Анджеліна Джолі взяла інтерв’ю в іранської дівчини, чию маму під час протестів вбили правоохоронці

Почати
5 хв на читанння

Голлівудська акторка та посолка доброї волі ООН Анджеліна Джолі взяла інтерв’ю в 25-річної іранської дівчини Рої Пираї («мрія» на фарсі), чию маму застрелили правоохоронці під час протестів через смерть 22-річної Махси Аміні після арешту поліцією у вересні — у спині загиблої виявили 167 куль.

Інтерв’ю оприлюднив американський журнал Time.

«Здається, мене поховали разом із нею. Рана в моєму серці, вона ніби стає новою щодня. Я намагаюся залишатись стабільною. Але це справді важко. Я маю рухатися вперед, бо я маю зробити все можливе, щоб стати голосом моєї мами та інших людей, яких вбивають. Вона віддала своє життя за те, у що вірила. Вона шукала свободи та справедливості для Махси та всього молодого покоління — для таких самих людей, як я», — зазначила дівчина, яка після похоронів виїхала з Ірану до Франції з міркувань безпеки.

Дівчина розповіла Джолі, що в Ірані «ніхто не має нормального життя».

«Але я дійсно цінувала свою сім’ю, тому що я ніколи не відчувала, що маю бути кимось, ким я не є, поряд із ними. Я була вільна думати та робити те, що мені подобається. Тиск був більшим з боку суспільства, з боку уряду. До того, як усе це сталося, я була дуже близькою зі своєю родиною. Я почувалася щасливою. Незважаючи на всю цю темряву, яку Ісламська Республіка принесла до нашого суспільства, ми були одне з одним, ми любили одне одного», — наголосила Роя.

Дівчина пояснила, що повстання почалося з вимог свободи для жінок, а смерть Махси була «іскрою».

«Ми боролися багато з чим: з корупцією у всіх організаціях — у системі освіти, у політиці та економіці, в управлінні — скрізь, у всьому. Наразі всі етнічні групи з усього Ірану об’єдналися. Усі люди хочуть повернути свою країну. Чоловіки і жінки борються пліч-о-пліч одне з одним, і це дуже важливо. Тому що всім відомо, що вимога свободи для жінок веде до свободи для суспільства. Головне, що люди не хочуть режиму, який убиває громадян. У мене є надія, тому що я думаю, що в Ірані багато порядних, освічених людей та покоління Z, які мають великий потенціал. Все, що я можу сказати, це те, що я вірю у свій народ», — запевнила вона.

На думку Рої, шлях до перемоги довгий, а ключем до неї є єдність, і люди зрозуміли, що цей режим «не виправити».

«Я знаю, що наш голос був гучним, і всі почали бачити нас, а не мулл та Ісламську Республіку. Ми є представниками Ірану, а не вони», — заявила вона.

  • В Ірані від середини вересня тривають масові антиурядові протести. Причиною стала смерть 22-річної Махси Аміні, яку госпіталізували в стані коми після затримання поліцією моралі через «неправильне носіння хіджаба» — з-під нього нібито виглядало волосся. Влада спробувала придушити мітинги силою, проте це лише розлютило протестувальників. Люди підпалюють машини та влаштовують сутички з силовиками, жінки також демонстративно спалюють хіджаби. Опозиція Ірану вимагає скасувати закон про обов’язкове носіння хіджаба.
  • За даними правозахисної організації Iran Human Rights, силовики в Ірані вже вбили щонайменше 458 осіб, зокрема 63 дитини, намагаючись розігнати протестувальників. На протестах в Ірані затримали рекордну кількість журналісток, щонайменше двом загрожує смертна кара.
  • Згодом журналісти CNN провели розслідування та з’ясували, що силовики в Ірані ґвалтують затриманих жінок для придушення протестів. Жорстокого насильства зазнають також і чоловіки, які беруть участь у мітингах.
  • 24 листопада Рада ООН з прав людини створила місію з розслідування фактів насильства проти протестувальників у Ірані. Проте у МЗС Ірану заявили, що вважають місію непотрібною, не збираються співпрацювати з нею і назвали її створення «порушенням національного суверенітету країни».
  • На початку грудня генеральний прокурор Ірану Мохаммад Джафар Монтазері заявив, що нібито поліцію моралі закрили і збираються переглянути вимогу про обов’язкове носіння хіджабів. Проте державний канал новин Ірану спростував цю інформацію.
  • Раніше журнал Time визнав усіх жінок Ірану «Героями року 2022».

Фото: UNHCR/Andrew McConnell