Режисерка Анастасія Фалілеєва: Під сяянням паперових ліхтариків ховається особиста трагедія

від | 03.11.2021 | Дивитися, Персони

Час читання: ( Кількість слів: )

Фільм «Тигр блукає поруч» (анімаційна студія Kapianimation) молодої української режисерки Анастасії Фалілеєвої цього року було відібрано до фестивалів Short Shorts Film Festival & Asia, LA Shorts International Film Festival, Montevideo World Film Festival. 

В Україні його презентували на Одеському міжнародному кінофестивалі, а нещодавно короткий метр отримав свою першу нагороду – спеціальну відзнаку журі фестивалю Linoleum у Києві. Восени одразу два фільми Анастасії – «Тигр блукає поруч» та Papier-mâché – потрапили до номінації премії «Кіноколо». 

Фільм «Тигр блукає поруч» створено за підтримки Держкіно. Це історія дівчини на ім’я Кацумі, яка бачить моторошні знаки, які вказують, що її життя опинилось у точці неповернення. Вона наважується на відчайдушний крок – покінчити життя самогубством. Саме у цей момент з’являється містичний Тигр. Для режисерки це дуже особиста історія депресії та тривоги, а у фільм вона вклала надзвичайно важливі думки. 

З Настею ми поговорили про терапевтичність мистецтва, любов до Азії та, звичайно, обидва її фільми. 

Під сяянням паперових ліхтариків ховається особиста трагедія

Події фільму «Тигр блукає поруч» дуже тісно пов‘язані з моєю особистою історією. Багато речей є документальними. Друзі – справжні і говорять власними голосами, риси головних героїв співпадають із реальними людьми. Ім‘я Кацумі – скорочене від Фуккацумі, що значить «Воскресіння», як у нашій культурі ім‘я Анастасія. І ще мільйон дрібниць, які я перенесла з власного досвіду на екран.

Це взагалі мій улюблений хід – витягти із себе проблему, загорнути її у гарний фантик та видати глядачеві. Під сяянням паперових ліхтариків ховається особиста трагедія. 

Режисерка Анастасія Фалілеєва: Під сяянням паперових ліхтариків ховається особиста трагедія

Я завжди була дуже чутливою та вразливою, у 18 років це ще більше загострилось. Все накопичилося, мій любий дідусь захворів на рак, трохи згодом мій дорогий вчитель Олег Педан захворів на рак, критично нерозділене кохання до хлопця, від якого я була в шаленому захваті, ще купа купа всього. 

Почувалася безсилою перед обставинами, маленькою та слабкою. Коли психотерапія почала потроху діяти, і я нарешті відклала ідею самогубства, перейшла до більш раціонального проживання проблеми – зняти про це фільм. 

Акумулювати весь свій біль, але в делікатній манері, та замкнути це все у минулому. Наразі все більш-менш вирівнялось, дідусь здоровий, питання сердечні не бентежать, тривала терапія стабільно дає результати, навіть вдалося пережити смерть вчителя. Мені фільм важко дивитися, це ніби вікно в інше життя, у яке я однозначно не хочу повертатись.

Головна ідея фільму – показати, що ти не один

Це фільм про депресію, тривожність, невпевненість у собі, страх бути неприйнятою, нікчемною, дивною, божевільною, накручування себе, викривлене сприйняття реальності через призму переживань, замикання у собі та неможливість впоратись із шаленими емоціями.

Режисерка Анастасія Фалілеєва: Під сяянням паперових ліхтариків ховається особиста трагедія

Головна ідея фільму – показати, що ти не один. У депресії здається, що все, що з тобою коїться, – вперше для людства. Виходу немає, ніхто не зрозуміє болю, ти один ненормальний і докучаєш іншим. Тож фільм є дослідженням – чи є хтось, хто переживає те ж саме, що і я? 

Виявилось, що дуже багато (навіть найнесподіваніших, здавалось би, людей) страждають від тривожності, невпевненості у собі, лікують депресію тощо. Багато хто плакав від фільму та підкреслював спільні риси й поведінкові патерни.

Я хочу підтримати усіх, хто має схожі проблеми та наміри, відверто поговорити про те, що так маскується в суспільстві. Про те, що вважається табуйованим: ти ходиш до психолога, психотерапевта, психіатра – ти що, псих?

Окрім того, я прагнула показати, що людина не завжди поводитиметься стереотипно під час депресивного епізоду або намірів самогубства. Тож фільм нагадує, що чуйність та пильність можуть вчасно запобігти страшному.

Режисерка Анастасія Фалілеєва: Під сяянням паперових ліхтариків ховається особиста трагедія

У «Тигр блукає поруч» терапевтична мета – подивитися на ситуацію збоку, затвердитися в тому, що я не одна, та законсервувати ці почуття як нагадування для себе майбутньої – твоя тривожність обманює тебе, ти цінна, багато хто любить тебе і готовий зробити все, аби допомогти пережити емоційну негоду. Сподіваюсь, він стане терапевтичним та превентивним і для глядача.

Я часто задивляюсь на небо, розсічене дротами електропередач, ліхтарики, нові швидкісні електрички

Фільм напханий символами і «пасхалками», більшість із них відома лише мені. Наприклад, картинки на стіні в кафе – це моменти дружби з хлопцем, що є прототипом Міцуо. В навушниках у Міцуо грає саундтрек мого попереднього фільму, в якому цей хлопець-прототип був композитором. Що до всім зрозумілих символів – найпотужніший, гадаю, це поле жовтих тюльпанів. Жовті квіти за повір‘ям віщують розлуку – те, чого так боїться Кацумі.

Це мій другий фільм японською мовою та про Японію (планую й третій). Я в захваті від японської культури, її тонкощів та унікального символізму. Дуже надихаюсь аніме Макото Сінкая, Хаяо Міядзакі, Сатоші Кона та інших. Музикою Джо Хісаїші та піснями RADWIMPS. 

Режисерка Анастасія Фалілеєва: Під сяянням паперових ліхтариків ховається особиста трагедія

Мені близький цей погляд на світ, я часто задивляюсь на небо, розсічене дротами електропередач, ліхтарики, нові швидкісні електрички, відображення у калюжах, неонові вивіски та тісні багатоквартирні будинки. Усе це часто фігурує у сучасному японському мистецтві від ілюстрацій до анімації. 

Щодня знаходжу клаптики цієї естетики у нашій реальності, це мене наповнює. Також вражає мова, я третій рік вивчаю японську, це ширше відкриває щілинку в той загадковий світ, якого я, на жаль, не бачила наживо.

Це дуже цікаво – збирати сцену як пазл та маскувати непотріб до невпізнаваності

Витратним матеріалом для створення ляльок та декорацій стало сміття.  Я помітила, що пластикове пакування, коробки, шкаралупа від горіхів мають дуже цікаві рельєфи, часто схожі на черепицю, ілюмінатори тощо. Мене часто надихають форми дивних речей, наприклад, напівкруглої упаковки від авокадо! Це дуже цікаво – збирати сцену як пазл та маскувати непотріб до невпізнаваності. Плюс завжди є матеріал під рукою. 

Режисерка Анастасія Фалілеєва: Під сяянням паперових ліхтариків ховається особиста трагедія

Я намагаюся сортувати сміття, плюс фільм – це одне з місць його перероблення. Для макета можна використати коробку з-під взуття і не доведеться купувати картон, та й це простий у роботі матеріал. Багато плюсів, від простої цікавості до екологічної складової.

Те, як я бачу світ, – моя особливість, яку треба плекати

Фільм Papier-mâché вкрай особливий та теж дуже особливий. Він про мого вчителя і лялькового майстра, режисера-аніматора Олега Педана. Він повірив у мене 16-річну й дивакувату і тим самим проклав шлях у кіно. 

Гадаю, якби він не взяв мене на свій курс в університеті, я б жахливо розчарувалась і не знайшла б сили зайти в професію з іншого боку. Тоді я ще не знала, чи точно я хочу бути режисеркою, знімала «по приколу» якісь анімаційні етюди та більше бавилась у рухомі історії, аніж у кіно.

Олег Педан був до мене суворим, але дуже уважним і сповненим любові вчителем. Він передав багато свого досвіду та показав, що те, як я бачу світ, – моя особливість, яку треба плекати, яку можна спритно обертати у кінематографічну форму, а не просто дивакуватість, якої варто стидатись. 

Коли ми познайомились, Олег Ігорович був здоровенним дядьком-режисером, ніхто не міг би й припустити, що через чотири роки він захворіє на рак.

Режисерка Анастасія Фалілеєва: Під сяянням паперових ліхтариків ховається особиста трагедія

Це був важкий час, Педан через неможливість працювати довірив мені доробити чи не половину його останнього фільму «Цирк на дроті» у ролі головного аніматора та другого режисера-супервайзера. Це дало мені величезний досвід та стало честю, але водночас було боляче бачити, як на очах згасає вчитель. 

На останній, як виявилось, зустрічі з ним я записала лекцію про пап’є-маше на диктофон. Невдовзі Олег Ігорович пішов із життя, тоді я вирішила  що маю зняти про нього кіно. Півтора року не могла доторкнутись до аудіозапису його голосу. 

Наприкінці літа ми з продюсером  Михалем Маргулісом домовились, що я беру себе до рук та починаю фільм про Педана. З 15 хвилин матеріалу нарізала три хвилини найголовнішого і зв‘язала монолог про пап’є-маше зі шляхом аніматора-новачка, який виростає у справжнього режисера. 

Режисерка Анастасія Фалілеєва: Під сяянням паперових ліхтариків ховається особиста трагедія

Головний герой фільму – Ведмедик (головний герой автобіографічного фільму «Атракціон» Олега Педана). Вчитель завжди казав, що якби міг вибирати, то став би ведмедем, а не людиною. Ведмедик із «Атракціону» був дуже дорогий Олегу Ігоровичу як символ, я два роки вмовляла подарувати мені цю ляльку на згадку.

Виявляється, не дарма, адже завдяки ведмедику частинка Олега Педана назавжди залишилась зі мною та на екранах, у серцях тисяч глядачів та друзів майстра.

 

Читайте нас в Telegram-каналі, у Facebook та Instagram

Читайте також

Takflix випустив онлайн квір-фільми Жанни Озірної на підтримку законопроєкту про реєстровані партнерства

Takflix випустив онлайн квір-фільми Жанни Озірної на підтримку законопроєкту про реєстровані партнерства

Квір-фільми української режисерки Жанни Озірної «Котики» та «Зв’язок» з’явилися в онлайн-кінотеатрі Takflix. Стрічки доступні в усьому світі з англійськими та німецькими субтитрами. Takflix випустив ці фільми на підтримку...

«Один із найбільший виставкових павільйонів Європи не вмістив цю Жінку». Репортаж із музеїв Параски Плитки-Горицвіт

«Один із найбільший виставкових павільйонів Європи не вмістив цю Жінку». Репортаж із музеїв Параски Плитки-Горицвіт

Поезія — у жебрах Параска Плитка-Горицвіт Якби ми знали, що квитки у маршрутці «Коломия — Верховина» потрібно зберігати до кінця проїзду, то чи загубили б ми їх десь у салоні під кріслами або у кишенях рюкзаків? Якби ми...