На протестах в Ірані затримали рекордну кількість журналісток, щонайменше двом загрожує смертна кара

Почати
3 хв на читанння

В Ірані за неповні два місяці масштабних антиурядових протестів, які спровокувала смерть 22-річної Махси Аміні після арешту поліцією, затримана безпрецедентна кількість жінок-журналістів.

Про це повідомляє правозахисна організація «Репортери без кордонів» (RSF).

За даними RSF, від початку протестів у всьому Ірані заарештували не менше 42 журналістів, вісьмох із них звільнили, а 34 все ще перебувають під вартою. Серед них 15 жінок-журналістів.

Правозахисники наголосили, що кількість затриманих журналісток була меншою навіть під час масових протестів 2019 року в Ірані — тоді лише четверо з 10 затриманих журналістів були жінками.

«Збільшення кількості затримань жінок-журналістів символічно свідчить про намір іранського режиму систематично заглушувати голоси жінок. RSF глибоко стурбовані долею цих журналістів, які ризикують заплатити дуже високу ціну, включаючи страту, за те, що вони мали мужність розкрити правду, яку влада прагне приховати. Вони мають бути звільнені негайно та беззастережно», — заявили в організації.

Особливе занепокоєння у правозахисників викликає ситуація з журналістками Нілуфар Хамеді та Елахе Мохаммаді, які першими привернули увагу до справи Аміні. Так, Хамеді зробила репортаж про дівчину, яка на той момент перебувала у лікарні в комі. Мохаммаді поїхала до рідного міста дівчини Сакез (на північному заході Ірану, в Курдистані), щоб розповісти про її похорон, який перетворився на одну з перших акцій протесту.

Жінкам вже висунули обвинувачення у «пропаганді проти системи та змові проти національної безпеки». Покаранням за це може стати смертна кара.

До нової хвилі протестів і репресій в Ірані за ґратами перебували три жінки-журналістки, зокрема Наргес Мохаммаді, яку заарештували 16 листопада 2021 року за звинуваченнями у «пропаганді та поширенні недостовірної інформації».

Загалом наразі затримані 48 журналістів, з них 18 жінок.

За даними правозахисної організації Iran Human Rights, під час протестів в Ірані вже загинули щонайменше 326 людей, зокрема 25 жінок і 43 дитини, з яких дев’ятеро були дівчатами і троє були громадянами Афганістану.

Загалом щонайменше дев’ятьох протестувальників засудили до страти за «злочини проти національної безпеки Ірану».

  • В Ірані від середини вересня тривають масові антиурядові протести. Причиною стала смерть 22-річної Махси Аміні, яку госпіталізували в стані коми після затримання поліцією моралі через «неправильне носіння хіджаба» — з-під нього нібито виглядало волосся. Влада спробувала придушити мітинги силою, проте це лише розлютило протестувальників. Люди підпалюють машини та влаштовують сутички з силовиками, до того ж жінки демонстративно спалюють хіджаби. Також до акції протесту долучилися відомі в Ірані актриси та режисерки Хазар Масумі, Доня Мадані, Таране Алідості, Сепіде Абтахі та Мар’ям Яурі, які виклали у соцмережах фото з непокритими головами. Іран тривалий час посідає найнижчі щаблі в Світовому індексі свободи преси RSF. У 2021 році він обіймав 174 місце зі 180 країн, а нині спустився на 178-ме.

Фото: Twitter Golnaz Esfandiari