна гаряча лінія з попередження домашнього насильства, торгівлі людьми та гендерної дискримінації 116 123 або Facebook La Strada

Читайте нас в Telegram-каналі, у Facebook та Instagram

Читайте також

alyona alyona випустила пісню про інклюзивну відбудову та доступність українських міст

alyona alyona випустила пісню про інклюзивну відбудову та доступність українських міст

В Україні запустили соціальну кампанію «Відбудуймо країну доступною для кожного», метою якої є інклюзивна відбудова українських міст та підтримка маломобільних груп населення. Ініціатором кампанії є неурядова організація...

В Україні з квітня впроваджують електронний рецепт на ліки: у МОЗ пояснили, що це означає

В Україні з квітня впроваджують електронний рецепт на ліки: у МОЗ пояснили, що це означає

В Україні з квітня низку лікарських засобів можна бути купити в аптеці за електронним рецептом (протягом перехідного періоду впродовж воєнного стану можна за паперовим). Рецептурними є близько 60% зареєстрованих у країні...