У Джорджії скасували заборону на аборти після шостого тижня вагітності

Почати
3 хв на читанння

В американському штаті Джорджія скасували заборону на аборт після шести тижнів вагітності.

Суддя штату Джорджія від Вищого суду округу Фултон Роберт МакБерні під час засідання 15 листопада заявив, що закон, який забороняє аборти після шести тижнів вагітності, не може бути виконаний, повідомляє Reuters.

На думку МакБерні, ухвалений 2019 року закон про заборону абортів був «явно неконституційним, коли його розробили, проголосували й ухвалили».

За даними дослідницької групи захисту репродуктивних прав Інституту Гутмахера, після скасування шеститижневої заборони в Джорджії тепер дозволено аборти терміном до 22 тижнів.

«Після довгого шляху ми можемо відсвяткувати скасування заборони на аборти в нашому штаті», — сказала виконавча директорка організації SisterSong, яка займається питаннями репродуктивної справедливості, головного позивача у цій справі, Моніка Сімпсон.

Захисники права на аборт вважають, що закон порушує основні права мешканок штату на свободу та недоторканність приватного життя відповідно до Конституції штату, а також ставить під загрозу здоров’я жінок.

Представник губернатора Джорджії Брайана Кемпа заявив, що штат вже подав апеляцію і «продовжить боротися за життя ненароджених дітей Джорджії».

Водночас МакБерні не виніс рішення про те, чи порушує цей закон Конституцію Джорджії, залишаючи відкритою можливість того, що законодавці штату можуть ухвалити такий самий закон у майбутньому.

  • У 1973 році Верховний суд США ухвалив рішення у справі «Ро проти Вейда» (Roe v. Wade), що вагітна жінка може самостійно вирішувати: робити аборт чи ні. Попри те, що Конституція США захищає це право, воно не є абсолютним. Тобто жінка може сама ухвалювати таке рішення, доки плід не може самостійно вижити — до 24 тижня вагітності. Надалі влада може встановлювати певні обмеження.
  • Справа «Ро проти Вейда» стосувалася жінки, відомої під псевдонімом Джейн Ро, яка завагітніла третьою дитиною і хотіла зробити аборт. Проте Ро проживала у штаті Техас, де аборт був заборонений, крім випадків, коли плід загрожував життю матері. Тоді вона звернулася до суду, заявляючи, що закони, які забороняють право робити аборт у штаті Техас, є неконституційними.
  • У травні 2019 року губернатор штату Джорджія, республіканець Браян Кемп підписав закон, який забороняє проводити аборти після шостого тижня вагітності, оскільки тоді вже можна чітко почути серцебиття плода. Винятки були зроблені для жінок, які зазнали насильства — якщо постраждала звернулася до поліції, а також у разі загрози життю матері.
  • 24 червня 2022 року Верховний суд США дозволив штатам забороняти аборти, скасувавши рішення у справі «Ро проти Вейда», яке визнавало конституційним право на переривання вагітності. Одразу після оприлюднення рішення Верховного суду генпрокурор штату Міссурі підписав закон про заборону абортів, згодом заборону запровадили у штаті Південна Дакота. Загалом аборти заборонені у понад 10 штатах США.

Фото: Derek French: Pexels