У Південній Кароліні сенаторки уп’ятьох протистоять забороні абортів від моменту зачаття: три з них — республіканки

Почати
6 хв на читанння

У США п’ять жінок-сенаторок об’єдналися, щоби боротися проти заборони абортів від моменту зачаття.

Як повідомляє The New York Times, Сенді Сенн, Катріна Шейлі, Міа Маклеод, Пенрі Густафсон і Марджі Брайт Метьюз називають себе «сестрами» і працюють в Сенаті штату Південна Кароліна. Три з них є республіканками, одна — демократкою, ще одна не представляє жодну партію.

«Сестри» чинять спротив намаганням 41 чоловіка-сенатора заборонити аборти у штаті, попри погрози та акції протесту, на яких жінок називають «вбивцями дітей».

«Ці рішення повинні ухвалювати жінки, їхні лікарі, їхні чоловіки чи партнери. 170 законодавцям у штаті Південна Кароліна не обов’язково робити такий вибір. Я не вірю, що будь-яка жінка виходить у п’ятницю ввечері, займається сексом і вагітніє, щоб зробити аборт наступного дня», — наголосила сенаторка від Республіканської партії Катріна Шейлі.

Усі сенаторки мають дітей і запевняють, що власний досвід вагітності визначає їхні погляди на аборти.

Так, кожна з них підтримує право на переривання вагітності, але їхні погляди відрізняються щодо терміну: демократка Марджі Брайт Метьюз і сенаторка Міа Маклеод, яка вийшла з Демократичної партії цього року, вважають, що аборт можна робити до 24-го тижня.

Республіканки Пенрі Густафсон та Сенді Сенн схиляються до варіанту обмеження абортів після першого триместру, окрім виняткових ситуацій. Третя представниця Республіканської партії Катріна Шейлі сказала, що, якби це вирішувала особисто вона, то залишила б рішення жінкам, їхнім партнерам і лікарям: «Жінки знають, що найкраще для їхнього тіла».

Водночас сенаторки Шейлі та Густафсон голосували за заборону абортів після шостого тижня, яку ухвалив Сенат. Хоча й наполягли на тому, щоби додати винятки для невідкладних медичних випадків або в разі зґвалтування, інцесту чи летальних аномалій плода, називаючи це «компромісом». Їхня однопартійниця Сенн проголосувала проти цього законопроєкту, заявивши, що будь-яка заборона повинна починатися не раніше кінця першого триместру.

«Ми, жінки, не просили і не хочемо вашого захисту. Нам це не потрібно. Ми не віримо в те, що ви дійсно хочете піклуватися про нас», — сказала Сенн, звертаючись до колег-чоловіків у залі Сенату.

Жінки знайшли підтримку кількох чоловіків-республіканців, але інші звинуватили їх у зраді партії, вимагаючи підтримати заборону абортів від моменту зачаття.

Водночас, за словами сенаторок, більшість їхніх виборців погоджуються з ними, як і жінки, що працюють в законодавчих органах.

 

  • У 1973 році Верховний суд США ухвалив рішення у справі «Ро проти Вейда» (Roe v. Wade), що вагітна жінка може самостійно вирішувати: робити аборт чи ні. Попри те, що Конституція США захищає це право, воно не є абсолютним. Тобто жінка може сама ухвалювати таке рішення, доки плід не може самостійно вижити — до 24 тижня вагітності. Надалі влада може встановлювати певні обмеження.
  • Справа «Ро проти Вейда» стосувалася жінки, відомої під псевдонімом Джейн Ро, яка завагітніла третьою дитиною і хотіла зробити аборт. Проте Ро проживала у штаті Техас, де аборт був заборонений, крім випадків, коли плід загрожував життю матері. Тоді вона звернулася до суду, заявляючи, що закони, які забороняють право робити аборт у штаті Техас, є неконституційними.
  • У травні 2019 року губернатор штату Джорджія, республіканець Браян Кемп підписав закон, який забороняє проводити аборти після шостого тижня вагітності, оскільки тоді вже можна чітко почути серцебиття плода. Винятки були зроблені для жінок, які зазнали насильства — якщо постраждала звернулася до поліції, а також у разі загрози життю матері.
  • 24 червня 2022 року Верховний суд США дозволив штатам забороняти аборти, скасувавши рішення у справі «Ро проти Вейда», яке визнавало конституційним право на переривання вагітності. Одразу після оприлюднення рішення Верховного суду генпрокурор штату Міссурі підписав закон про заборону абортів, згодом заборону запровадили у штаті Південна Дакота. Загалом аборти заборонені у понад 10 штатах США.
  • У листопаді суд штату Джорджія скасував заборону на аборти після шостого тижня вагітності. У січні 2023 року Верховний суд Південної Кароліни скасував заборону абортів після шести тижнів вагітності, назвавши її неконституційною, оскільки вона порушує право на приватність.
  • У березні губернатор штату Вайомінг першим підписав закон, який забороняє використання, продаж або призначення таблеток для медикаментозного аборту. На початку квітня федеральний окружний суддя Метью Качмарик тимчасово призупинив дозвіл на використання лікарського засобу з міфепристоном, що діяв майже 23 роки. У відповідь на постанову Качмарика федеральний суд у штаті Вашингтон ухвалив протилежне рішення, наголосивши, що схвалення препарату для медикаментозного аборту не може бути відкликано в 17 штатах та округу Колумбія, де влада належить демократам.
  • Раніше видання The New York Times, проаналізувавши понад 100 наукових досліджень у 26 країнах на різних континентах щодо препаратів із міфепристоном та мізопростолом, повідомило, що ці лікарські засоби є безпечним методом переривання вагітності.

Фото: Audra Melton: The New York Times