У Харкові 8 березня провели акцію вшанування досвіду жінок під час війни та їхнього внеску у перемогу України.
Акція була присвячена загиблим та жінкам, які постраждали від гендерно зумовленого насильства. За неофіційними даними, кожна друга жінка, яка перебувала на окупованих територіях, незалежно від віку, могла стикатися з сексуальним насильством. росія зробила насильство над жінками зброєю у цій війні — тисячі жінок були зґвалтовані на окупованих територіях, пунктах пропуску, фільтраційних таборах.
«Ми дякуємо ЗСУ за можливість продовжувати жити і працювати в Україні, так само дякуємо жінкам за те, що вони продовжують тримати надійний тил. Всім тим, хто прибирає в місті, приймає дзвінки міських служб, доглядає людей і тварин, рятує своїх та чужих дітей, волонтерить або робить донати на ЗСУ — усі ми героїні», — наголосила програмна директорка харківської громадської організації «Сфера» Анна Шаригіна.
На майдані Свободи активістки влаштували виставку робіт українських мисткинь на тему «Жінки та війна» — просто неба встановили 15 зображень.
За даними організаторок, у Харкові зі 182 меморіальних дощок лише 4% присвячені жінкам, і лише 5% пам’ятників — на честь жіночих постатей. Під час заходу активістки наголошували на необхідності створення сучасного меморіалу пам’яті жінок у Харкові. Ще одна вимога — переглянути політику встановлення пам’ятників і топонімів та відзначити внесок жінок у розвиток міста.
З метою безпеки цього року акція проводилася у закритому форматі без публічних оголошень. Проте роботи циклу «Жінки та війна» можна буде побачити на місці проведення акції, допоки місцева влада не вирішить їх прибрати.
Загалом в акції взяли участь близько 20 людей, також були присутні близько 30 співробітників правоохоронних органів.
«Все відбувалося за планом. Ми повісили артроботи, після чого окремі представники поліції вимагали зняти їх. Ми відмовилися це робити, адже вважаємо, що міський простір належить не тільки владі, а і громаді, людям, які в ньому живуть. Спочатку вони висловили намір скласти адміністративний протокол за порушення ст. 152 Адміністративного кодексу України. За кілька хвилин поліцейські сказали, що я можу іти, і на честь 8 Березня вони не складатимуть протоколу», — розповіла Анна Шаригіна.
Тижні жіночої солідарності — щорічний соціально-освітній проєкт, який вже протягом шести років реалізовується у Харкові. Його мета — висвітлення проблематики гендерної нерівності в Україні, розвіяння стереотипів щодо феміністичного руху, гендерного дискурсу та традицій святкування 8 Березня, підтримка розвитку руху жінок за свої права й свободи.
- Раніше українські експертки з гендерних питань — юристка, письменниця та правозахисниця Лариса Денисенко, головна редакторка DIVOCHE.MEDIA Оксана Павленко та головна редакторка «Громадського радіо» Тетяна Трощинська — склали порадник для медіа, як писати про сексуальне насильство під час війни. Згодом міжнародна правозахисна організація Human Rights First, що займається захистом прав біженців, переклала рекомендації англійською мовою
- Станом на початок березня 2023 року Офіс Генерального прокурора зафіксував 171 факт сексуального насильства щодо українців та українок із боку російських військових.
- Повномасштабне вторгнення росії в Україну принесло дуже багато насильства. Російське військове керівництво під час окупації українських територій віддає накази ґвалтувати українців або пропонує солдатам «піти розслабитися», використовуючи сексуальні злочини як зброю війни. Численні докази чіткої моделі поведінки російських військових на захоплених землях виявили українські та міжнародні слідчі, хоча кремлівські чиновники неодноразово заперечували звинувачення в порушеннях прав.
- 7 березня Європейський Союз запровадив санкції проти російських військових через сексуальне насильство щодо жінок в Україні.