Вісім українок увійшли до списку ВВС «100 жінок 2022»: кого обрали найвпливовішими

Почати
8 хв на читанння

ВВС опублікувала список «100 жінок 2022» — перелік жінок з усього світу, які надихали та впливали на світ у 2022 році, — від протестувальниць в Ірані до жіночого обличчя війни та опору в Україні. Серед жінок, які потрапили цьогоріч до списку, одразу вісім українок.

«Ми шукали кандидаток, які потрапляли у заголовки газет або вплинули на важливі історії протягом останніх 12 місяців, а також тих, хто має історії, що надихають, або досягнули чогось значного, або вплинули на своє суспільство таким чином, що не обов’язково потрапить у новини. Потім з них обирали список, згідно з темою цього року — прогрес, досягнутий у різних сферах за останнє десятиліття. Ми досліджували теми, які викликали протилежні реакції, наприклад репродуктивні права, коли прогрес однієї жінки може бути регресом іншої, і номінували жінок, які робили зміни власноруч. Перед тим, як обрати остаточні імена, ми також враховували регіональне представництво та належну неупередженість», — розповіли у ВВС.

Жінки розподілені за чотирма категоріями: «Політика та освіта», «Культура та спорт», «Активізм та захист прав» та «Здоров’я та наука». Українки представлені у трьох із них, найбільше — в категорії «Здоров’я та наука»:

 

  • Політикиня і фронтова медична волонтерка, очільниця волонтерської фельдшерської організації «Госпітальєри» Яна Зінкевич

27-річна Яна стала медичною волонтеркою після закінчення школи, а у 2014 році, коли в Україні почалися бойові дії, заснувала медичний батальйон. Його команда евакуює людей з поля бою, надає першу медичну допомогу пораненим військовим і мирним жителям, проводить медичну підготовку. Особисто Зінкевич вивезла в безпечне місце 200 поранених солдатів, а загалом «Госпітальєри» здійснили вже близько 6 тисяч евакуацій. Також жінка є однією із наймолодших депутатів українського парламенту та очолює підкомітет військової медицини.

  • Педіатриня Ірина Кондратова

Керівниця Харківського обласного перинатального центру попри обстріли разом із командою облаштували пологову палату в підвалі лікарні та, ризикуючи життям, залишалися в реанімації з немовлятами, яких неможливо було перемістити. Також саме їй футболіст Девід Бекхем надав доступ до своєї сторінки в Instagram, щоб поширювати інформацію про те, що відбувається у Харкові та з якими проблемами стикаються у лікарні.

  • Парамедикиня і засновниця добровольчого медичного підрозділу «Янголи Тайри» Юлія Паєвська

Під час евакуації мирних жителів з Маріуполя волонтерка «Тайра» задокументувала роботу своєї команди в обложеному місті на натільну камеру. Відео їй вдалося передати журналістам. Після цього жінку взяли в полон російські військові, де вона перебувала три місяці. Після свого звільнення Паєвська розповіла про суворі умови та жорстоке поводження в полоні, назвавши своє ув’язнення «пеклом».

  • Математикиня Марина Вязовська

Професорка Марина Вязовська завідує кафедрою теорії чисел в Інституті математики у Швейцарському федеральному технологічному інституті в Лозанні (EPFL). Вона стала другою жінкою в історії, яка отримала престижну медаль Філдса, яку часто називають Нобелівською премією з математики, — за роботу над 400-річною головоломкою й розв’язання задачі, як найефективніше упакувати сфери у восьмивимірному просторі.

 

До категорії «Політика та освіта» потрапили дві українки:

  •  Перша леді Олена Зеленська

Стала першою дружиною іноземного президента, яка звернулася до Конгресу США. Вона використала свій статус після початку повномасштабного російського вторгнення, щоб показати страждання українського народу. Працює над покращенням прав жінок і просуванням української культури, нині зосереджена на підтримці психічного здоров’я дітей і сімей, травмованих війною.

  • Журналістка Крістіна Бердинських

Під час війни в Україні подорожувала країною і робила репортажі з регіонів, які зазнали обстрілів з боку росії. Раніше створила проєкт у соцмережах про учасників Євромайдану в Україні e-People, який згодом став книгою.

 

Ще дві українки представляють країну в категорії «Активізм та захист прав»:

  • Юристка з прав людини Олександра Матвійчук

«Центр громадянських свобод» (ЦГС), який вона очолює вже 15 років, у 2014-му став першою правозахисною організацією, що вирушила до Криму, Луганська та Донецька для документування воєнних злочинів. У 2022 році Центр отримав Нобелівську премію миру — за документування воєнних злочинів росії після 24 лютого. Також правозахисники вимагають створення міжнародного трибуналу для розслідування ймовірних порушень Росією прав людини в Чечні, Молдові, Грузії, Сирії, Малі та Україні.

  • Захисниця прав людей з інвалідністю Юлія Сачук

Очільниця громадської організації жінок з інвалідністю Fight For Right («Боротьба за право»), яка була серед тих, хто екстрено реагував на вторгнення росії в Україну, цілодобово співпрацювала з міжнародними організаціями над координацією планів евакуації, щоб врятувати життя тисяч українців з інвалідністю. Юлія Сачук бере участь у програмі Leader Europe Фонду Обами, була лауреаткою Національної премії з прав людини 2020 року та є кандидаткою від України в Комітеті ООН з прав людей з інвалідністю. Правозахисниця прагне розширити можливості дівчат і жінок з інвалідністю брати участь в ухваленні рішень.

До списку «100 жінок 2022 року» також увійшли перша жінка-голова Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн, перша жінка-прем’єрка Барбадосу Міа Моттлі, перша біженка, обрана до міської ради Глазго (Шотландія) Роза Саліх, перша жінка-суддя Верховного суду Пакистану Аєша Малік, перша трансгендерна волонтерка ізраїльської поліції, активістка Ефрат Тілма, яка працює над покращенням стосунків між поліцією та ЛГБТК+ спільнотою, перша арабка чи африканка у фіналі Grand slam у період Відкритої ери, туніська тенісистка Унс Джабір, іранська альпіністка, яка виступала на змаганнях без хіджабу, Ельназ Рекаб, одна з перших трьох жінок-арбітрів, які обслуговують чоловічий Чемпіонат світу в Катарі 2022 року, руандійка Саліма Радія Мукансанга. Серед інших відомих імен у списку —перша письменниця мовою гінді, яка отримала міжнародну Букерівську премію, індійка Гітанджалі Шрі, російська виконавиця і композиторка Алла Пугачова, світовий музичний феномен Біллі Айліш, актриса, продюсерка, посол доброї волі ЮНІСЕФ, захисниця права дітей Пріянка Чопра, акторка та активістка з інвалідністю Сельма Блер та перша латиноамериканка, яка отримала «Оскар», Ріта Морено та інші.

Проєкт «100 жінок» заснували у 2013 році як щорічну серію, присвячену досягненням жінок у всьому світі та в усіх сферах життя — від волонтерства до керування міжнародними організаціями. Цього року вийшов 10-й випуск проєкту. Автори проєкту зазначили, що цього року вперше попросили учасниць «100 жінок» минулого року запропонувати тих, хто, на їхню думку, мав увійти до списку-2022.

Повний перелік 100 жінок 2022 року можна переглянути тут.

Фото: Facebook Олександр Сенько