Економічна та соціальна рада ООН (ECOSOC) проголосувала за виключення Ірану зі складу Комісії ООН зі становища жінок.
Під час голосування 14 грудня це рішення підтримали 29 країн, ще 16 утрималися, а вісім — росія, Зімбабве, Нігерія, Нікарагуа, Оман, Казахстан, Болівія та Китай — проголосували проти.
Iran is kicked off the UN Commission on the Status of Women. Vote count below. pic.twitter.com/jT8SBL3YPu
— Michele Kelemen (@michelekelemen) December 14, 2022
З офіційною заявою щодо виключення Ірану виступив державний секретар США Ентоні Блінкен.
«Голосування Економічної та соціальної ради ООН (ECOSOC) за виключення Ірану з Комісії ООН зі становища жінок є безпомилковим сигналом підтримки з усього світу хороброму народу Ірану, і зокрема іранським жінкам і дівчатам, які залишаються непохитними попри жорстокість і насильство, вчинене проти них іранським режимом», — заявив він.
Держсекретар США наголосив, що масові протести в Ірані, спровоковані смертю Махси Аміні, свідчать, що іранське населення «жадає універсальних прав людини, на які має право кожна особа в усьому світі».
Окремо Блінкен зауважив, що США пишаються спільною роботою з партнерами в ECOSOC, у результаті якої Іран був позбавлений присутності у Комісії зі становища жінок.
Іран виключили зі складу Комісії до 2026 року.
- В Ірані від середини вересня тривають масові антиурядові протести. Причиною стала смерть 22-річної Махси Аміні, яку госпіталізували в стані коми після затримання поліцією моралі через «неправильне носіння хіджаба» — з-під нього нібито виглядало волосся. Влада спробувала придушити мітинги силою, проте це лише розлютило протестувальників. Люди підпалюють машини та влаштовують сутички з силовиками, жінки також демонстративно спалюють хіджаби. Опозиція Ірану вимагає скасувати закон про обов’язкове носіння хіджаба.
- За даними правозахисної організації Iran Human Rights, силовики в Ірані вже вбили щонайменше 458 осіб, зокрема 63 дитини, намагаючись розігнати протестувальників. На протестах в Ірані затримали рекордну кількість журналісток, щонайменше двом загрожує смертна кара.
- Згодом журналісти CNN провели розслідування та з’ясували, що силовики в Ірані ґвалтують затриманих жінок для придушення протестів. Жорстокого насильства зазнають також і чоловіки, які беруть участь у мітингах.
- 24 листопада Рада ООН з прав людини створила місію з розслідування фактів насильства проти протестувальників у Ірані. Проте у МЗС Ірану заявили, що вважають місію непотрібною, не збираються співпрацювати з нею і назвали її створення «порушенням національного суверенітету країни».
- На початку грудня генеральний прокурор Ірану Мохаммад Джафар Монтазері заявив, що нібито поліцію моралі закрили і збираються переглянути вимогу про обов’язкове носіння хіджабів. Проте державний канал новин Ірану спростував цю інформацію.
- Раніше журнал Time визнав усіх жінок Ірану «Героями року 2022».
Фото: Sima Ghaffarzadeh: Pexels