/

«Війна — не привід не говорити про домашнє насильство». У 2022 році кількість звернень в Україні зменшилась на 24%

Почати
/
4 хв на читанння

Повномасштабне вторгнення росії в Україну принесло дуже багато насильства, але війна — не привід, щоб не говорити про домашнє насильство.

Про це заявила заступниця міністра внутрішніх справ Катерина Павліченко під час панельної дискусії у Медіацентрі Україна — Укрінформ 25 листопада, в Міжнародний день боротьби з насильством щодо жінок.

«Сьогодні в Україні розпочинається акція “16 днів проти насильства” — проти гендерно зумовленого насильства, проти насильства щодо жінок тощо. І ми всі ці 16 днів будемо ще більш активно говорити про те, що насильство не потрібно замовчувати, що потрібно звертатися по допомогу і звертатися до поліції, до соцслужб, отримувати допомогу і припинити це коло насильства», — сказала вона.

За даними МВС, порівнюючи з минулим роком, в Україні кількість звернень до поліції у зв’язку з домашнім насильством цьогоріч зменшилася на 24%, проте для такого зниження є об’єктивні причини.

«По-перше, велика кількість територій перебуває і була під окупацією, і там люди не зверталися і не могли звертатися, повідомляти, і, відповідно, поліція не могла це фіксувати. Багато українців наразі є вимушеними переселенцями, наші співгромадяни також переїхали за кордон, розлучилися з родинами. І тут є певна своя специфіка, але це також є причиною», — пояснила Павліченко, уточнивши, що у західних областях країни, куди переїхало найбільше внутрішньо переміщених осіб, кількість звернень через насильство навіть дещо більша, ніж минулого року.

Представниця Уповноваженого Верховної Ради з прав дітей, сім’ї, молоді та спорту Олена Вихор зауважила, що наразі до Офісу Уповноваженого надійшло близько 36 тисяч звернень, з-поміж яких вчинення домашнього насильства стосуються 116: «Ми побачили тенденцію, що кількість звернень реально зменшилася навіть у порівнянні з минулим роком, бо торік цих звернень було 180».

Своєю чергою міністерка соціальної політики України Оксана Жолнович нагадала, що отримати допомогу в Україні можна, звернувшись на гарячу загальнонаціональну лінію 1547. До того ж в Україні працюють 516 бригад соціально-психологічної допомоги та близько 600 закладів, які надають спеціалізовану допомогу потерпілим від насильства.

Окремо міністерка розповіла, що в Україні поки що не готові відкрито і на всіх рівнях порушувати цю тему надто гучно: «Не завжди постраждалі готові звертатися та просити захисту. Навіть більшою мірою не до кінця розуміють і знають, а що ж вони можуть отримати від держави, від суспільства як підтримку. Тому що є багато ще стереотипів, скажімо так, у побутовому розумінні, що, можливо, якщо там є насильство, то десь є твоя винуватість, і таке інше».

Зокрема, за даними дослідження Фонду ООН у галузі народонаселення (UNFPA) в Україні, проведеного в 30 містах, лише дві-три людини з 10 готові реагувати на насильство, яке відбувається поряд із ними.

  • У червні 2022 року Верховна Рада України ратифікувала Стамбульську конвенцію або Конвенцію Ради Європи про попередження і боротьбу з насильством щодо жінок і домашнього насильства — міжнародну угоду, яка визнає сексуальне насильство порушенням основних прав людини, а також формою дискримінації щодо жінок. Загалом документ підписали понад 40 країн.
  • За даними ПРООН, від фізичного домашнього насильства в Україні страждає близько 2 мільйонів людей. У понад 80% випадків це насильство чоловіків щодо жінок. Щороку від домашнього насильства гинуть 600 українок.
  • DIVOCHE.MEDIA разом із ГО «Ла Страда — Україна» створили серію матеріалів про те, як розпізнати домашнє насильствояк йому протидіяти та що кожен і кожна може зробити, щоб домашнього насильства у суспільстві стало менше.

Фото: Аліса Гусєва