«Кобилянська від А до Я»: ілюстрована книжка-абетка про Ольгу Кобилянську

від | Сер 8, 2022 | Фемкульт, Жіноча бібліотека

У «Видавництві Старого Лева» вийшла друком нова книга з серії книжок-абеток «Кобилянська від А до Я» про українську письменницю-модерністку, ранню учасницю феміністичного руху на Буковині і майстриню драматичної оповіді, близьку товаришку Лесі Українки.

Авторка Світлана Кирилюк зібрала біографію письменниці з цікавих фактів про неї. У форматі абетки книга розповідає про дитинство та родину письменниці, її друзів та товаришок та звичайно про епоху та традиції того часу, у який росла та творила Ольга Кобилянська.

«Е»

Емансипація (з лат. еmancipatio) — звільнення від будь-якої залежності, обмежень.
У часи Кобилянської це слово було дуже поширене, означало боротьбу жінок за рівноправність із чоловіками. Емансипація могла виявлятися в зачісці, манері одягатися, захопленні новими поглядами на світ.

Ольга Кобилянська у багатьох своїх творах знайомить нас із вольовими жінками, які ставлять перед собою мету здобути освіту й забезпечувати власне становище. «Бути собі ціллю» прагне Наталка з повісті «Царівна». «Емансипантка» — таку назву має біографічна повість Валерії Врублевської про Ольгу Кобилянську.

Едельвейс — гірська альпійська квітка, що росте в горах на скелях, переважно в недоступних місцях. Її назва в перекладі українською означає «благородний білий». У народі кажуть, що ця квітка приносить щастя тому, хто зможе її знайти. Ольга Кобилянська навіть виготовила гербарій з едельвейсів, зібраних власноручно 1884 року в Кимполунзі.

Ельпідефор. Таке рідкісне чоловіче імʼя мав Ельпідефор Панчук — зять і постійний секретар Ольги Кобилянської, перекладач її німецькомовних творів, дбайливий упорядник архівів письменниці, автор роману-есе «Кобилянська» та спогадів про неї. У романі-есе «Кобилянська» Ельпідефор Панчук розповідає одну з багатьох історій з життя Ольги.

«Це була небезпечна прогулянка на гору Рарив за едельвейсами, в яку вибралося добірне кимполунзьке товариство кількох молодих людей, з-поміж яких були Ольга з братом Юльком, Августа та її сестра Ядвіга. Вони вирушили до віддаленої на кілька миль скелі Білий Камінь, яка своєю формою нагадувала церкву й приваблювала до себе. Перейшли через первісний ліс до “холодного джерела”, з якого випили води за вічну дружбу. Міцна, як скеля, хай буде дружба наша. — сказала тоді Ольга.

Щоб дістатися на плато, треба було дертися вгору руками й ногами. Юлькові це вдалося, але він ледь не поплатився життям. Урешті саме Ольга знайшла едельвейс — дивовижну білу квітку з Білого Каменю».

«Є»

Євгенія. Сестра Євгенія була старшою від Ольги на два роки. Вона була дуже красивою і відзначалася неабиякими здібностями до музики. Кажуть, що могла стати відомою музиканткою. Але вона обрала шлях звичний і традиційний для дівчини того часу — вийшовши заміж за Юлія Урицького, стала дружиною і матір’ю. Спочатку саме Євгенія взяла на себе опіку над маленькою Оленою (Галюсею), згодом, по смерті Євгенії, дівчину вдочерила Ольга Кобилянська.

Європейське письменство. «Західна література впливала на мене своїми літературними творами», — писала Кобилянська, називаючи імена багатьох відомих письменників. Серед них — Вільям Шекспір, Йоганн-Вольфґанґ Ґете, Гайнріх Гайне, Фрідріх Шиллер, Ґотфрід Келлер, Єнс-Петер Якобсен, Гергардт Гауптман, Ґеорґ Брандес, Моріс Метерлінк, Фрідріх Ніцше, Фрідріх Шпільгаґен, Генрік Ібсен, Герман Банґ, Кнут Гамсун, Август Стріндберґ та інші. Іван Франко вважав, що Ользі Кобилянській вдалося у своїх творах «цілком модерним європейським способом зобразити своєрідність життя українського народу». Творячи українську літературу, письменниця відчувала себе частиною європейського культурного простору.

Читайте нас в Telegram-каналі, у Facebook та Instagram

Ми залишаємося незалежним та чесним жіночим виданням вже 7 років. На відміну від багатьох жіночих сайтів ми прагнемо відверто говорити про жінок та надати платформу для різноманітних голосів, які розповідають про справжнє життя, реальні проблеми жінок, їхні потреби, страхи, надії, про їхній досвід, успіх та досягнення. Кожна з нас заслуговує бути почутою. Кожна з нас може бути прикладом та натхненням для інших. Кожен, великий чи невеликий, внесок неймовірно цінний — він має важливе значення для захисту нашої редакторської незалежності та існування цього проєкту. Підтримайте DIVOCHE.MEDIA — від 50 гривень. Дякуємо!