Фундація «Автономія» презентувала буклет із рекомендаціями щодо самозахисту та самооборони для жінок з інвалідністю та без «Ні — значить НІ!».
Зміст буклетів був розроблений кілька років тому в Польщі, під час навчання з адаптації елементів феміністичної самооборони під потреби жінок з різними формами інвалідності. До опрацювання різних практик психологічних та фізичних прийомів долучилися також тренерки з інвалідністю.
У 2023 році за фінансової підтримки CARE буклети були перекладені та адаптовані для українок. Тут можна знати відповіді на такі запитання:
- як зрозуміти, що те, що відбувається зі мною, є насильством;
- які види насильства існують;
- як я можу реагувати на насильство в різних місцях (вдома, в навчальному закладі, на роботі тощо);
- які я можу використати інструменти для убезпечення себе.
«80% жінок з інвалідністю мають або мали досвід насильства, і кожна третя у близьких стосунках. Сексуальне насильство у цій групі зростає в чотири рази (у порівнянні з жінками без інвалідності). Базою для такої ситуації є стереотипи, що стосуються статі та інвалідності, а також весь патріархат загалом. Погіршує становище ставлення до жінок з інвалідністю як до інфантильних осіб, маленьких дівчат, що потребують постійної допомоги та не є самостійними», — розповіла квір/крип-театральна педагогиня, перформерка, танцівниця, сертифікована тренерка WenDo, квір- та феміністична активістка Катажина Жегліцька про ситуацію із насильством стосовно жінок з інвалідністю в Польщі.
За її словами, до поширених форм насильства у Польщі ще додається насильство з боку системи: коли жінок закривають в установах, позбавляють дієздатності та права вибору, проводять примусову стерилізацію, не дають обирати — приймати ліки чи ні, які саме, позбавляють інших можливостей.
Громадська активістка у сфері інклюзії та засновниця ГО «Бачити серцем» Олеся Яскевич наголосила, що в Україні справи не кращі.
«Я працюю з дівчатами та жінками, які мають комплексні порушення розвитку, зазвичай вони потребують постійного супроводу. На жаль, у нас не існує сексуальної освіти для людей з інвалідністю. Проблеми починаються тоді, коли дівчата дорослішають, починають стосунки. Вони мають брак інформації про те, як поводитися, яка поведінка може бути прийнятою, а яка ні, як розгледіти, що хтось здійснює певні дії сексуального характеру. Підвищений ризик мають особи, які постійно потребують сторонньої допомоги та можуть не знати й не розуміти, що є насильством. Ці буклети є першим світлячком надії у цьому напрямі подолання насильства, але навчання потребують також батьки та спеціалісти», — вважає вона.
Керівниця фундації «Автономія» Ольга Ланевська повідомила, що її організація зараз є найбільшою у Східній та Західній Європі, яка навчає тренерок з феміністичної самооборони.
«Я дуже тішуся, що вже у березні закінчать свій курс україномовні тренерки Wen-Do, які зможуть навчати самозахисту жінок в Україні та Європі. Wen-Do — це такий метод самооборони, який дозволяє мені подбати про свої фізичні та психологічні кордони. Це не є боротьба двох осіб до кінця, де в результаті хтось виграє чи програє. Це стратегії, які допомагають мені подбати про свою безпеку та комфорт. Це про вміння розпізнавати ситуації загрози в зародку, до того як вони переросли в ситуацію насильства. Ці буклети, які були перекладені українською мовою, є підкріпленням до цього навчання. Вони можуть нагадати учасниці про ті знання, які вона отримала, або стати підтримкою, якщо не має можливості пройти навчання з Wen-Do», — додала вона.
Наразі є два формати буклетів «Ні — значить НІ!», які можна завантажити на сайті «Автономії»:
- спрощений — скорочений текст, що написаний більшим шрифтом. Рекомендований для жінок із ментальними порушеннями, буде більш зручний для прочитання особам із порушенням зору, або дівчатками молодшого віку;
- детальний — написаний з використанням складнішої термінології.
Організації, які працюють з дівчатами та жінками, можуть зробити попереднє замовлення на друковані версії буклетів.
Захід відбувся завдяки проєкту Ukraine Crisis Response in Poland and Ukraine, котрий реалізується фондом “Автономія” (Краків, Польща), за фінансової підтримки CARE.
- Раніше DIVOCHE.MEDIA разом із ГО «Ла Страда — Україна» створили серію матеріалів про те, як розпізнати домашнє насильство, як йому протидіяти та що кожен і кожна може зробити, щоб домашнього насильства у суспільстві стало менше.
- Також українські експертки з гендерних питань — юристка, письменниця та правозахисниця Лариса Денисенко, головна редакторка DIVOCHE.MEDIA Оксана Павленко та головна редакторка «Громадського радіо» Тетяна Трощинська — склали порадник для медіа, як писати про сексуальне насильство під час війни. Згодом міжнародна правозахисна організація Human Rights First, що займається захистом прав біженців, переклала рекомендації англійською мовою.
- Повномасштабне вторгнення росії в Україну принесло дуже багато насильства. Російське військове керівництво під час окупації українських територій віддає накази ґвалтувати українців або пропонує солдатам «піти розслабитися», використовуючи сексуальні злочини як зброю війни. Численні докази чіткої моделі поведінки російських військових на захоплених землях виявили українські та міжнародні слідчі, хоча кремлівські чиновники неодноразово заперечували звинувачення в порушеннях прав.
- 7 березня Європейський Союз запровадив санкції проти російських військових через сексуальне насильство щодо жінок в Україні.
Фото: MART PRODUCTION: Pexels