Українська феміністка, гендерна експертка і психологиня Марта Чумало
/

Українська правозахисниця Марта Чумало отримала Премію Улофа Пальме

Почати
/
3 хв на читанння

Українська гендерна експертка, феміністка, співзасновниця та психологиня правозахисного центру «Жіночі перспективи» Марта Чумало отримала Премію Улофа Пальме, що присуджується за видатні досягнення в правозахисній діяльності.

Про це вона повідомила на своїй сторінці у Facebook.

«Для мене це велика несподіванка та велика честь отримати таку престижну нагороду — Премію Улофа Пальме! І це чудовий привід говорити на усіх рівнях про те, що права жінок особливо в умовах війни часто нехтуються та порушуються. І для мене ця нагорода — це видима відзнака тих зусиль, які українські феміністки роблять зараз в Україні та за кордоном для того, щоб допомогти постраждалим жінкам та дітям опинитися в безпеці, зменшити руйнівні наслідки війни та залучити солідарну підтримку Україні зі всього світу», — написала Марта Чумало.

Номінанткою премії також стала юристка з прав людини, яка десятиліттями захищала дискримінованих осіб у Туреччині — етнічних меншин, ЛГБТКІ+ та біженців, — Ерен Кескін. Вона навіть була ув’язнена за свої переконання, а Amnesty International оголосила правозахисницю в’язнем сумління. У 1997 році заснувала Асоціацію правової допомоги проти сексуального насильства та домоглася притягнення до відповідальності кількох високопосадовців.

Ще одна номінантка премії — іранська журналістка та правозахисниця, яка була центральною фігурою в боротьбі за права жінок і свободу слова в Ірані Наргес Мохаммаді. Вона є однією з засновників Іранської національної ради миру, віцепрезиденткою Центру захисників прав людини (Defenders of Human Rights Center) та лідеркою кампанії за покрокове скасування смертної кари Legam. З листопада 2021 року Наргес Мохаммаді перебуває у сумнозвісній в’язниці Евін, засуджена за «пропагандистську діяльність проти держави».

Журі премії вирішили відзначити цих трьох правозахисниць «за їхні зусилля в боротьбі за свободу жінок в епоху, коли права людини перебувають під загрозою війни, насильства та гноблення».

«Протягом усього свого життя та своїми діями ці три жінки разом із багатьма їхніми сестрами в боротьбі надихали інших і прокладали шлях для сміливих молодих жінок і чоловіків, щоб вони продовжували боротися за фундаментальні права людини для всіх людей», — додали у комітеті.

Вручення премії відбудеться 1 лютого у Стокгольмі.

Фото: Facebook Марти Чумало