Американський журнал Time назвав «Героями 2022 року» іранських жінок, які очолили протестний рух у країні через смерть 22-річної Махси Аміні після арешту поліцією у вересні.
Про це повідомляється на сторінці видання у Twitter.
«Рух, який вони очолюють, є освіченим, ліберальним, світським, виховується на високих очікуваннях і відчайдушно прагне нормального життя: коледж та поїздки за кордон, гідна робота, верховенство закону, доступ до Apple Store, значуща роль у політиці, свобода говорити та носити що завгодно. Вони зовсім не схожі на тих, хто був до них; іноді вони більше схожі на транснаціональне покоління Z, ніж на іранців: вони вегани, деісламізують свої імена, вони не хочуть дітей», — наголошується у статті, присвяченій іранкам.
Також журнал оприлюднив декілька фото жінок, які відстоюють свої права в Ірані.
The Women of Iran are TIME's 2022 Heroes of the Year #TIMEPOY https://t.co/eSsmezmJXw pic.twitter.com/hfZjaalrre
— TIME (@TIME) December 7, 2022
- В Ірані від середини вересня тривають масові антиурядові протести. Причиною стала смерть 22-річної Махси Аміні, яку госпіталізували в стані коми після затримання поліцією моралі через «неправильне носіння хіджаба» — з-під нього нібито виглядало волосся. Влада спробувала придушити мітинги силою, проте це лише розлютило протестувальників. Люди підпалюють машини та влаштовують сутички з силовиками, жінки також демонстративно спалюють хіджаби. Опозиція Ірану вимагає скасувати закон про обов’язкове носіння хіджаба.
The Women of Iran are TIME's 2022 Heroes of the Year #TIMEPOY https://t.co/fJiO0syNgb pic.twitter.com/rdFAguGt92
— TIME (@TIME) December 7, 2022
- За даними правозахисної організації Iran Human Rights, силовики в Ірані вже вбили щонайменше 458 осіб, зокрема 63 дитини, намагаючись розігнати протестувальників. На протестах в Ірані затримали рекордну кількість журналісток, щонайменше двом загрожує смертна кара.
- Згодом журналісти CNN провели розслідування та з’ясували, що силовики в Ірані ґвалтують затриманих жінок для придушення протестів. Жорстокого насильства зазнають також і чоловіки, які беруть участь у мітингах.
- 24 листопада Рада ООН з прав людини створила місію з розслідування фактів насильства проти протестувальників у Ірані. Проте у МЗС Ірану заявили, що вважають місію непотрібною, не збираються співпрацювати з нею і назвали її створення «порушенням національного суверенітету країни».
- На початку грудня генеральний прокурор Ірану Мохаммад Джафар Монтазері заявив, що нібито поліцію моралі закрили і збираються переглянути вимогу про обов’язкове носіння хіджабів. Проте державний канал новин Ірану спростував цю інформацію.