Шахову арбітриню Шохре Баят попросили переодягти футболку на підтримку іранських жінок. У відповідь вона з’явилася у жовто-блакитному костюмі

Почати
3 хв на читанння

Російський чиновник та президент Міжнародної організації шахістів (ФІДЕ) Аркадій Дворкович попросив арбітриню з Ірану Шохре Баят переодягти футболку на підтримку іранських жінок #WomanLifeFreedom, яку вона одягла під час Чемпіонату світу з шахів Фішера. У відповідь арбітриня з’явилася у костюмі в кольорах українського прапора.

У ФІДЕ заявили, що арбітриня не відповідає правилам федерації. «Оскільки я відкрито підтримую права людини в Ірані та Україні», — написала Шохре Баят та запостила свої фото.

Баят почала кар’єру шахової арбітрині у ФІДЕ у віці 25 років. Вона була головною арбітринею Чемпіонату світу з шахів серед жінок 2020 року.

Тоді фотографії Баят із хіджабом на шиї викликали скандал в Ірані, де вимагається суровий ісламський дрескод. Федерація шахів Ірану закликала після цього Баят сфотографуватися в хіджабі та попросити вибачення через соціальні мережі. Арбітриня відмовилася, оскільки вважає, що закони, які зобов’язують носити хіджаб, є жінконенависницькими. Зараз вона живе у Великій Британії та може судити під англійським прапором.

Нещодавно одна з найкращих іранських шахісток Сара Хадем вирішила переїхати з родиною до Іспанії через страх перед репресіями за те, що вона виступала без хіджаба на міжнародному чемпіонаті зі швидких та блискавичних шахів в Алмати.

 

  • В Ірані від середини вересня тривають масові антиурядові протести. Причиною стала смерть 22-річної Махси Аміні, яку госпіталізували в стані коми після затримання поліцією моралі через «неправильне носіння хіджаба» — з-під нього нібито виглядало волосся. Влада спробувала придушити мітинги силою, проте це лише розлютило протестувальників. Люди підпалюють машини та влаштовують сутички з силовиками, жінки також демонстративно спалюють хіджаби. Опозиція Ірану вимагає скасувати закон про обов’язкове носіння хіджаба.
  • За даними правозахисної організації Iran Human Rights, силовики в Ірані вже вбили щонайменше 476 осіб, зокрема 64 дитини, намагаючись розігнати протестувальників. На протестах в Ірані затримали рекордну кількість журналісток, щонайменше двом загрожує смертна кара.
  • Згодом журналісти CNN провели розслідування та з’ясували, що силовики в Ірані ґвалтують затриманих жінок для придушення протестів. Жорстокого насильства зазнають також і чоловіки, які беруть участь у мітингах.
  • 24 листопада Рада ООН з прав людини створила місію з розслідування фактів насильства проти протестувальників у Ірані. Проте у МЗС Ірану заявили, що вважають місію непотрібною, не збираються співпрацювати з нею і назвали її створення «порушенням національного суверенітету країни».
  • На початку грудня генеральний прокурор Ірану Мохаммад Джафар Монтазері заявив, що нібито поліцію моралі закрили і збираються переглянути вимогу про обов’язкове носіння хіджабів. Проте державний канал новин Ірану спростував цю інформацію.
  • 14 грудня Іран виключили зі складу Комісії ООН зі становища жінок.