То як, різниця-таки в голові?

від | Кві 20, 2018 | Дівчина говорить, Здоров'я

Можна бути сто мільйонів разів успішною, аналізувати небачені масиви даних, та все одно дядя Пєтя з 3-го під’їзду знає, що все це просто інтуїція, жіноча чуйка, не більше, та й взагалі жінкам у світі цьому легше, як не крути – що не дасться інтуїтивно, завжди можна насо…. ой, тобто завжди можна і не робити.

Ні, це незаперечний факт, що чоловіки інакші від жінок, у них і волосся росте інакше, і на одне ребро менше, ну добре, брешу я про ребро, це з іншої опери, але ж красиво. Скажу ще зразу, що й мозок жіночий від чоловічого таки відрізняється, розміром щонайменше (величина черепної коробки – все просто), але це зовсім не робить із одного горішок, повен математичних функцій, а з іншого – міжвушну перекладину, навпаки, скоріше за все, якщо вам в кожну руку дати по мозку (один ем, інший жо), ви не відчуєте різниці, як між колою і пепсі, такі ми вже є – від етикетки залежні.

Більш того, відрізняється не просто мозок жіночий від чоловічого. А кожна людина має свій унікальний внутрішньочерепний горіх. Тобто, якщо ви двометровий дядько, порослий бородою навіть на спині, і любите скрапбукінг чи тендітна дівчина років десь 25-ти, що спускає всі свої гроші в казино, а в вільний час товче пики на ринзі – це не означає, що хтось там зверху переплутав ваші мізки, аж ніяк ні. Після того як мудрі світу цього оглянули знімки понад 1400 мізків – і чоловічих, і жіночих – вони дуже здивувались, але сказали дослівно таке: «Судячи з нашого дослідження, незважаючи на наявність розбіжностей через стать, людський мозок неможливо розділити на дві категорії – чоловічий і жіночий» (Joel et al., 2015). На цій веселій ноті можу сказати, що Марс для чоловіків і Венера для жінок скасовується: можемо спокійно залишитись на нашій спільній недосконалій Землі і зануритись у мозково-гендерні міфи з головою.

«Інтуїція – куди ж без неї»

Усім нам із дитинства відомо, що саме жінки мають просто неземну…ні, не красу – то само собою, вони мають неземне шосте чуття! Ну і рішення приймають, як-то кажуть, не головою, а саме тим «чуттям», «серцем», «емоціями».

Чесно, звідки це пішло, не маю уявлення, але, мабуть, ще відтоді, коли про думалку в жінок було говорити настільки ж некультурно, як про їхні…гм-гм… панталони… Якщо ж заговорити більш предметно, то міф цей має навіть біологічне підґрунтя, бо найбільша різниця мозку-хлопчика від мозку-дівчинки в орбітофронтальній корі головного мозку (і хто тільки ці назви придумав, еееех, краще на малюнок 1 гляньте) і лімбічній системі (малюнок 2) – обидві ці ділянки в жінок більші (Zaidi, 2010), що наче й підтверджує здатність жінок більш емоційно сприймати наше буття, та от про жодну додаткову надемпатію чи шосте чуття не йдеться, на жаль. А інтуїцію свою, чи емоційний інтелект по-модному, можна розвинути чи не розвинути (хто як любить) незалежно від статі (Nelis et al., 2011).

Мал. 1. Орбітофронтальна кора головного мозку

Мал. 2. Лімбічна система.

«Мультитаскінг – про жінок»

Ну а що, вона ж може плисти брасом, борщ варити, робити кар’єру, малювати нігті, скубти брови, доїти корову і виховувати п’ять дітей одночасно!

Ні, не може. Мультитаскінг, любі мої, це про тих магічних поні, що какають веселкою і співають пісні ельфійською – себто ні про кого. Як би нам хто не розповідав про здібності робити сто справ одночасно без втрати ефективності, знімайте мівіну з вух, вона вже варена! Знову ж таки мудрі світу цього показали, що будь-які спроби виконувати кілька справ одночасно знижують якість виконання – на 66% у жінок і на 77% у чоловіків (Stoet et al., 2013). Тобто борщ буде пересолений, корова недодоєна з намальованими нігтями, діти з бровами тьоті Кім, а кар’єра…. нуууу, і вона під стать всьому решта. Та й висновок тут аж ніяк не про те, що мультитаскінг – для жінок, навіть цифри так кажуть, а, скоріше, що жінки роблять кілька справ водночас дуже погано, однак чоловіки ще гірше.

«Та куди там жінкам ті всі змагання, лідерство?! Вони ж дєвочки!»

Комусь футбол, комусь – біатлон, одним – горизонтальний ріст, іншим – вертикальний (не питайте мене, що це… це складніше за мозок, чесно)… І це все аж ніяк не визначається тим, XX ви чи XY, а рівень окситоцину\естрогену\тестостерону варіюється від особи до особи, як красота зубів у коня чи рівень корупції від країни до країни.

Докази? Прошу! Експеримент на дітях показує, що різниці між трикутничком вгору і трикутничком вниз немає. Чому діти, спитаєте ви? Нууууу….. з дітей ще не встигли виростити істинних тижмужчин, тижжінок, тижематерів, а отже і похибка в результатах буде меншою, ніж коли, припустимо, взяти кілька десятків жінок, котрих змалечку бабуся вчила поступатись, терпіти і посміхатись, і пару десятків чоловіків, котрим втовкмачили в голову, що справжній мужик іде до кінця, до останнього зуба, останнього вареника в тарілці, останньої краплі поту і останнього ковтка води. То от, про дітей. Виявляється, що дітки 7-10 років абсолютно одинакові в своєму бажанні змагатись, незалежно, чи це змагання на красу малюнка, швидкість бігу чи складність стрибків на скакалці (Dreber, Essen & Ranehill, 2010).

Тому, мальчішкі і дєвчьонкі, які б ми з вами всі різні чи схожі не були, мозок у кожного з нас унікальний, і в жодному з нас від народження не закладено столи на 17 осіб щосуботи накривати, вчити фізику, керувати тролейбусом чи, може, бавити двохсот дітей. Це вибір, і в будь-якому випадку він прекрасний!

Для тих, кому як і мені сьогодні не спитись і не спиться, довге і занудне читво наостанок.

Dreber, A., Essen, E. V., & Ranehill, E. (2010). Outrunning the Gender Gap – Boys and Girls
Compete Equally. SSRN Electronic Journal. doi:10.2139/ssrn.1499040

Joel, D., Berman, Z., Tavor, I., Wexler, N., Gaber, O., Stein, Y., . . . Assaf, Y. (2015). Sex beyond
the genitalia: The human brain mosaic. Proceedings of the National Academy of
Sciences,112(50), 15468-15473. doi:10.1073/pnas.1509654112

Nelis, D., Kotsou, I., Quoidbach, J., Hansenne, M., Weytens, F., Dupuis, P., &
Mikolajczak, M. (2011). Increasing emotional competence improves psychological and
physical well-being, social relationships, and employability. Emotion,11(2), 354-366.
doi:10.1037/a0021554

Stoet, G., O’Connor, D. B., Conner, M., & Laws, K. R. (2013). Are women better than men
at multi-tasking? BMC Psychology,1(1). doi:10.1186/2050-7283-1-18

Zaidi, Z. F. (2010). Gender Differences in Human Brain: A Review. The Open Anatomy
Journal,2, 37-55. doi:10.2174/1877609401002010037

Читайте нас в Telegram-каналі, у Facebook та Instagram

Ми залишаємося незалежним та чесним жіночим виданням вже 7 років. На відміну від багатьох жіночих сайтів ми прагнемо відверто говорити про жінок та надати платформу для різноманітних голосів, які розповідають про справжнє життя, реальні проблеми жінок, їхні потреби, страхи, надії, про їхній досвід, успіх та досягнення. Кожна з нас заслуговує бути почутою. Кожна з нас може бути прикладом та натхненням для інших. Кожен, великий чи невеликий, внесок неймовірно цінний — він має важливе значення для захисту нашої редакторської незалежності та існування цього проєкту. Підтримайте DIVOCHE.MEDIA — від 50 гривень. Дякуємо!
«Кожного дня, щойно я прокидаюся, беруся за телефон, дивлюся, що відбувається вдома в Дергачах». Історія Маргарити Попової з циклу «Внутрішня міграція»

«Кожного дня, щойно я прокидаюся, беруся за телефон, дивлюся, що відбувається вдома в Дергачах». Історія Маргарити Попової з циклу «Внутрішня міграція»

Онлайн-журнал «Люк» запускає проєкт «Внутрішня міграція», присвячений...