/

Для більшості української молоді проблема насильства є актуальною, але майже 62% не знають, куди звертатись — опитування

Почати
/
4 хв на читанння

Переважна більшість української молоді — 80,1% — вважають актуальною проблему насильства, психологічного чи фізичного, в міжособистісних стосунках.

Про це свідчать результати опитування, яке провели U-Report Ukraine та громадська організація «Ла Страда — Україна».

За словами опитаних молодих українців та українок, 76% із них не помітили збільшення кількості випадків насильства у стосунках серед своїх однолітків та друзів, проте 24% респондентів надали стверджувальну відповідь.

На думку молоді, найпоширенішою формою насильства у стосунках є саме психологічне насильство (82%), фізичне назвали 11,6% респондентів, ще 4% — сексуальне і 2% респондентів — економічне.

Для більшості української молоді проблема насильства є актуальною, але майже 62% не знають, куди звертатись — опитування

Головними факторами, що можуть спричинити ситуації насильства в стосунках, опитані вважають збільшений рівень стресу та агресії (53,4%), стереотипне мислення (51%), алкоголь та наркотики (49%), домашнє насильство з боку батьків чи опікунів (48%), потребу показати свою владу (41,5%), гендерні норми та переконання / патріархальні цінності (41%), психічне здоровʼя (37%).

Щодо найпоширеніших місць, де можна зіткнутися з насильством у стосунках, 57% респондентів вказали дім, 56% — школу чи заклад вищої освіти, а 30% — вулицю.

Для більшості української молоді проблема насильства є актуальною, але майже 62% не знають, куди звертатись — опитування

Водночас 61,7% молоді не знають, куди необхідно звертатися у ситуації, якщо вони постраждали або стали свідками насильства у взаєминах.

Найімовірнішими наслідками насильства у стосунках молодь вважає тривогу, страх та почуття вразливості (62%), погіршення психічного здоровʼя (56%), депресію (49%), емоційну незахищеність (45%), самошкодування та суїцидальні думки (43%), незадовільний фізичний стан (38%), проблеми з комунікацією (37%), неспроможність захистити себе (34%).

Для більшості української молоді проблема насильства є актуальною, але майже 62% не знають, куди звертатись — опитування

За словами психологині ГО «Ла Страда —Україна» Валерії Бондар, на збільшення кількості випадків насильства в міжособистісних стосунках вплинула війна.

«Війна в Україні докорінно змінила звичний спосіб життя тисячі українців та українок, зокрема молодих людей. Підвищена тривожність, рівень стресу, дратівливість, агресивна поведінка, прояви насильства у суспільстві, це все впливає на населення. Згідно з даними Національної гарячої лінії для дітей та молоді, за 2022 рік було отримано 22,8% звернень щодо насильства у міжособистісних стосунках саме від молоді. Вони стосувалися токсичних відносин, психологічної підтримки та взаєморозуміння з однолітками. У 2021 році ми отримали 20,8% звернень від молодих людей. Кількість звернень молодих людей на гарячу лінію почала зростати. Тож можемо стверджувати, що актуальність висвітлення теми насильства у міжособистісних стосунках серед молоді теж зросла», — заявила вона.

Психологиня порадила молоді не замовчувати ситуацію насильства та звертатись до правоохоронних органів, незалежно від того, що саме відбувається та хто вчиняє насильство. Також в Україні працюють цілодобові та анонімні лінії психологічної підтримки, куди можна звернутись:

  • Національна гаряча лінія для дітей та молоді (безоплатно, анонімно, цілодобово): 116 111 або 0 800 500 225;
  • Національна гаряча лінія з попередження насильства: 116 123.

«Насамперед важливо вміти ідентифікувати прояви насильства, яке може вчинятися щодо нас. Якщо говорити про ознаки психологічного насильства, то вони можуть бути різні, але загалом ми говоримо про систематичні словесні образи, маніпулювання та шантажування людини, приниження, утиск та інше. Все це дуже впливає на психіку, та зазвичай постраждалі від насильства не готові про це говорити, адже просто можуть не розуміти, що це дійсно насильство. Щодо фізичного насильства, то його ознаки більш наявні, адже основною ознакою є завдання тілесних ушкоджень людині: хапання, смикання, ляпаси, штовхання, стусани та інше», — розповіла Валерія Бондар.