Веснянка для ворога

від | Кві 4, 2022 | Фемкульт, Війна в Україні, Дивитися

Час читання: ( Кількість слів: )

Наприкінці першого місяця війни маркетологиня, менеджерка команди smm-ників у MacPaw Аріна Шапран створила фотопроєкт «Веснянка для ворога».

Далі — пряма мова.

«Народилася в Харкові, встигла пожити деінде, але останній переїзд був саме до Києва, щоб бути ближче до команди. Фільмувати любила з самого дитинства, бо то було хобі батька, а я дуже хотіла на нього бути схожою.

Я евакуювалася до Ужгорода через три доби після початку війни, і цей шлях із Києва — окрема історія, та одразу почала відчувати гостру нестачу «своїх». Не географічно — просто тих, хто на одній хвилі.

Мене на перший тиждень прихистила дівчина, з якою ми познайомилися через інстаграм, власне, одночасно з тим, як вона запропонувала житло. Саме вона, Дана, і є дівчиною в масці сонця.

В мені тоді було законсервовано дуже багато люті, якій не знаходилося виходу, бо не вивітрився режим виживання. Я знала, що треба було брати до рук камеру, щоби розібратися в собі.

Я не здатна була тоді на вишукані метафори, тому до Дани прийшла зі словами «мені треба його спалити».

– Кого?
– Та байдуже. Все зло у світі, якщо хочеш — путіна.

А саме тоді, 21 березня, за язичницьким календарем проходить солярне свято — Остара, скидання влади зими.

І кельтські друїди, і старослов’янські люди раніше палили опудало, що мало на меті прогнати холодну пору року, темряву та приховані страхи.

Суть для мене тоді набула форму. Хай там як, але путін заслуговував у наших очах віддуватися за все погане на планеті.

Та й для росіян він справжній ідол, тож це була моя нота протесту — вашим сумнівним божкам не місце на українській землі. Ми зробили маски з сонцем та місяцем із пап’є-маше, я сконструювала опудало, і ми пішли у кар’єр спалювати це все.

Якщо цікаво — так, мені полегшало. Я з нетерпінням чекала, поки проявлять плівку, і писала веснянку до цього фотопроєкту під час повітряної тривоги, бо тоді відчайдушні рядки виходили найлегше.

То ритуал, молитва, крик — як завгодно. Може, це заповіт. Буду щаслива станцювати на могилі путіна за нагоди, кличте».

Веснянка для ворога

Гой, серце, відспіваєм ідолів їхніх — та й зубожілих,
Що їм клаптю землі цієй взяти несили.
Гой, сестро, полий мені рясно, щоб та потвора горіла ясно.
Гой, ах і славно зайнялась пастка, най буде богині ласка!Гой, мила, щоб на всій московії — видно і чути,
Що не стане їм людського віку на гірку спокуту.


Гой, народе Русі вольній, прислухайся до крові,
Бо війна ся священна, а ми — в себе в домі.Гой, воїне, гой, чарівнице — кричи, як маєш дяку,
Бо в ту ніч лютневу й сам місяць заплакав.


Гой, сонце сходить — стеблина стеблиною,
Розтягнем опудало, всією родиною.


Та й влаштуємо танці босоніж під зорями,
Діти князів великих, нащадки нескорної волі.

Читайте нас в Telegram-каналі, у Facebook та Instagram

Ми залишаємося незалежним та чесним жіночим виданням вже 7 років. На відміну від багатьох жіночих сайтів ми прагнемо відверто говорити про жінок та надати платформу для різноманітних голосів, які розповідають про справжнє життя, реальні проблеми жінок, їхні потреби, страхи, надії, про їхній досвід, успіх та досягнення. Кожна з нас заслуговує бути почутою. Кожна з нас може бути прикладом та натхненням для інших. Кожен, великий чи невеликий, внесок неймовірно цінний — він має важливе значення для захисту нашої редакторської незалежності та існування цього проєкту. Підтримайте DIVOCHE.MEDIA — від 50 гривень. Дякуємо!