В Узбекистані впровадили кримінальну відповідальність за домашнє насильство

Почати
4 хв на читанння

В Узбекистані посилили відповідальність за домашнє насильство, а також криміналізували сексуальне домагання та переслідування. Підписаний президентом Шавкатом Мірзійоєвим закон вже набув чинності.

Відтепер (з 12 квітня) за побутове (домашнє) насильство в Узбекистані впроваджується адміністративна (штраф чи адміністративний арешт до 15 діб) та кримінальна відповідальність (позбавлення волі від 10 до 12 років). За тяжкі види побутового насильства відповідальність настає з 14 років.

Також встановлюється кримінальна відповідальність за:

  • примушення до вступу в статевий зв’язок (як жінки, так і чоловіка);
  • виготовлення, ввезення, розповсюдження, рекламування, демонстрацію продукції, що пропагує культ утисків;
  • розголошення відомостей, що принижують честь і гідність особистості та висвітлюють інтимні сторони життя.

До того ж оновлене законодавство унеможливлює умовно-дострокове звільнення для осіб, які вчинили сексуальні злочини. У разі зґвалтування неповнолітніх обвинувачені не зможуть уникнути кваліфікації своїх дій як злочину з обтяжувальними обставинами, якщо вони не знали, скільки їм років.

Примушення жінки до здійснення аборту каратиметься штрафом, обов’язковими громадськими або виправними роботами до 3 років. Зґвалтування — позбавленням волі від 5 до 8 років.

У разі зґвалтування особи, «що має ознаку інвалідності», — позбавленням волі від 8 до 10 років, колишньої дружини (чоловіка), особи, яка спільно проживає на основі єдиного господарства, або особи, з якою є спільна дитина, — позбавленням волі від 10 до 15 років, особи, яка виконує обов’язки з виховання, навчання та (або) турботи про потерпілого, а також працівника освітньої, виховної, лікувальної або іншої установи, на яку законом покладено обов’язки здійснювати нагляд за потерпілим, — позбавленням волі від 10 до 15 років.

Також посилюється покарання за насильницьке задоволення статевої потреби у протиприродній формі за вищевказаних обставин.

Встановлюється адміністративна відповідальність за сексуальне домагання (вчинення щодо особи одноразового грубого або неодноразових, небажаних для нього та таких, що принижують його честь та гідність, дій сексуального характеру, виражених в описі його зовнішнього вигляду або статури, жестикуляції, дотику, що мають сексуальну схильність) — штраф чи адміністративний арешт до 5 діб.

Окрім цього, особам, раніше засудженим за умисне вбивство, зґвалтування, насильницьке задоволення статевої потреби, виготовлення та поширення порнографії за участю неповнолітніх, тероризм тощо забороняється працювати в освітніх, виховних, дитячих оздоровчих, спортивних та творчих організаціях та займатися видами діяльності, що передбачає безпосередню роботу з дітьми.

«Уряд Узбекистану зробив життєво важливий крок до виконання свого міжнародного зобов’язання в галузі прав людини щодо викорінення гендерного насильства, але ще багато чого належить зробити для реалізації нового закону, запобігання домашньому насильству та подолання патріархальних установок у суспільстві», — заявила дослідниця Amnesty International з Центральної Азії Хеза Макгілл.

Зокрема, за її словами, в Узбекистані досі залишається без належної уваги економічне та психологічне насильство.

  • 6 квітня парламент Узбекистану одноголосно ухвалив пакет поправок до кримінального та адміністративного кодексів країни, які передбачають кримінальну відповідальність за насильство в сім’ї та надають жінкам та дітям додаткові механізми захисту. Після підписанні президентом поправки набули чинності.
  • Узбекистан став п’ятою країною у Східній Європі та Центральній Азії, яка криміналізує домашнє насильство як окремий кримінальний злочин відповідно до закону, — після Грузії, Киргизстану, Молдови та України.
  • Згідно з дослідженням Управління ООН з наркотиків та злочинності (УНП ООН) та структури «ООН-жінки», у 2021 році у всьому світі було навмисно вбито 81 100 жінок і дівчат, ця кількість майже не змінюється протягом останнього десятиліття. Більшість вбивств були гендерно мотивованими. Приблизно 56% жінок вбили їхні сексуальні партнери або члени родини.
  • Раніше DIVOCHE.MEDIA разом із ГО «Ла Страда — Україна» створили серію матеріалів про те, як розпізнати домашнє насильствояк йому протидіяти та що кожен і кожна може зробити, щоб домашнього насильства у суспільстві стало менше.

Фото: Gustavo Fring: Pexels