Іран виключили зі складу Комісії ООН зі становища жінок

Почати
3 хв на читанння

Економічна та соціальна рада ООН (ECOSOC) проголосувала за виключення Ірану зі складу Комісії ООН зі становища жінок.

Під час голосування 14 грудня це рішення підтримали 29 країн, ще 16 утрималися, а вісім — росія, Зімбабве, Нігерія, Нікарагуа, Оман, Казахстан, Болівія та Китай — проголосували проти.

З офіційною заявою щодо виключення Ірану виступив державний секретар США Ентоні Блінкен.

«Голосування Економічної та соціальної ради ООН (ECOSOC) за виключення Ірану з Комісії ООН зі становища жінок є безпомилковим сигналом підтримки з усього світу хороброму народу Ірану, і зокрема іранським жінкам і дівчатам, які залишаються непохитними попри жорстокість і насильство, вчинене проти них іранським режимом», — заявив він.

Держсекретар США наголосив, що масові протести в Ірані, спровоковані смертю Махси Аміні, свідчать, що іранське населення «жадає універсальних прав людини, на які має право кожна особа в усьому світі».

Окремо Блінкен зауважив, що США пишаються спільною роботою з партнерами в ECOSOC, у результаті якої Іран був позбавлений присутності у Комісії зі становища жінок.

Іран виключили зі складу Комісії до 2026 року.

  • В Ірані від середини вересня тривають масові антиурядові протести. Причиною стала смерть 22-річної Махси Аміні, яку госпіталізували в стані коми після затримання поліцією моралі через «неправильне носіння хіджаба» — з-під нього нібито виглядало волосся. Влада спробувала придушити мітинги силою, проте це лише розлютило протестувальників. Люди підпалюють машини та влаштовують сутички з силовиками, жінки також демонстративно спалюють хіджаби. Опозиція Ірану вимагає скасувати закон про обов’язкове носіння хіджаба.
  • За даними правозахисної організації Iran Human Rights, силовики в Ірані вже вбили щонайменше 458 осіб, зокрема 63 дитини, намагаючись розігнати протестувальників. На протестах в Ірані затримали рекордну кількість журналісток, щонайменше двом загрожує смертна кара.
  • Згодом журналісти CNN провели розслідування та з’ясували, що силовики в Ірані ґвалтують затриманих жінок для придушення протестів. Жорстокого насильства зазнають також і чоловіки, які беруть участь у мітингах.
  • 24 листопада Рада ООН з прав людини створила місію з розслідування фактів насильства проти протестувальників у Ірані. Проте у МЗС Ірану заявили, що вважають місію непотрібною, не збираються співпрацювати з нею і назвали її створення «порушенням національного суверенітету країни».
  • На початку грудня генеральний прокурор Ірану Мохаммад Джафар Монтазері заявив, що нібито поліцію моралі закрили і збираються переглянути вимогу про обов’язкове носіння хіджабів. Проте державний канал новин Ірану спростував цю інформацію.
  • Раніше журнал Time визнав усіх жінок Ірану «Героями року 2022».

Фото: Sima Ghaffarzadeh: Pexels