Студентки в Афганістані
/

Жінкам в Афганістані заборонили здобувати вищу освіту

Почати

Угруповання «Талібан», яке захопило владу в Афганістані, заборонило жінкам здобувати університетську освіту.

Про це з посиланням на лист міністерства вищої освіти до університетів повідомляє Reuters.

«У листі, підписаному представником міністерства вищої освіти, афганським державним та приватним університетам наказувалося негайно призупинити доступ для студенток відповідно до рішення кабінету міністрів», — зазначає агентство.

Заява адміністрації талібів пролунала під час засідання Ради Безпеки Організації Об’єднаних Націй щодо Афганістану у Нью-Йорку та викликала засудження з боку іноземних урядів та ООН.

Рішення було ухвалено, коли багато студентів університетів складали випускні іспити. Мати однієї студентки університету, яка попросила не називати її імені з міркувань безпеки, сказала, що її донька зателефонувала їй у сльозах, коли почула про лист, побоюючись, що вона більше не зможе продовжувати свою медичну освіту у Кабулі.

«Біль, який не тільки я… і (інші) матері несуть у серці, не піддається опису. Ми всі відчуваємо цей біль, вони переживають за майбутнє своїх дітей», – сказала вона.

Тим часом у Кабулі дівчат почали виганяти з університетських гуртожитків.

 

Реакція світу

Держсекретар США Ентоні Блінкен заявив, що Сполучені Штати рішуче засуджують невиправдане рішення талібів заборонити жінкам вступати до університетів, закрити середні школи для дівчаток і продовжувати накладати інші обмеження на здатність жінок і дівчаток в Афганістані здійснювати свої права людини та основні свободи.

«Освіта – це право людини. Це також необхідно для економічного зростання та стабільності Афганістану. Талібан не може розраховувати на те, що стане законним членом міжнародного співтовариства, допоки не поважатиме права всіх жителів Афганістану. Це рішення матиме наслідки для талібів», – наголосів він, назвавши укази талібів «репресивними».

«Талібан не може розраховувати на те, що стане законним членом міжнародного співтовариства, поки не поважатиме права всіх афганців, особливо прав людини та основних свобод жінок і дівчат», — заявив Раді заступник посла США в ООН Роберт Вуд.

Посол Великої Британії в ООН Барбара Вудворд заявила, що усунення від занять стало «ще одним кричущим утиском прав жінок і глибоким розчаруванням для кожної студентки»: «Це ще один крок талібів у бік від самодостатнього і квітучого Афганістану».

Представник ООН Стефан Дюжаррик заявив, що цей крок у вівторок був «явно ще однією порушеною обіцянкою талібів»: «Це ще один дуже тривожний крок, і важко уявити, як країна може розвиватися, справлятися з усіма проблемами, які вона має, без активної участі жінок і освіти жінок».

Спецпредставник ООН з Афганістану Роза Отунбаєва у своїй заяві назвала це рішення «руйнівним».

  • У серпні 2021 року «Талібан» захопив владу в Афганістані. Після цього права жінок в країні знову опинилися під загрозою. Таліби забороняють жінкам виходити з дому без супроводу чоловіка, займатися спортом, навчатись у змішаних класах, працювати і навіть одягатися за власним бажанням, зокрема, вимагають носити паранджу.
  • Міжнародна спільнота піддає критиці обмеження прав жінок в Афганістані й вимагає від талібів змінити свою політику. Водночас у «Талібані» заявляють, що поважають права жінок відповідно до свого тлумачення ісламського права.
  • На початку грудня «Талібан» дозволив дівчатам складати випускні іспити в середній школі, попри те, що їм заборонили ходити до школи.

Фото: UNDP Afghanistan