Племінницю верховного лідера Ірану заарештували через заклик до інших країн розірвати відносини з Тегераном

Почати
3 хв на читанння

Племінницю верховного лідера Ірану аятоли Алі Хаменеї, відому іранську правозахисницю Фаріде Морадхані, заарештували після того, як вона закликала іноземні уряди розірвати всі зв’язки з офіційним Тегераном через жорстоке придушення масових протестів, які спровокувала смерть 22-річної Махси Аміні після арешту поліцією.

Про це повідомив її брат Махмуд Морадхані, який називає себе «противником Ісламської Республіки», на своїй сторінці у Twitter 23 листопада.

«Фаріде Морадхані, правозахисницю та політичну активістку, заарештували і доправили до в’язниці, коли вона звернулася до прокуратури для вручення постанови суду», — написав він.

Після цього Махмуд Морадхані виклав у своєму YouTube-каналі звернення сестри, в якому вона закликала людей у всьому світі вимагати від своїх урядів розірвання зв’язків з іранським режимом. Зокрема, правозахисниця закликала демократичні країни відкликати своїх представників з Ірану та вигнати представників Ірану зі своїх країн. Коли саме було записано відеозвернення, невідомо.

«Вільні люди, будьте з нами і скажіть своїм урядам, щоб вони припинили підтримувати цей кривавий і дітовбивчий режим. Цей режим не вірний жодному зі своїх релігійних принципів і не знає жодних законів і правил, крім сили та збереження своєї влади будь-якими можливими способами», — заявила Морадхані.

За даними правозахисної організації HRANA, наразі Фаріде Морадхані перебуває у в’язниці Евін у Тегерані.

  • Фаріде та Махмуд Морадхані — діти Алі Техрані, священнослужителя та затятого опозиціонера, який був одружений із сестрою верховного лідера Бадрі Хоссейні Хаменеї. Техрані помер минулого місяця. Фаріде Морадхані неодноразово заарештовували раніше. У квітні 2022 року її звільнили під заставу до завершення судового розгляду.
  • В Ірані від середини вересня тривають масові антиурядові протести. Причиною стала смерть 22-річної Махси Аміні, яку госпіталізували в стані коми після затримання поліцією моралі через «неправильне носіння хіджаба» — з-під нього нібито виглядало волосся. Влада спробувала придушити мітинги силою, проте це лише розлютило протестувальників. Люди підпалюють машини та влаштовують сутички з силовиками, до того ж жінки демонстративно спалюють хіджаби.
  • За даними правозахисної організації Iran Human Rights, силовики в Ірані вже вбили щонайменше 416 осіб, зокрема 51 дитину, намагаючись розігнати протестувальників. На протестах в Ірані затримали рекордну кількість журналісток, щонайменше двом загрожує смертна кара.
  • Згодом журналісти CNN провели розслідування та з’ясували, що силовики в Ірані ґвалтують затриманих жінок для придушення протестів. Жорстокого насильства зазнають також і чоловіки, які беруть участь у мітингах.
  • 24 листопада Рада ООН з прав людини створила місію з розслідування фактів насильства проти протестувальників у Ірані. Проте у МЗС Ірану заявили, що вважають місію непотрібною, не збираються співпрацювати з нею і назвали її створення «порушенням національного суверенітету країни».

Фото: скриншот з відео