Що таке домашнє насильство та як його розпізнати

від | 12.01.2023 | Стосунки

Час читання: ( Кількість слів: )

Домашнє насильство — проблема, яку не можна ігнорувати, навпаки про неї потрібно голосно говорити. Табуйованість, стереотип про те, що це справа лише сімейна, впливає на поширення насильства у суспільстві та безкарність кривдників.

Говорячи про боротьбу з домашнім насильством, потрібно пам’ятати, що велику роль відіграє інформування суспільства щодо того, що таке домашнє насильство, як його розпізнати та де шукати допомоги.

Закон України про домашнє насильство

Від 2019 року в Україні працює нове законодавство щодо домашнього насильства. Насамперед воно регулюється законом «Про запобігання та протидію домашньому насильству», крім того, внесені відповідні зміни до Кримінального кодексу України та Кодексу України про адміністративні порушення.

Що таке домашнє насильство

Відповідно до закону, домашнє насильство — це діяння (дії або бездіяльність) фізичного, сексуального, психологічного або економічного насильства, що вчиняються в сім’ї чи в межах місця проживання або між родичами, або між колишнім чи теперішнім подружжям, або між іншими особами, які спільно проживають (проживали) однією сім’єю, але не перебувають (не перебували) у родинних відносинах чи у шлюбі між собою, незалежно від того, чи проживає (проживала) особа, яка вчинила домашнє насильство, у тому самому місці, що й постраждала особа, а також погрози вчинення таких діянь.

Досі існує стереотип, що домашнє насильство — це лише заподіяння тілесних ушкоджень, про те це так. Часто до фізичного насильства у сім’ї може бути психологічне чи економічне насильство, які не залишають синців на тілі, але не менш отруюють життя постраждалої.

Види насильства

За законом виділяють чотири типи насильства.

 • Фізичне насильство включає ляпаси, стусани, штовхання, щипання, шмагання, кусання, а також незаконне позбавлення волі, завдання побоїв, мордування, заподіяння тілесних ушкоджень різного ступеня тяжкості. Також до нього зараховують ненадання допомоги особі, яка перебуває в небезпечному для життя стані.
 • Сексуальне насильство включає будь-які діяння сексуального характеру, вчинені стосовно повнолітньої особи без її згоди або стосовно дитини незалежно від її згоди, або в присутності дитини.
 • Економічне насильство — контроль за фінансами іншої людини, примушення до роботи або заборона працювати чи навчатися. Крім того, до економічного насильства зараховують умисне позбавлення житла, їжі, одягу, іншого майна, коштів та документів або можливості користуватися ними.
 • Психологічне насильство — це образи, погрози, переслідування, залякування, шантаж, дії, які викликають у постраждалої побоювання за свою безпеку.

Що таке домашнє насильство та як його розпізнати

Відповідальність за вчинення домашнього насильства, ККУ

Відповідальність за вчинення домашнього насильства передбачена ст. 173-2 Кодексу України про адміністративні правопорушення і передбачає можливість накладення штрафу від десяти до двадцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або громадські роботи на строк від тридцяти до сорока годин, або адміністративний арешт на строк до десяти діб. З 2019 року діє стаття 126-1 Кримінального кодексу України, якою встановлена кримінальна відповідальність за домашнє насильство у вигляді покарання громадськими роботами, арештом на строк до шести місяців, або обмеженням волі на строк до п’яти років, або позбавленням волі на строк до двох років.

Як розпізнати домашнє насильство

Коло насильства виглядає так: кривдник вдається до погроз вчинення насильства — кривдник завдає удару — кривдник просить вибачення, обіцяє змінитися, дарує подарунки. Згодом цикл повторюється. Що довше постраждала перебуває у колі насильства, то більші фізичні та емоційні втрати. Це можуть бути депресія, втрата здатності піклуватися про себе, почуття безпорадності та безвиході.

Перший крок з кола насильства – самоідентифікація себе як постраждалої. 

На те, що постраждала не хоче приймати факт домашнього насильства та звертатися по допомогу, впливає і табуйованість теми у суспільстві. Людина може боятися бути звинуваченою у всьому, що з нею відбувається, або соромитися визнати, що в сім’ї є проблеми. Також може лякати страх радикальних змін та випробувань, які будуть на шляху виходу з токсичних стосунків.

Крім того, навіть розуміючи, що вона страждає від насильства, жінка може боятися звернутися по допомогу, бо після цього на неї може чекати «покарання».

Що таке домашнє насильство та як його розпізнати

Які ознаки можуть показати, що ви страждаєте від домашнього насильства

Якщо ви боїтеся свого партнера, якщо вам страшно сказати те, що ви думаєте, торкнутися певних тем у розмові або відмовитися від сексу — це тривожна ознака. У здорових стосунках не повинно бути страху через партнера.

Побиття, штовхання, ляпаси, будь-які дії, які дискомфортні та небезпечні для вас, — це фізичне насильство. Кривдник може завдавати болю вам, вашим дітям або домашнім тваринам. Окрім того, червоними прапорцями можуть бути: якщо партнер залишає вас у незнайомому небезпечному місці, заважає вам спати або отримати необхідну медичну допомогу, зачиняє вас у квартирі чи будинку без можливості вийти з приміщення.

Ознакою насильства також може бути контроль вашої поведінки — кривдник вказує, що одягати, з ким спілкуватися та не спілкуватися, змушує просити дозволу, щоб піти на зустріч із друзями чи родичами, або забороняє з ними бачитися, постійно ревнує, ставиться до вас як до своєї власності, звинувачує у невірності, стежить за вами.

До ознак економічного насильства можна зарахувати: забирає ваші гроші — готівку або картки, вимагає пояснення щодо кожної витрати, не дає гроші на базові потреби.

Крім того, варто занепокоїтися та звернутися по допомогу, якщо ваш партнер:

 • ображає або принижує вас наодинці та на людях;
 • стає агресивним, коли вживає алкоголь — погрожує, кидає ваші речі, кричить, б’є стіни;
 • змушує вас займатися сексом проти вашої волі;
 • звинувачує вас у своїй поведінці або каже вам, що ви на це заслуговуєте.

Якщо ви перебуваєте в одностатевих стосунках, то до ознак психологічного насильства можна зарахувати погрози розповісти іншим про вашу орієнтацію або гендерну ідентичність, а також погрози про те, що вам ніхто не допоможе через вашу орієнтацію.

Що таке домашнє насильство та як його розпізнати

Як розпізнати, що інша людина є жертвою домашнього насильства

Розпізнати домашнє насильство в іншій родині складно, бо здебільшого воно залишається за зачиненими дверима квартир та будинків. Проте увага та вміння помічати тривожні дзвіночки у поведінці подруг, знайомих, сусідок або клієнток, наприклад, манікюрного салону чи перукарні, може врятувати комусь життя.

Отже, на які ознаки варто звернути увагу:

 • синці під очима або на руках, розбиті губи, сліди на шиї, розтягнені зап’ястя;
 • виправдання травм власною незграбністю, випадковими падіннями тощо;
 • носіння одягу, що не відповідає сезону, наприклад, довгі рукави влітку, щоб прикрити синці;
 • хвилювання, тривога або постійне побоювання партнера, намагання постійно йому догодити;
 • надмірна конфіденційність щодо свого особистого життя або партнера;
 • зміни особистості — людина, яка була впевненою у собі, стає нерішучою, має низьку самооцінку;
 • припинення стосунків із друзями, колом спілкування, родичами;
 • відмова від занять, до яких був великий інтерес;
 • скарги на поганий сон;
 • скасування зустрічей останньої миті, часті пропуски або запізнення на роботу чи навчання без вагомих причин;
 • виправдання поведінки партнера, наприклад тотального контролю, тим, що він має такий характер або «просто дуже ревнивий»;
 • відсутність доступу до власної кредитної картки або звітування за кожну витрачену гривню.

Ці ознаки не обов’язково є прямим твердженням про те, що людина є постраждалою від домашнього насильства, але можуть вказувати на проблеми у родині чи стосунках.

Куди звертатися по допомогу

Постраждала має право звернутися по безоплатну правову допомогу.

Єдиний контакт-центр системи безоплатної правової допомоги — 0 800 213 103.

Урядова гаряча лінія з протидії торгівлі людьми, запобігання та протидії домашньому насильству, насильству за ознакою статі та насильству стосовно дітей — 1547.

Гаряча лінія «Ла Страда — Україна» — 0 800 500 335 (з мобільного або стаціонарного) або 116 123 (з мобільного).

Екстрений виклик поліції — 102.

Дізнатися більше:

Як протидіяти домашньому насильству

Як запобігти домашньому насильству

Фото Anete Lusina

Читайте нас в Telegram-каналі, у Facebook та Instagram

Читайте також

Що таке домашнє насильство та як його розпізнати

Що таке домашнє насильство та як його розпізнати

Домашнє насильство — проблема, яку не можна ігнорувати, навпаки про неї потрібно голосно говорити. Табуйованість, стереотип про те, що це справа лише сімейна, впливає на поширення насильства у суспільстві та безкарність...

Що таке психологічне насильство та як йому протистояти

Що таке психологічне насильство та як йому протистояти

Коли ми говоримо про гендерно зумовлене або домашнє насильство, то найчастіше згадуємо про випадки фізичного чи сексуального насильства. Та зазвичай все починається з психологічного насильства, коли людина може словесно...

Насильство поруч: Як розпізнати домашнє насильство

Насильство поруч: Як розпізнати домашнє насильство

Домашнє насильство — проблема, яку не можна ігнорувати, навпаки про неї потрібно голосно говорити. Адже табуйованість, стереотип про те, що це справа лише сімейна, впливає на поширення насильства у суспільстві та безкарність кривдників.