/

В Афганістані забороняють продаж протизаплідних препаратів. Таліби вважають їх засобом «контролю над мусульманським населенням»

Почати
/
4 хв на читанння

Угруповання «Талібан», яке захопило владу в Афганістані, забороняє продаж протизаплідних засобів.

Як повідомляє The Guardian, у двох найбільших містах країни — Кабулі та Мазарі-Шарифі — таліби ходять по аптеках і наказують прибрати з полиць усі протизаплідні препарати й засоби, погрожуючи продавцям.

«Вони двічі приходили до мого магазину зі зброєю і вимагали, щоб я не продавав протизаплідні таблетки. Вони регулярно перевіряють кожну аптеку в Кабулі, і ми припинили продажі товарів», — розповів один із місцевих продавців.

«Такі товари, як протизаплідні таблетки та ін’єкції Depo-Provera, заборонено зберігати в аптеці з початку цього місяця, і ми дуже боїмося продавати наявні запаси», — сказав інший власник магазину в Кабулі.

За словами акушерів, таліби погрожують і їм, говорячи, що вони беруть участь у «змові Заходу для контролю над мусульманським населенням».

«Вам заборонено виходити на вулицю та пропагувати західну концепцію контролю над населенням, і це непотрібна робота», — переповіла акушерка слова командира «Талібану».

Інша акушерка, яка втекла з Кабула після погроз смертю з боку талібів, щодня спілкується зі своїми колегами, які залишилися.

«Заборона контрацепції різко вплине на ситуацію з репродуктивним здоров’ям у країні, яка й без того погіршується. Я боюся, що досягнення, які ми здобули за останнє десятиліття, будуть втрачені після цього кроку», — зауважила вона.

Наразі не було жодної офіційної заяви міністерства охорони здоров’я «Талібану». Водночас представник талібів у Кандагарі Устад Фарідун сказав The Guardian, що не підтримує повну заборону протизаплідних засобів: «Використання засобів контрацепції іноді є необхідним з медичної точки зору для здоров’я матері. За шаріатом дозволено використовувати методи контрацепції, якщо є ризик для життя матері. Тому повна заборона контрацептивів не є правильною».

Ще до захоплення влади «Талібаном» міжнародна організація Human Rights Watch у своєму звіті за 2021 рік зазначала, що приблизно 70% афганських жінок не мають доступу до базової інформації про репродуктивне здоровʼя й планування сімʼї.

 

  • У серпні 2021 року «Талібан» захопив владу в Афганістані. Після цього права жінок в країні знову опинилися під загрозою. Таліби забороняють жінкам виходити з дому без супроводу чоловіка, займатися спортом, навчатись у змішаних класах, працювати і навіть одягатися за власним бажанням, зокрема, вимагають носити паранджу.
  • Міжнародна спільнота піддає критиці обмеження прав жінок в Афганістані й вимагає від талібів змінити свою політику. Водночас у «Талібані» заявляють, що поважають права жінок відповідно до свого тлумачення ісламського права.
  • На початку грудня «Талібан» дозволив дівчатам складати випускні іспити в середній школі, попри те, що їм заборонили ходити до школи.
  • 20 грудня таліби заборонили жінкам здобувати університетську освіту. За декілька днів «Талібан» наказав всім місцевим і міжнародним неурядовим організаціям припинити співпрацю з жінками, інакше їх можуть позбавити ліцензії на діяльність. Після оголошення рішення талібів щонайменше п’ять міжнародних неурядових організацій, які займаються питаннями у галузях охорони здоров’я, освіти, у питаннях захисту дітей, забезпечення продуктами харчування в умовах різкого погіршення гуманітарної ситуації тощо, призупинили роботу в Афганістані.
  • У зв’язку з забороною дівчатам і жінкам відвідувати більшість середніх шкіл і університетів, стрімко зросла кількість студенток медресе. Деякі студентки задоволені таким навчанням, проте інші називають свою ситуацію обмеженою, адже навчальні заклади, які присвячені вивченню Корану та ісламських текстів, не допоможуть їм реалізувати їхні амбіції.

Фото: Karolina Grabowska: Pexels