Перша допомога дітям

від | 06.05.2021 | LMillustrated, Здоров'я, Статті

Час читання: ( Кількість слів: )

«Моїй дитині було два роки, коли вона отримала опік правої руки. Це трапилося 20 років тому, але я й досі пам’ятаю свій шок. Ми святкували день народження чоловіка, я готувала щось на кухні, у духовці був мій фірмовий торт. Я не помітила, як дитина зайшла на кухню. Через дві хвилини пролунав гучний лемент — Маша поклала руку на гарячу газову духовку. Її рука моментально почервоніла, на ній з’явилися пухирі. У мене був шок. Я не знала, що робити».

Це історія з життя копірайтерки курсів першої допомоги Save a life. Подібні ситуації траплялися хоч раз із нами або нашими дітьми. Нещасні випадки з дітьми — опіки, удавлення, травми, кровотечі, рани — частина нашої буденності, адже вберегти дітей від усього просто неможливо.

Статистика нещасних випадків із дітьми в Україні не ведеться. Є інформація лише про опіки. За даними ВООЗ, опіки посідають третє місце серед усіх видів травм. За даними Центру громадського здоров’я МОЗ України, у 2017 році від опіків постраждало 7605 українських дітей. Переважна більшість випадків (70%) — це побутові опіки. У США щонайменше одна дитина помирає від задухи їжею кожні п’ять днів.

Чи можна захистити дітей від травм? Ні. А чи можна навчитися надавати правильну першу допомогу та запобігти негативним наслідкам? Так.

Батьки — саме ті люди, які у випадку критичної ситуації повинні швидко зреагувати, аби вчасно надати допомогу дитині. Їхні дії можуть і мають врятувати життя.
Save a life зібрали найчастіші випадки та прописали простий алгоритм дій, щоби будь-якої миті ви знали, що робити.

Термічний опік полум’ям, гарячою рідиною, паром: що робити?

Перше і найголовніше — заберіть дитину від джерела опіку. Протягом 10-12 хвилин промивайте місце опіку прохолодною водою або ж накладіть компрес, постійно вимочуючи марлю в прохолодній воді за перших ознаках її нагрівання.

Можете спробувати ще один засіб — опікову серветку «ОпікУн». Вона зволожує та охолоджує шкіру, а також зменшує біль, тож радимо придбати собі таку в домашню аптечку.

Якщо опік не дуже сильний, можна накласти захисну пов’язку з бинтів або ж із марлі. Проте якщо ви бачите пухирі або ж площа опіку більша за долоньку дитини, вам якнайшвидше треба звернутись до лікаря.

Що НЕ можна робити:
Мастити опік сметаною, олією, кремом, оскільки це може його збільшити.
Прикладати лід.
Проколювати пухирі, які утворилися внаслідок опіку.

Удавлення у дітей до одного року життя: що робити?

Сідайте на крісло, диван або іншу поверхню (можна сісти просто на підлогу). Обхопіть дитину вільною рукою за щелепу (не за шию!) та переверніть її на своє передпліччя головою вниз, упершись на ногу.

Зап’ястям другої руки завдайте п’ять «ковзальних» ударів поміж лопаток (тут важливо не задіти голову!).

Після ударів обхопіть вільною рукою потилицю дитини та переверніть її на спину головою вниз. Поставте два пальці (вказівний та середній) на середину грудини та зробіть п’ять поштовхів на глибину ⅓ грудної клітки. У жодному разі не натискайте на живіт!

Робіть поперемінно п’ять ударів і п’ять поштовхів, допоки стороннє тіло не вилетить. Якщо дитина знепритомніла, огляньте ротову порожнину на наявність у ній тіла. За відсутності дихання розпочніть серцево-легеневу реанімацію.

Удавлення дитини старшого віку: що робити?

Нахиліть дитину тулубом вперед і дайте їй можливість прокашлятися. Якщо це не допомагає, починайте діяти.

Встаньте на коліна позаду дитини та нахиліть її вперед головою вниз, тримаючи за живіт. Завдайте п’ять «ковзальних» ударів у міжлопаткову ділянку. За відсутності ефекту робіть так: поставте дитину у вертикальне положення ➡ на живіт вище пупка покладіть кулак, обхопивши його іншою рукою ➡ зробіть п’ять різких поштовхів під кутом приблизно 45° до себе (це називається прийом Геймліха). Повторюйте удари та поштовхи по п’ять разів поперемінно, допоки дитина не виплюне стороннє тіло.

Якщо дитина знепритомніла, огляньте ротову порожнину на наявність у ній тіла. За відсутності дихання розпочинайте серцево-легеневу реанімацію.

Що НЕ можна робити у разі удавлення:
Плескати дитину по спині, коли вона стоїть.
Перевертати та трусити за ноги немовля, оскільки можна пошкодити кульшовий суглоб або шийний відділ.
Намагатися самостійно витягти сторонній предмет.

Кровотеча з носа

Ми знаємо, що наші слова повністю вас не заспокоять, але пам’ятайте, що кровотеча — досить поширене явище у дітей. Не хвилюйтеся та виконуйте прості дії, які ми описали нижче.

Посадіть дитину на стілець і нахиліть її тіло трохи вперед. Можна затиснути м’яку частину носа руками — кров буде збиратись у ротовій порожнині, й дитина спльовуватиме її до появи чистої слини, що й свідчитиме про кінець кровотечі.

У більшості випадків кровотеча минає самостійно, але якщо вона триває понад 5-6 хвилин, ваша дитина сильно зблідла, спітніла та не реагує на ваш голос — одразу викликайте швидку допомогу. І про всяк випадок, номер швидкої — 103.

Що НЕ можна робити у разі кровотечі:
Закидати голову назад, оскільки це може спричинити блювання.
Лягати на спину, бо кров може потрапити у дихальні шляхи.
Повністю блокувати ніс хусточками.
Пам’ятайте, що ми не можемо захистити дітей від усього, але ми точно можемо підготувати себе до надзвичайних ситуацій. Правильні знання допоможуть врятувати життя.

Читайте нас в Telegram-каналі, у Facebook та Instagram

Читайте також

Вдячність без кордонів, або Чому надавати та приймати допомогу — це випробування

Вдячність без кордонів, або Чому надавати та приймати допомогу — це випробування

«Боже, ну який добряга!» — відгукуються про людей, які забезпечують тих, у кого тимчасова скрута або від народження менше соціальних привілеїв, ніж у них. Вони приймають їх жити до себе, оплачують навчання/лікування,...

Жінка з Шотландії розробила портативний менструальний набір, який стане у пригоді військовослужбовицям і мандрівницям

Жінка з Шотландії розробила портативний менструальний набір, який стане у пригоді військовослужбовицям і мандрівницям

Мешканка Шотландії, 25-річна колишня студентка Единбурзького університету Нейпіра Ерін Рейд розробила портативний менструальний гігієнічний набір, призначений для використання на відкритому повітрі, коли немає доступу до...