Міжнародні неурядові організації призупиняють роботу в Афганістані через заборону жінкам працювати в них

Почати
5 хв на читанння

Угруповання «Талібан», яке захопило владу в Афганістані, наказало всім місцевим і міжнародним неурядовим організаціям припинити співпрацю з жінками, інакше їх можуть позбавити ліцензії на діяльність.

Відповідного листа Міністерство економіки надіслало організаціям ввечері 24 грудня, пише BBC.

У міністерстві пояснили своє рішення тим, що до них надійшли «серйозні скарги» на жінок, які там працюють, оскільки вони не носять «ісламський хіджаб».

У віддалених районах Афганістану працюють десятки неурядових організацій, і багато їхніх співробітників — жінки. Після оголошення рішення талібів щонайменше п’ять міжнародних неурядових організацій (НУО), які займаються питаннями у галузях охорони здоров’я, освіти, у питаннях захисту дітей, забезпечення продуктами харчування в умовах різкого погіршення гуманітарної ситуації тощо, призупинили роботу в Афганістані.

CARE International, Норвезька рада у справах біженців (NRC) та організація Save the Children заявили, що не можуть продовжувати свою роботу «без нашого жіночого персоналу».

Міжнародний комітет порятунку (IRC) також призупинив роботу. «Якщо нам не дозволять наймати жінок, ми не зможемо допомагати нужденним. Тому IRC зараз припиняє надання послуг в Афганістані. Останній указ влади, який забороняє афганським жінкам працювати в національних та міжнародних НУО, після попередніх указів, які забороняють жінкам відвідувати університети, професійно-технічні курси та приватні установи, вплине на сьогодення та майбутнє Афганістану на все життя. Вилучення жінок із сфери надання гуманітарних послуг матиме катастрофічні наслідки для афганського народу, оскільки наші послуги залежать від жінок, які працюють», — наголосили в організації, зауваживши, що в IRC в Афганістані працювало понад 8000 осіб, понад 3000 із яких — жінки.

Організація Islamic Relief також заявила, що тимчасово призупиняє більшу частину своєї роботи — проєкти в галузі освіти, деякі проєкти в галузі охорони здоров’я та проєкти, які допомагають збіднілим сім’ям заробляти на життя.

«Неможливо провести ефективне гуманітарне реагування відповідно до гуманітарних принципів, якщо жінкам заважають працювати. Заборона матиме руйнівний гуманітарний вплив на мільйони вразливих чоловіків, жінок та дітей по всій країні», — запевнили в НУО.

Тим часом в Афганістані протягом вихідних тривали акції протестів у відповідь на заборону жінкам і дівчатам відвідувати університети. Жінки скандували: «Освіта — наше право».

До протестів також долучилося чимало юнаків та чоловіків. На знак протесту вони залишають університетські аудиторії та виходять на вулиці.

Правоохоронці розганяють акції протестів зі зброєю, б’ють людей, обливають водою та навіть стріляють у них. У Кабулі сили безпеки «Талібану» застосували водомет для розгону протестувальників. Юнаків таліби змушують йти до університетів.

Світова спільнота засуджує рішення «Талібану». Так, держсекретар США Ентоні Блінкен висловив глибоке занепокоєння, додавши, що це «перерве життєво важливу та життєво важливу допомогу мільйонам».

«Жінки відіграють центральну роль у гуманітарних операціях у всьому світі. Це рішення може мати руйнівні наслідки для афганського народу», — сказав Блінкен.

Міжнародна організація Human Rights Watch назвала заборону «ганебним рішенням, яке порушує право на освіту для жінок і дівчат в Афганістані».

Координатор гуманітарної допомоги ООН в Афганістані Раміз Алакбаров написав на своїй сторінці у Twitter, що це «очевидне порушення гуманітарних принципів». Водночас в організації заявили, що намагатимуться зустрітися з керівництвом талібів, щоб отримати ясність щодо наказу.

«Жінки повинні мати можливість відігравати вирішальну роль у всіх аспектах життя, включаючи гуманітарну допомогу. Їхня участь має поважатися та охоронятися. Це останнє рішення тільки ще більше нашкодить найбільш уразливим, особливо жінкам та дівчаткам», — додали в ООН.

Фото: UNAMA: Eric Kanalstein