//

Щогодини понад п’ять жінок вбивають їхні партнери. ООН опублікувала дані дослідження щодо гендерного насильства

Почати

Насильство щодо жінок і дівчат залишається одним із найпоширеніших порушень прав людини в усьому світі. Вбивство за гендерною ознакою є найжорстокішим та крайнім проявом такого насильства.

Про це йдеться у новому дослідженні, проведеному Управлінням ООН з наркотиків та злочинності (УНП ООН) та структура «ООН-жінки» ​​напередодні Міжнародного дня боротьби з насильством щодо жінок, який відзначають 25 листопада.

Згідно з даними дослідників, у 2021 році у всьому світі було навмисно вбито 81 100 жінок і дівчат, ця кількість майже не змінюється протягом останнього десятиліття. Більшість вбивств були гендерно мотивованими, хоча приблизно щодо кожних чотирьох із десяти жінок недостатньо інформації, щоб ідентифікувати їх як феміцид. Дані про вбивства за гендерною ознакою, скоєні в громадському середовищі, є особливо мізерними, що ускладнює інформування про політику запобігання таким типам вбивств.

З усіх жінок і дівчаток, які стали жертвами навмисного вбивства минулого року, приблизно 56% вбили їхні сексуальні партнери або члени родини (приблизно 45 тисяч). Це означає, що в середньому понад п’ять жінок або дівчат щогодини ставали жертвами вбивства з боку одного з членів власної родини. Водночас лише 11% усіх вбивств чоловіків скоюються у приватній сфері. Це свідчить про те, що для багатьох жінок і дівчат будинок не є безпечним місцем.

У період між 2010 і 2021 роками в Європі спостерігалося середнє зменшення кількості вбивств жінок, пов’язаних з інтимним партнером/родиною на -19%, хоча з відмінностями між субрегіонами та з ознаками зміни тенденції з 2020 року в деяких субрегіонах, таких як Західна і Південна Європа. Натомість в Америці в той самий період зафіксували середнє зростання на 6%, а субрегіон Південної Америки помітно рухався в протилежному напрямку.

У Північній Америці та меншою мірою в Західній і Південній Європі 2020 рік був особливо смертоносним в контексті гендерно зумовлених вбивств жінок і дівчат у приватній сфері. Це може свідчити про згубний вплив карантинних заходів, запроваджених через Covid-19, хоча не можна виключати й інші фактори.

Дані про тенденції з 25 країн Європи та Америки вказують на те, що збільшення кількості вбивств жінок у приватній сфері на початку пандемії Covid-19 було зумовлене переважно збільшенням кількості вбивств, скоєних членами сім’ї, які не були інтимними партнерами. Зростання кількості вбивств жінок, пов’язаних із сім’єю, на початку пандемії Covid-19 було більшим, ніж будь-які річні коливання, які спостерігалися з 2015 року.

Щодо регіональних відмінностей, у доповіді вказується, що в 2021 році в абсолютних показниках найбільша кількість вбивств за ознакою статі, пов’язаних з інтимним партнером/родиною, була зареєстрована в Азії — 17 800 жертв (16 100–19 500), на другому місці — Африка з 17 200 (14 200–20 200). В Америці від рук партнерів чи членів родини загинули 7500 (7450–7550) жінок і дівчаток, в Європі зареєстрували 2500 (2400–2600) і в Океанії 300 (250–350) таких вбивств.

Якщо врахувати відмінності між регіонами щодо чисельності та зростання населення, з кожних 100 тисяч жінок і дівчат у всьому світі минулого року приблизно 1,1 були вбиті своїми партнерами або іншими членами сім’ї. Хоча найбільша кількість вбивств жінок за ознакою статі у приватній сфері зареєстрована в Азії, найбільше ризикують бути вбитими своїми партнерами чи родичами жінки в Африці.

Окремо у доповіді наголошується, що вбивства за ознакою статі, як і інші форми насильства щодо жінок і дівчаток, не є неминучими. Їм можна і потрібно запобігати, зокрема, шляхом ранньої оцінки ризиків насильства та забезпечення доступу жінок і дівчат до підтримки та захисту, а також шляхом вдосконалення поліцейських і судових послуг з урахуванням гендерних факторів. Більш широкі стратегії запобігання феміциду стосуються впровадження національних планів дій і стратегій гендерної рівності, цілісно зосереджених на проблемі гендерного насильства та гендерної рівності або на конкретних пов’язаних проблемах, таких як торгівля людьми.

У зв’язку з цим ООН розробила всеосяжну стратегію боротьби з гендерним насильством щодо жінок і дівчат. Відповідно до цього підходу, успішна профілактика ґрунтується на стійкій політичній прихильності та лідерстві; впровадженні законів і політики, які сприяють гендерній рівності; інвестуванні в жіночі організації і виділення достатніх ресурсів для профілактики. Окрім цього, необхідно розв’язати проблему дискримінації, з численними формами якої стикаються жінки.

«Жодна жінка чи дівчинка не має боятися за своє життя через те, хто вона. Щоб зупинити всі форми вбивств жінок і дівчаток за ознакою статі, нам необхідно враховувати кожну жертву в кожній країні світу і більш точно розуміти ризики та рушійні фактори феміциду, щоб розробляти більш ефективні та дієві заходи щодо його запобігання та кримінального переслідування», — заявила виконавча директорка УНП ООН Гада Валі.

Фото: Anete Lusina: Pexels