/

Міжнародна Букерівська премія — 2023 оголосила шортліст: половина фіналістів — жінки

Почати
/
3 хв на читанння

Міжнародна Букерівська премія, яку вручають за художні твори, перекладені англійською мовою, оголосила шортліст книжок-претендентів на нагороду в 2023 році.

До списку фіналістів, який опублікований на офіційному сайті премії, увійшли шість книжок, три з них написали жінки:

  • Still Born — Ґвадалупе Неттель (переклад — Розалінд Гарві),
  • Standing Heavy — GauZ’ (переклад — Френк Вінн),
  • Time Shelter — Георгі Господинов (переклад — Анджела Родель),
  • The Gospel According to the New World — Маріз Конде (переклад — Річард Філкокс),
  • Whale — Чон Мен Кван (переклад — Чі Янг Кім),
  • Boulder — Єва Бальтасар (переклад — Джулія Санчес).

Так, роман Ґвадалупе Неттель розповідає про одне з найважливіших рішень у житті — мати дітей чи ні. Книжка показує історії двох жінок, одна з яких вирішує зробити стерилізацію, а інша — стати матір’ю. Проте життя підкидає неочікувані випробування, і обидві жінки змушені рахуватися зі складністю своїх емоцій.

Книжка Єви Бальтасар також присвячена темі материнства, але трохи з іншого боку. Письменниця розповідає про стосунки двох жінок, одна з яких хоче дитину. Інша погоджується, хоча й не надто поділяє це бажання. Згодом героїні доведеться вирішити, де її пріоритети та чи переможе кохання її прагнення свободи.

Лауреатка численних літературних премій Маріз Конде у своїй новій книжці розповідає про життя диво-немовля, яке нібито є дитиною Бога. Паскаль намагається дізнатися історію свого походження та зрозуміти сенс своєї місії.

Роман українського письменника Андрія Куркова «Львівська гастроль Джимі Хендрікса», який внесли до лонгліста, до короткого списку не потрапив.

Журі Букерівської премії — 2023 очолює французько-марокканська письменниця та журналістка Лейла Слімані, яка у 2016 році за свій роман «Солодка пісня» отримала найпрестижнішу літературну нагороду Франції — Гонкурівську премію.

Переможця Букерівської премії 2023 року оголосять 23 травня на церемонії у Sky Garden у Лондоні.

  • Британська благодійна організація The Women’s Prize Trust, яка бореться за справедливість для жінок у світі книжок та присуджує премію письменницям за художню літературу, збирається запустити нову щорічну книжкову нагороду — Жіночу премію за нонфікшн. Поштовхом до започаткування нової премії стало нове дослідження, яке показало, що письменниці у жанрі нонфікшн є менш видимими для читачів та журі премій, аніж їхні колеги-чоловіки: лише 26,5% рецензій у національних ЗМІ Великої Британії стосувалися творів жінок, лише 33,7% книжок, відібраних до списків «Найкращі книжки 2022 року», і лише 35,5% книжок, що потрапили до шортлістів чи отримали нагороди за останні 10 років, були написані жінками.

Фото: The Booker Prizes