Міжнародна правозахисна організація Human Rights First, що займається захистом прав біженців, переклала англійською рекомендації про висвітлення сексуального насильства під час війни, створені як спільний проєкт «Громадського радіо» та Divoche.media.
Наразі посібник, який дає поради щодо мови та поведінки під час проведення інтерв’ю, можна завантажити на сайті організації. У пораднику є докладний список того, що можна і чого не можна робити, види запитань, які слід ставити і яких слід уникати, інформацію про те, як реагувати на травму тощо.
Авторами є три українські експертки з гендерних питань: юристка, письменниця та правозахисниця Лариса Денисенко, головна редакторка DIVOCHE.MEDIA Оксана Павленко та головна редакторка «Громадського радіо» Тетяна Трощинська.
Збірник рекомендацій був створений, щоб нагадати працівникам ЗМІ, що «жоден журналіст не має права маніпулювати потребою у справедливості, вимагаючи від зґвалтованих людей виступати публічно».
«Ми бачили, як засоби масової інформації висвітлюють сексуальне насильство, пов’язане з війною. Деякі з них не робили це належним чином, тому ми зібралися разом, щоб підготувати посібник про те, як робити такі звіти», — пояснила Лариса Денисенко, яка наразі представляє жінок у справах про сексуальне насильство, відкритих проти російських солдатів.
«У багатьох місцевих журналістів та тих, хто приїжджає з інших країн, мало досвіду у висвітленні цих складних тем. Частина публікацій була клікбейтом, зосередженим на відвертій та сенсаційній інформації. Цей порадник допоможе журналістам краще висвітлювати ці питання», — наголосила Оксана Павленко.
Раніше комісарка Ради Європи з прав людини Дуня Міятович опублікувала меморандум, присвячений наслідкам війни в Україні для прав людини. У ньому вона, зокрема, закликала журналістів уникати сенсаційних та маніпулятивних повідомлень про сексуальне насильство, пов’язане з війною.
«Пріоритетом має бути створення безпечних умов для постраждалих, надання їм ефективного доступу до системи відшкодування збитків та правосуддя, а також захист їхньої гідності та добробуту», — заявила тоді Дуня Міятович.