Голлівудська акторка та посолка доброї волі ООН Анджеліна Джолі взяла інтерв’ю в 25-річної іранської дівчини Рої Пираї («мрія» на фарсі), чию маму застрелили правоохоронці під час протестів через смерть 22-річної Махси Аміні після арешту поліцією у вересні — у спині загиблої виявили 167 куль.
Інтерв’ю оприлюднив американський журнал Time.
«Здається, мене поховали разом із нею. Рана в моєму серці, вона ніби стає новою щодня. Я намагаюся залишатись стабільною. Але це справді важко. Я маю рухатися вперед, бо я маю зробити все можливе, щоб стати голосом моєї мами та інших людей, яких вбивають. Вона віддала своє життя за те, у що вірила. Вона шукала свободи та справедливості для Махси та всього молодого покоління — для таких самих людей, як я», — зазначила дівчина, яка після похоронів виїхала з Ірану до Франції з міркувань безпеки.
Дівчина розповіла Джолі, що в Ірані «ніхто не має нормального життя».
«Але я дійсно цінувала свою сім’ю, тому що я ніколи не відчувала, що маю бути кимось, ким я не є, поряд із ними. Я була вільна думати та робити те, що мені подобається. Тиск був більшим з боку суспільства, з боку уряду. До того, як усе це сталося, я була дуже близькою зі своєю родиною. Я почувалася щасливою. Незважаючи на всю цю темряву, яку Ісламська Республіка принесла до нашого суспільства, ми були одне з одним, ми любили одне одного», — наголосила Роя.
Дівчина пояснила, що повстання почалося з вимог свободи для жінок, а смерть Махси була «іскрою».
«Ми боролися багато з чим: з корупцією у всіх організаціях — у системі освіти, у політиці та економіці, в управлінні — скрізь, у всьому. Наразі всі етнічні групи з усього Ірану об’єдналися. Усі люди хочуть повернути свою країну. Чоловіки і жінки борються пліч-о-пліч одне з одним, і це дуже важливо. Тому що всім відомо, що вимога свободи для жінок веде до свободи для суспільства. Головне, що люди не хочуть режиму, який убиває громадян. У мене є надія, тому що я думаю, що в Ірані багато порядних, освічених людей та покоління Z, які мають великий потенціал. Все, що я можу сказати, це те, що я вірю у свій народ», — запевнила вона.
На думку Рої, шлях до перемоги довгий, а ключем до неї є єдність, і люди зрозуміли, що цей режим «не виправити».
«Я знаю, що наш голос був гучним, і всі почали бачити нас, а не мулл та Ісламську Республіку. Ми є представниками Ірану, а не вони», — заявила вона.
Angelina Jolie speaks to activist Roya Piraei, whose mother was killed in Iran's protests in September. Thousands continue to protest the repressive regime there.
The Women of Iran are TIME's 2022 Heroes of the Year https://t.co/Uo1tw7XSGS pic.twitter.com/Sab0sGGxAw
— TIME (@TIME) December 8, 2022
- В Ірані від середини вересня тривають масові антиурядові протести. Причиною стала смерть 22-річної Махси Аміні, яку госпіталізували в стані коми після затримання поліцією моралі через «неправильне носіння хіджаба» — з-під нього нібито виглядало волосся. Влада спробувала придушити мітинги силою, проте це лише розлютило протестувальників. Люди підпалюють машини та влаштовують сутички з силовиками, жінки також демонстративно спалюють хіджаби. Опозиція Ірану вимагає скасувати закон про обов’язкове носіння хіджаба.
- За даними правозахисної організації Iran Human Rights, силовики в Ірані вже вбили щонайменше 458 осіб, зокрема 63 дитини, намагаючись розігнати протестувальників. На протестах в Ірані затримали рекордну кількість журналісток, щонайменше двом загрожує смертна кара.
- Згодом журналісти CNN провели розслідування та з’ясували, що силовики в Ірані ґвалтують затриманих жінок для придушення протестів. Жорстокого насильства зазнають також і чоловіки, які беруть участь у мітингах.
- 24 листопада Рада ООН з прав людини створила місію з розслідування фактів насильства проти протестувальників у Ірані. Проте у МЗС Ірану заявили, що вважають місію непотрібною, не збираються співпрацювати з нею і назвали її створення «порушенням національного суверенітету країни».
- На початку грудня генеральний прокурор Ірану Мохаммад Джафар Монтазері заявив, що нібито поліцію моралі закрили і збираються переглянути вимогу про обов’язкове носіння хіджабів. Проте державний канал новин Ірану спростував цю інформацію.
- Раніше журнал Time визнав усіх жінок Ірану «Героями року 2022».
Фото: UNHCR/Andrew McConnell