Єврокомісія хоче посилити правила боротьби з торгівлею людьми: визнати експлуатацією примусовий шлюб

Почати
4 хв на читанння

Європейська комісія запропонувала посилити правила із запобігання та боротьби з торгівлею людьми, більшість жертв якої — жінки та дівчата, але частка чоловіків також зростає, особливо через трудову експлуатацію

Як повідомили у пресслужбі Єврокомісії, щорічні втрати через торгівлю людьми сягають 2,7 мільярда євро, а жертвами стають понад сім тисяч людей. Хоча не виключається, що ця цифра є набагато вищою, оскільки багато жертв залишаються непоміченими.

«Форми експлуатації еволюціонували за останні роки, і злочинність дедалі частішає набуває онлайнового виміру. Це вимагає нових дій на рівні ЄС, оскільки торговці людьми отримують вигоду від можливостей вербувати, контролювати, транспортувати та експлуатувати жертв, а також переміщення прибутків та встановлення контактів із користувачами в ЄС та за його межами», — йдеться у заяві Єврокомісії.

Серед нововведень у правила із запобігання та боротьби з торгівлею людьми:

  • визнання примусового шлюбу та незаконного усиновлення різновидами експлуатації;
  • пряма вказівка на злочини, вчинені за допомогою інформаційних і комунікаційних технологій, включаючи інтернет і соціальні мережі;
  • обов’язкові санкції для юридичних осіб, притягнутих до відповідальності за злочини, пов’язані з торгівлею людьми (позбавлення їх права на державні пільги або тимчасове чи постійне закриття закладів, де стався злочин);
  • офіційні національні механізми перенаправлення для покращення раннього виявлення таких злочинів та спрямування допомоги для підтримки жертв, що створить основу для Європейського механізму перенаправлення шляхом призначення національних координаційних центрів;
  • визнання кримінальними злочинцями осіб, які свідомо користуються послугами жертв торгівлі людьми;
  • щорічна публікація Євростатом даних про торгівлю людьми в Євросоюзі.

На думку Єврокомісії, оновлені правила нададуть правоохоронним і судовим органам ефективніші інструменти для розслідування та судового переслідування нових форм експлуатації.

«Економічний спад після пандемії COVID-19, дедалі більша цифровізація нашого суспільства та військова агресія росії проти України створили нові можливості для торговців людьми використовувати вразливе становище людей для отримання фінансової вигоди. ЄС потребує суворіших правил для запобігання торгівлі людьми та боротьби з нею, а також для захисту жертв. Ми не можемо миритися з тим, що отримувачі наданих послуг, які знають про злочин, залишаються безкарними, тому ми пропонуємо, щоб держави-члени встановили кримінальну відповідальність за свідоме використання експлуатаційних сервісів», — заявила комісарка з внутрішніх справ Ілва Йоханссон.

Пропозиції Єврокомісії передбачають обов’язкові санкції за злочини, пов’язані з торгівлею людьми, не лише проти окремих осіб, а й проти компаній.

Наразі ці пропозиції мають розглянути Європарламент і Рада. У разі ухвалення держави-члени ЄС повинні будуть впровадити нові правила у національні законодавства.

Фото: Mozhgan Elahi: Pexels