/

Євросоюз запровадив санкції проти російських військових через сексуальне насильство щодо жінок в Україні

Почати

Європейський Союз 7 березня запровадив санкції проти девʼятьох людей та трьох організацій, яких викрили у серйозних порушеннях прав людини та зловживаннях, зокрема сексуальному та гендерному насильстві.

Про це повідомили у пресслужбі Ради Євросоюзу.

До санкційного списку потрапили:

  • командир підрозділу спеціального призначення дивізії імені Дзержинського росгвардії, генерал-майор Микола Кузнєцов та колишній командир 90-ї гвардійської танкової дивізії рф Раміль Ібатуллін — за систематичну участь в актах сексуального та гендерного насильства проти цивільних людей в Україні в березні/квітні 2022 року, коли росія вдерлася в Україну;
  • начальник московського відділу поліції Олександр Федорінов та його підлеглий Іван Рябов — за свавільні арешти та затримання, а також тортури й інші жорстокі, нелюдські та такі, що принижують гідність, дії (Зокрема, Федорінов у березні 2022 року віддав наказ затримати жінок-учасниць антивоєнних протестів, а потім дав дозвіл на катування затриманих. Постраждалі повідомляли, що Рябов їх бив, душив поліетиленовими пакетами, фізично та словесно знущався протягом шести годин);
  • міністр «Талібану» з питань вищої освіти Неда Мохаммад Надім та міністр із питань поширення доброчесності й запобігання пороку Шейх Мухаммед Халід Ханафі — через укази про заборону жінкам здобувати вищу освіту та про гендерну сегрегацію в громадських місцях;
  • заступник міністра внутрішніх справ М’янми (Бірми) Тое Уі;
  • командири повстанців Південного Судану Гордон Коанг Біл та Гатлуак Ньянг Хот — за широке та систематичне використання сексуального та гендерного насильства як тактики війни в країні.

Також під санкції потрапили в’язниця Карчак в Ірані, де утримують жінок, Сирійська республіканська гвардія та Управління начальника військової служби безпеки в М’янмі (Бірмі).

Запроваджені ЄС санкції передбачають заморожування будь-яких активів, які належать підсанкційним особам, а також заборону на в’їзд до ЄС. Також компаніям у Євросоюзі заборонено надавати прямо чи опосередковано кошти тим, хто перебуває під санкціями.

«Напередодні Міжнародного жіночого дня переходимо від слів до діла. Незалежно від того, де це станеться, ми будемо боротися з усіма формами насильства щодо жінок і викорінювати їх. Завдяки сьогоднішньому рішенню ми активізуємо зусилля щодо протидії сексуальному та гендерному насильству, щоб гарантувати повну відповідальність винних за свої дії та боротися з безкарністю», — заявив високий представник Європейського Союзу з питань закордонних справ і політики безпеки Жозеп Боррель.

 

  • Росія почала повномасштабне вторгнення в Україну в ніч проти 24 лютого 2022 року. За даними ООН, за рік загинули щонайменше 8006 цивільних, поранення отримали 13 287. Станом на грудень 2022 року радник глави Офісу президента Михайло Подоляк повідомляв, що за час повномасштабної війни втрати української армії становлять до 13 тисяч військових.
  • Повномасштабне вторгнення росії в Україну принесло дуже багато насильства. Російське військове керівництво під час окупації українських територій віддає накази ґвалтувати українців або пропонує солдатам «піти розслабитися», використовуючи сексуальні злочини як зброю війни. Численні докази чіткої моделі поведінки російських військових на захоплених землях виявили українські та міжнародні слідчі, хоча кремлівські чиновники неодноразово заперечували звинувачення в порушеннях прав.
  • Станом на початок березня 2023 року Офіс Генерального прокурора зафіксував 171 факт сексуального насильства щодо українців та українок із боку російських військових.
  • Раніше українські експертки з гендерних питань — юристка, письменниця та правозахисниця Лариса Денисенко, головна редакторка DIVOCHE.MEDIA Оксана Павленко та головна редакторка «Громадського радіо» Тетяна Трощинська — склали порадник для медіа, як писати про сексуальне насильство під час війни. Згодом міжнародна правозахисна організація Human Rights First, що займається захистом прав біженців, переклала рекомендації англійською мовою.

Фото: Dušan Cvetanović: Pexels