Вірите у гороскопи? 

від | 20.09.2019 | Дівчина говорить

Час читання: ( Кількість слів: )

«Дівам сьогодні доведеться несолодко» чи «Ідеальний день для Водоліїв, щоби зловити удачу за хвіст»?
Чи, може, вам до душі нове віяння «Дизайн людини» – такий собі гороскоп плюс місце народження. Ну а як не вірити, якщо все написано саме про вас. Дивіться, що пишуть про мене: «Лише у Проектора є можливість нести розум у світ і направляти енергію Генераторів». Про мене, точно ж про мене – тут же я, несу розумне у світ (принаймні мені дуже хочеться у це вірити), направляю генераторів на подвиги (яких генераторів і які подвиги – це вже упустимо). Ще й гороскоп мені каже ловити удачу.
Чому ж мені так подобається читати «про себе»? Та і не тільки мені, кожнісінька людина любить прочитати\почути щось про себе, а надто про свою непересічність, унікальність (лише в мене є можливість нести в світ розумне, ага!) чи, можливо, трохи привідкрити завісу майбутнього. І не простим «завтра встану знову о 8 – душ, робота і лате», а чимось а-ля «зовсім скоро на вас чекає романтична пригода», хіба ж не прекрасно?
Тут все просто і складно водночас – Ефект Барнума\Форера. У 1948 році психолог Бертрам Форер роздав своїм студентам «унікальний тест, результати якого розкажуть все про їхні особистості». Насправді ж, результати для всіх були однаковісінькі, переписані з гороскопа. Після прочитання результатів студентам запропонували оцінити свій опис за п’ятибальною шкалою. Середньою оцінкою було 4,26. Отже, або гороскоп був надзвичайно точним для всіх (що абсолютно нереально), або таки людина схильна вірити банальним, розпливчастим твердженням, за умови впевненості, що ці твердження отримані за допомогою незрозумілої комбінації фактів. Як дата народження і адреса пологового намалює психологічний портрет? Невідомо, але ж як співпадає.
Наприкінці 1950-х експеримент повторив американський психолог Росс Стагнер – він попросив працівників кількох різних компаній заповнити анкету, що дасть детальний опис особистості. Опис всі працівники отримали однаковий – складений із 13 фраз із різних гороскопів. І жоден із працівників не оцінив свій результат як невірний. Найбільш точними учасники виділили фрази на кшталт: «Ви любите певну різноманітність у житті і починаєте нудьгувати, якщо вас обмежують жорсткими правилами», «Незважаючи на ваші недоліки, ви успішно можете з ними впоратися». Водночас фрази «У вас є проблеми сексуального характеру» та «Зазвичай усі ваші сподівання нереалістичні» оцінили як не надто точну оцінку особистості.
Отже, людина схильна вірити позитивним фактам або таким, що співпадають із її уявленнями чи мріями про себе.
У 60-х французький психолог розмістив оголошення в газеті, запропонувавши послуги персонального астролога. Він надіслав усім охочим один і той самий гороскоп. І що? Отримав подяку за навдивовижу точний прогноз від половини читачів.
Хто використовує цей ефект? Астрологи, медіуми, хіроманти, гомеопати і далі за списком. Для чого? Кожен для свого, мабуть. Наше завдання – вірити і звертатися знову і знову.
Та чому ж гороскопи збуваються? От лише вчора мені написало «піу-віу, обережно – вам може бути складно спілкуватися з людьми», як одразу ж не змогла пояснити кур’єру, куди доставляти пакунок, а на зустрічі не спитала і половини запланованого. Звісно ж, я увесь час думала: «Як же мені складно спілкуватись», і намагалась цей процес хоч якось згладити.
Це ефект Пігмаліона. Якщо коротко – то людина, впевнена в якійсь інформації, поводиться так, щоби ця інформація підтвердилась.
От і все, хто ви за гороскопом, кажете? На вас чекає незабутній вечір!

Читайте нас в Telegram-каналі, у Facebook та Instagram

Читайте також

Україночки втомилися: Чому нам треба відійти від компліментів про красу

Україночки втомилися: Чому нам треба відійти від компліментів про красу

Кожного разу, коли я чую, що «україночки найкрасивіші у світі», мене тригерить. Один із відомих прикладів — промова Януковича у 2012-му, коли він запрошував людей до України, адже тут красиво, коли «жінки роздягаються»....

«Діти боялися брати мене за руку, бо було видно ранки». Історія дівчини, яка живе з бульозним епідермолізом

«Діти боялися брати мене за руку, бо було видно ранки». Історія дівчини, яка живе з бульозним епідермолізом

Бульозний епідермоліз або «синдром метелика» — це рідкісне генетичне захворювання, яке проявляється на шкірі, слизових оболонках і внутрішніх органах людини. Найбільш помітним воно є зовні: на шкірі формуються міхурі з...