У Тернопільській області від початку року відкрили три гінекологічні кабінети безбар’єрного доступу для жінок, які зазнали насильства. До гінеколога можна цілодобово звернутися у Тернопільській обласній клінічній, Кременецькій опорній та Чортківській центральній міській лікарні.
Про це під час пресконференції розповіла директорка департаменту охорони здоров’я обласної військової адміністрації Ольга Ярмоленко.
За її словами, у кабінетах безплатно надають медико-соціальну допомогу, основний акцент цієї програми — на жінках, які постраждали від гендерно-обумовленого та сексуального насильства, однак звернутися по допомогу може будь-хто.
«Проводжу огляд і також надаю певну психологічну допомогу пацієнткам, які звертаються до нас по допомогу. Наш кабінет забезпечений всіма необхідними медикаментозними засобами, а також всім необхідним інструментарієм для проведення як гінекологічного огляду, так і для проведення якихось необхідних маніпуляцій, забору матеріалу. Тобто все необхідне для надання допомоги пацієнтам у кабінеті є», — розповіла акушерка-гінекологиня тернопільської лікарні Лілія Краснянська «Суспільному».
Завідувач приймального відділення обласної лікарні Ярослав Рудчик зазначив, що весь медперсонал відділення пройшов навчання з надання допомоги жінкам, які зазнали насильства.
«Фондом надано дороговартісне обладнання: гінекологічне крісло, крісло багатофункціональне. Є можливість під’їхати під інвалідний візок, якщо людина з обмеженими можливостями, столик маніпуляційний і шафу з медикаментами, ширму, крісло, ноутбук та принтер», — додав він.
Водночас у кожній багатопрофільній лікарні працюють психологи, які можуть надати допомогу постраждалій за необхідності.
Проєкт кабінетів швидкої гінекологічної допомоги у Тернопільській області реалізовує громадська організація «Відродження нації». За словами його представниці Ольги Горошко, за два місяці роботи в такі кабінети по допомогу звернулися 37 жінок, серед яких є переселенки.
«Кабінет працює 24/7, цілодобово, обслуговує жінок, які постраждали від гендерно-обумовленого насильства і не тільки. Жінка, яка має нагальну потребу у зверненні, вона почувається погано, або постраждала від ще якихось видів насильств може звернутися у цей кабінет для надання медико-психологічної допомоги», — запевнила вона.
Проєкт безбар’єрних гінекологічних кабінетів реалізували за підтримки Фонду Народонаселення ООН в Україні — UNFPA Ukraine, наразі в Україні працюють вже 20 кабінетів у шести областях.
- На початку грудня 2022 року на Прикарпатті відкрили реабілітаційний центр для жінок, постраждалих від сексуального насильства росіян. Шелтер розрахований на одночасне перебування 30 жінок, яким безоплатно надаватимуть кваліфіковану психологічну, медичну та іншу допомогу.
- В Україні тема сексуального насильства залишається табуйованою у суспільстві. Лише незначна кількість постраждалих від насильства готова та має змогу озвучити проблему. DIVOCHE.MEDIA разом із адвокаткою та очільницею ГО «Асоціація жінок-юристок України “ЮрФем”» Христиною Кіт розповіли, що можна та потрібно зробити, якщо ви зазнали домагань та сексуального насильства зараз або у минулому та вирішили про це розповісти.
- Раніше DIVOCHE.MEDIA разом із Медичною лабораторією CSD зібрали найпоширеніші запитання про аналізи і здоров’я та створили серію матеріалів: «Гінекологія», «Онкологічні захворювання» та «Здоровий спосіб життя».
Фото: MART PRODUCTION: Pexels