У США один суд призупинив дозвіл на препарат для аборту, а інший — заборонив обмежувати доступ до таблеток: що відбувається

Почати
4 хв на читанння

У штаті Техас (місто Амарілло) федеральний окружний суддя Метью Качмарик тимчасово призупинив дозвіл на лікарський засіб із міфепристоном, який використовують для медикаментозного аборту, що діяв майже 23 роки (з вересня 2000-го).

Відповідне рішення суддя ухвалив під час розгляду позову противників абортів до Управління з санітарного нагляду за якістю харчових продуктів та медикаментів США (FDA) 7 квітня, повідомляє Reuters.

У своєму рішенні Качмарик заявив, що FDA, видаючи дозвіл на застосування препарату, применшило ризики при його вживанні «на основі явно необґрунтованих міркувань і досліджень».

На думку позивачів, управління не врахувало належним чином безпечність препарату, який нині для переривання вагітності використовують дівчата віком до 18 років.

Після ухвалення рішення суду деякі медики розповіли агентству, що вони перейдуть на схему медикаментозного аборту лише за допомогою мізопростолу, що не настільки ефективно. Поки що незрозуміло, наскільки ця послуга буде доступною.

У відповідь на постанову Качмарика федеральний суд у штаті Вашингтон ухвалив протилежне рішення, наголосивши, що схвалення препарату для медикаментозного аборту не може бути відкликано в 17 штатах та округу Колумбія, де влада належить демократам.

Експерти припускають, що справу можуть передати на розгляд Верховного суду США, де більшість суддів дотримуються консервативних поглядів.

Постанову Качмарика розкритикували низка американських законодавців-демократів. Зокрема, колишня спікерка Палати представників Конгресу США Ненсі Пелосі, яка звинуватила республіканців у «жорстокому, тиранічному прагненні зневажати право жінки на вибір».

«Цей обурливий напад на свободу здоров’я жінок загрожує позбавити доступу до повного спектра послуг репродуктивного здоров’я, ще більше обмежити право вибору та завдати страждань мільйонам жінок та їхнім сім’ям», — написала вона на своїй сторінці в Twitter.

Президент США Джо Байден запевнив, що його адміністрація буде боротися з обмеженням доступу жінок до медикаментозного аборту.

«Ми будемо з цим боротися. Як повідомив генпрокурор Меррік Гарланд, він подасть апеляцію та вимагатиме негайного призупинення виконання рішення. І Конгрес має відновити захист [права жінок на переривання вагітності] у справі Ро проти Вейда. Камала Гарріс і я віддані справі захисту права жінки на аборт. Крапка», — наголосив він на своїй сторінці у Twitter.

Експерти зазначають, що постанова Качмарика, у разі набуття чинності, може мати негативний вплив на дослідження та розробку ліків на багато років, а також поставить під сумнів повноваження FDA регулювати ліки по всій країні.

«Якщо це рішення залишиться чинним, це дійсно призведе до того, що фармацевтичні виробники будуть менше інвестувати та намагатимуться зосередити свої зусилля на препаратах, які вважаються безпечнішими. Це справді потенційно може стати катастрофою для громадської охорони здоров’я», — розповів юрист із 30-річним досвідом у галузі права та політики FDA Скотт Лассман, цитує Reuters.

«Суд у цій справі замінив своїм рішенням FDA, експертне агентство, яке схвалює ліки. Це означає, що якщо це рішення залишиться в силі, практично жоден рецепт, схвалений FDA, не буде захищеним від такого роду атак», — вважає Джо Байден.

Фото: Brett Sayles: Pexels