У Парижі 29 січня сотні людей пройшли маршем центром міста на підтримку іранських жінок під прапорами азійської країни.
У руках демонстранти тримали плакати Femme, Vie, Liberté та Woman, Life, Freedom, фото загиблої 22-річної Махси Аміні після арешту поліцією, світлини молодих іранок та іранців, які частково втратили зір під час масових протестів, а також обкладинку спеціального випуску французького журналу ELLE, який присвятив його жінкам Ірану.
Переглянути цей допис в Instagram
У спецвипуску вийшло інтерв’ю іранської акторки театру і кіно Гольшіфте Фарахані, а також фотосесія 12 знаменитостей — митців, письменників, журналістів, інтелектуалів та політиків — на підтримку іранських жінок. Окрім Фарахані в ній взяли участь ірано-французька акторка, продюсерка і режисерка Зар Амір Ебрагімі, дизайнерка Коко, третя жінка-рабин у Франції та редакційна директорка щоквартального єврейського журналу Revue de pensée juive Tenou’a Дельфін Хорвіллер, журналістка Леа Саламе, французька музикантка Клара Лучані, французька економістка, політична діячка, колишня міністерка юстиції Франції Крістіан Тобіра, ірано-французька акторка Міна Кавані, французька кіно- та театральна акторка Ельза Зільберштейн, французька письменниця та музикантка Лола Лафон, французька театральна та кіноакторка, співачка Жанна Балібар, французька журналістка, письменниця та продюсерка Лора Адлер. Вони тримають у руках портрети молодих жінок, яких заарештували під час протестів в Ірані.
Переглянути цей допис в Instagram
Переглянути цей допис в Instagram
Серед утримуваних в іранських в’язницях є щонайменше семеро громадян Франції, зокрема: заарештована в червні 2019 року та засуджена до п’яти років ув’язнення за створення загрози національній безпеці франко-іранська дослідниця Фаріба Адельха, заарештований у травні 2020 року та засуджений до восьми років в’язниці за шпигунство Бенджамін Брієр, заарештовані у травні 2022 року двоє членів профспілки вчителів Сесіль Холер і Жак Паріс, заарештований у вересні минулого року турист Луї Арно, затриманий у жовтні Бернар Фелан (також громадянин Ірландії).
- В Ірані від середини вересня тривають масові антиурядові протести. Причиною стала смерть 22-річної Махси Аміні, яку госпіталізували в стані коми після затримання поліцією моралі через «неправильне носіння хіджаба» — з-під нього нібито виглядало волосся. Влада спробувала придушити мітинги силою, проте це лише розлютило протестувальників. Люди підпалюють машини та влаштовують сутички з силовиками, жінки також демонстративно спалюють хіджаби. Опозиція Ірану вимагає скасувати закон про обов’язкове носіння хіджаба.
- За даними правозахисної організації Iran Human Rights, силовики в Ірані вже вбили щонайменше 481 людину, зокрема 64 дитини та 35 жінок, намагаючись розігнати протестувальників. На протестах в Ірані затримали рекордну кількість журналісток, щонайменше двом загрожує смертна кара.
- Згодом журналісти CNN провели розслідування та з’ясували, що силовики в Ірані ґвалтують затриманих жінок для придушення протестів. Жорстокого насильства зазнають також і чоловіки, які беруть участь у мітингах.
- 24 листопада Рада ООН з прав людини створила місію з розслідування фактів насильства проти протестувальників у Ірані. Проте у МЗС Ірану заявили, що вважають місію непотрібною, не збираються співпрацювати з нею і назвали її створення «порушенням національного суверенітету країни».
- На початку грудня генеральний прокурор Ірану Мохаммад Джафар Монтазері заявив, що нібито поліцію моралі закрили і збираються переглянути вимогу про обов’язкове носіння хіджабів. Проте державний канал новин Ірану спростував цю інформацію.
- 14 грудня Іран виключили зі складу Комісії ООН зі становища жінок.
Фото: Annabelle Rochet: ELLE