«Моя блискуча кар’єра». Відомий феміністичний роман виходить українською 

від | 17.03.2021 | Читати, Фемкульт

Час читання: ( Кількість слів: )

«Моя блискуча кар’єра» — дебютний роман австралійської письменниці та феміністки Майлз Франклін — виходить цієї весни у Bookraine Publishing House. 

Головна героїня роману, Сибілла Мелвін, зовсім не хоче жити за жорстокими класовими законами австралійського суспільства кінця 19 ст., проте стикається з необхідністю жертвувати власними мріями заради добробуту родини. Вона важко працює і щодня страждає від наслідків алкоголізму батька та суворих умов життя в австралійському буші. Шлюб із молодим та перспективним фермером Гарольдом Бічамом може вирішити всі її проблеми — проте чи зможе Сибілла пожертвувати власними переконаннями і незалежністю та жити, як усі? 

«Мою блискучу кар’єру» Стелла Марія Сара Майлз Франклін почала писати ще у підлітковому віці, щоб розважити подруг. Роман було закінчено, коли їй не виповнилося ще й двадцяти років. Дівчина розіслала рукопис до видавництв, проте навмисне скоротила своє ім‘я до Майлз Франклін, щоб не одразу було зрозуміло, що книгу написала жінка. 

Майлз Франклін активно підтримувала феміністичні рухи в Австралії, США, Англії та Франції. Прагнула розвивати унікальний стиль австралійської літератури, тому надавала підтримку молодим авторам, літературним часописам та організаціям. Видала 14 романів, працювала журналісткою, була волонтеркою у військовому госпіталі в Македонії. Франклін не була заміжньою і не мала дітей, а всі свої статки письменниця заповіла на створення преміального фонду для австралійських письменників. Премія імені

Майлз Франклін найпрестижніша літературна премія Австралії, яка вручається талановитим авторам донині.

У книжці «Моя блискуча кар’єра» описується життя Сибілли Мелвін від народження до 20-річного віку — історія про те, як раніше шанована родина через нерозумні ризики батька втратила все набуте багатство і змушена була вдатися до важкої щоденної праці з виробництва масла та молока. 

Сибілла описує поступову деградацію образу батька — він потрапляє у залежність від алкоголю і тягне назад усю родину, регулярно витрачаючи і так невеликі заробітки. Сибілла зневажає батька і, дивлячись на свою матір, розуміє, наскільки рабським часом видається інститут шлюбу. Зрештою Сибілла подорожує до бабусі, де ненадовго отримує свободу та бажаний комфорт — вона грає на фортепіано, багато читає, зустрічається із цікавими людьми. Там же вона зустрічає Гарольда — молодого фермера, який робить їй пропозицію. Проте ідилія порушена — через борги батька дівчина змушена повернутися до роботи у набагато гірших умовах, аніж до подорожі до будинку бабусі. 

Роман Майлз Франклін — прекрасний зразок класичної прози, проте книжка порушує питання, актуальні й донині: вузькі соціальні рамки, стереотипи, обов’язок та бажання, а також конфлікт можливостей, амбіцій і соціального середовища. Крізь призму історії простої дівчини з австралійської глибинки письменниця показує жорстоку залежність жінок від чоловіків та обмеженість тогочасних соціальних рамок. 

Водночас «Моя блискуча кар’єра» — історія про щирість, здатність протистояти суспільству, сміливість чинити наперекір іншим та навіть самому собі, про свободу духу та, звісно, красу австралійського бушу.

Неймовірні описи австралійської природи органічно доповнюють оповідь та роблять її ще яскравішою.
Книжка досі залишається одним із перших всесвітньо відомих романів із яскравими феміністичними настроями. Позбавлений пишномовних філософських роздумів, роман порушує тему гендерної рівності через призму сприйняття шістнадцятирічної дівчини.

Попри юність та недосвідченість авторки, «Моя блискуча кар’єра» стала сильним політичним та соціальним маніфестом гендерної рівності, свободи волі та жіночої незалежності.

Читайте нас в Telegram-каналі, у Facebook та Instagram

Читайте також

Акторка Блейк Лайвлі зніметься в екранізації роману-бестселера Колін Гувер «Покинь, якщо кохаєш» про домашнє насильство

Акторка Блейк Лайвлі зніметься в екранізації роману-бестселера Колін Гувер «Покинь, якщо кохаєш» про домашнє насильство

Кінокомпанія Sony Pictures спільно з Wayfarer Studios екранізують роман «Покинь, якщо кохаєш» (It Ends with Us) американської письменниці Колін Гувер, центральною темою якого є проблема домашнього насильства. Головні ролі у...

The New Yorker опублікував короткометражний фільм-есе про війну української режисерки Надії Парфан

The New Yorker опублікував короткометражний фільм-есе про війну української режисерки Надії Парфан

Американський журнал The New Yorker в рамках проєкту The New Yorker Documentary виклав документальний короткометражний фільм «Я не хотіла робити фільм про війну» (I Did Not Want To Make A War Film) української режисерки...