/

Піца, жест із тік-току та мобільні додатки: як можна захиститися жінкам? 

Почати
/
11 хв на читанння

Прості способи, що допомагають жінкам, які опинились у біді, покликати на допомогу.

У серіалі «Сексуальна освіта» є епізод, коли дівчатам дають завдання знайти щось спільне між собою. Вони не можуть нічого вигадати і мало не доходять до сварки. Їх зупиняє Еймі, яка плачучи зізнається, що більше не може зайти в автобус, бо незнайомець мастурбував об неї. Після цього вона не почувається у безпеці. Дівчата стали запевняти її, що це зовсім не по-дурному, й одна за одною почали ділитись своїми історіями, коли їх домагались.

Багато хто з нас може пригадати подібні історії. Хай ми й не завжди знали, як це називається або боялись у цьому зізнатись не лише іншим, а й собі. Статистика невтішна: 13% українців особисто знають когось, хто потерпів від сексуальних домагань. А кожна п’ята жінка в Україні стикалася з тією чи іншою формою насильства.

Розповідаємо, як ініціативи є у світі для допомоги жінкам та ділимося списком корисних додатків.

Жест для порятунку

Показати долоню, притиснути до середини неї великий палець і зігнути інші пальці в кулак. Такий жест значить, що ви потерпіли від насильства і потребуєте допомоги. Цей жест вигадав Канадський жіночий фонд у партнерстві з Американською правозахисною організацією Women’s Funding Network восени минулого року під час карантину.

Піца, жест із тік-току та мобільні додатки: як можна захиститися жінкам? 

Відео, в якому розповідали про цей жест, швидко набуло популярності у тік-тоці. Його стали поширювати — і відео набирало мільйони переглядів. Ще раз про нього нагадав нещодавній випадок, коли вдалося врятувати життя 16-річної дівчини у США, а злочинця, який її викрав, — покарати.

Піца «Маргарита»

Якось в Італії 35-річна жінка зателефонувала в поліцію і вдала, що замовляє піцу, щоб врятуватися від партнера-кривдника. Її зрозуміли й відправили офіцерів за вказаною адресою для «доставки піци». Кривдника затримали.

Піца, жест із тік-току та мобільні додатки: як можна захиститися жінкам? 

Після цього випадку організація ActionAid започаткувала кампанію Call4Margherita. «Маргарита» — це символічне ім’я жінки, яка вдавала, що замовляє піцу. Різні піцерії в Мілані, Болоньї, Римі та Неаполі співпрацювали з ActionAid в кампанії Call4Margherita. Піцу доставляють у червоній коробці, виготовленій спеціально для кампанії. На коробці з піцою є інформація про ситуацію з насильством та те, як можна допомогти.

#AskForAngela

У 2017 році у Великій Британії розпочали кампанію Ask for Angela. У будь-якому пабі, що має плакат Ask for Angela, можуть допомогти, якщо людина, яка почувається вразливою, підійде і скаже Angela. 

Піца, жест із тік-току та мобільні додатки: як можна захиститися жінкам? 

Ім’я Ангела обрали як данину найкращій подрузі правозахисниці Хейлі Чайлд, яку до смерті забив молотком чоловік. Спершу завдяки зусиллям цієї правозахисниці кампанія з’явилась у Лінкольнширі. Потім поширилась у більшості міст Великої Британії та Ірландії, а також у Німеччині, Іспанії, США, Канаді, Аргентині й Новій Зеландії. Так ця кампанія стала відомою майже в усьому світі. 

Слідами Ask for Angela у багатьох барах світу з’явилася подібна ініціатива. Якщо жінка почувається в небезпеці, вона замовляє на барі певний коктейль (назва якого вказується в оголошенні, розміщеному у жіночому туалеті). Таке оголошення помітили і в одному з  київських закладів.

Піца, жест із тік-току та мобільні додатки: як можна захиститися жінкам? 

Це була ініціатива колишньої директорки Gastro Bar N7 Олександри Матвійчук. Коли жінка почувається у небезпеці, вона може підійти до бару й попросити коктейль Ginger dog («Рудий пес»). Якщо вона замовить чистий коктейль, бармен проведе її до машини, з льодом — бармен викличе таксі й посадить у нього, з лаймом — бармен зателефонує до поліції. За словами однієї із засновниць закладу Олени Басецької, поки що ніхто не звертався в такий спосіб по допомогу.

Чат-бот НЕВИДИМОГО БАТАЛЬЙОНУ

Додаток вбудований у сторінку сайту. За першим переходом вас одразу запросять ним скористатися. Надалі відкрити діалог можна буде, натиснувши на знак оклику в правому нижньому куті сторінки.

Піца, жест із тік-току та мобільні додатки: як можна захиститися жінкам? 

У чат-боті анонімно можна отримати інформаційну, психологічну та юридичну допомогу у випадках вчинення сексуальних домагань. Потерпілим анонімно допоможуть із алгоритмами подальших дій для захисту прав і забезпечення потреб постраждалих.

Завдяки чат-боту ви також можете більше дізнатись про суть проблеми, пройти самотестування і самозаспокоєння, а ще анонімно описати свою історію. Скористатися додатком можуть не лише військовослужбовиці чи військовослужбовці, а й цивільні.

Мобільні додатки

За кордоном є чимало мобільних додатків, які допомагають жінкам почуватися безпечніше. Розповідаємо про ті, що працюють в Україні, доступні у використанні й мають безкоштовні версії.

SafeUp

У 2011 році на вечірці в центрі Ізраїлю двоє чоловіків затиснули жінку в кутку бічної кімнати. Потім з’явилися подруги, стурбовані відсутністю жінки, — і нападники втекли. Це був сильний момент, який надихнув одну з подруг Нету Шрайбер на розробку додатку SafeUp.

Додаток дозволяє жінкам, які відчувають загрозу чи небезпеку, звертатися по допомогу до інших жінок, які встановили додаток — захисниць. SafeUp відстежує геолокацію та показує на мапі зареєстрованих жінок поряд. За небезпеки чи дискомфорту користувачка може натиснути кнопку «зателефонувати». Дзвінок отримають захисниці, які перебувають найближче. Вони можуть поговорити, підтримати, викликати поліцію та приїхати на допомогу. Захисницею можна стати лише з 18 років.

В Україні є приватна фейсбук-група, де можна публікувати поради та новини про додаток. А ще можна долучитись до групи в телеграмі, де представниця додатку в Україні відповість на всі запитання.

WhiteRibbonUA

Це мобільний додаток для допомоги жінкам і дітям, які страждають від домашнього насильства. Його запустило Українське представництво Міжнародного громадського руху проти насильства «Біла стрічка»

Коли відкриваєш додаток — з’являється календар і зображення для відстеження менструального циклу. Це зроблено навмисне: для додаткового захисту від кривдника, якщо він перевірятиме телефон потерпілої. Щоб отримати допомогу, затримайте палець на верхній іконці застосунку — і там з’явиться приховане меню.

У застосунку є функції екстреної допомоги потерпілій людині, ведення обліку фактів та надання інформації для виявлення ознак домашнього насильства. Можна напряму зв’язатись із поліцією. Крім того,  є  список номерів для екстреного виклику та можливість знайти найближчий центр підтримки, поліцейського відділку чи служби екстреної допомоги.

iGoSafely

Це додаток безпечної сигналізації для жінок і дітей. Він надсилає сповіщення екстреним контактам, електронні листи та місце перебування після активації. Його можна активувати, струснувши телефон або просто знявши навушники.

Піца, жест із тік-току та мобільні додатки: як можна захиститися жінкам? 

Додаток продовжує надсилати повідомлення щохвилини, якщо будильник не вимкнено за допомогою секретного коду зняття з охорони. Ви також можете надіслати запис того, що відбувається навколо вас.

Shake2Safety

Цей додаток є досить легким у використанні. Потрібно просто струснути смартфон або чотири рази натиснути кнопку живлення, щоб надіслати SOS-текст або зателефонувати на зареєстровані номери. Він працює з увімкненим заблокованим екраном і навіть без підключення до Інтернету.

Піца, жест із тік-току та мобільні додатки: як можна захиститися жінкам? 

Крім того, користувачі також матимуть можливість активувати або деактивувати опцію струшування пристрою, щоб надіслати сповіщення.

Відеоінструкція.

My SafetyPin

Додаток My SafetyPin дозволяє користувачам вибирати найбезпечніший маршрут. Якщо ви вводите небезпечне місце, він сповіщає вашу сім’ю або друзів, щоб вони могли відстежувати вас.

Піца, жест із тік-току та мобільні додатки: як можна захиститися жінкам? 

Безпека місцевості вимірюється за допомогою різних параметрів, таких як громадський транспорт, видимість, безпека тощо.

Chilla

Додаток Chilla розпізнає крик та надсилає близьким контактам сповіщення. Також ви можете подати сигнал про небезпеку, натиснувши 5-6 разів на кнопку живлення. Крім контактів близьких вам людей, ви можете також ввести номер поліції. Програма надішле їм сповіщення після п’яти натискань кнопки живлення.

Піца, жест із тік-току та мобільні додатки: як можна захиститися жінкам? 

BSafe

Функції BSafe використовують систему SOS для безпеки, яку можна активувати голосом або дотиком. Вибрані контакти отримують звуковий сигнал і місце перебування користувача.

Піца, жест із тік-току та мобільні додатки: як можна захиститися жінкам? 

Програма транслює та записує будь-яку надзвичайну ситуацію, в якій перебуває користувач, а також надсилає місце перебування разом із аудіо та відео вибраному контакту. У додатка є безкоштовна і платна версія. 

The Sentry 

Якщо ви відчуваєте загрозу, натисніть і утримуйте тривожну кнопку протягом двох секунд. Ваш телефон надішле сигнал тривоги. З вашої камери випромінюватиметься сліпуче світло й зазвучить пронизливий сигнал тривоги, який попередить, що вам потрібна допомога й відлякає потенційних нападників. 

Піца, жест із тік-току та мобільні додатки: як можна захиститися жінкам? 

Виберіть потрібний контакт — коли ви активуєте будильник, він отримає SMS із місцем, де спрацював сигнал на Google-картах. Це дозволить швидко знайти вас і прийти на допомогу.

Women Safety

Додаток повідомить вашим близьким, якщо ви застрягли в небезпечному місці. Він надішле всю інформацію, пов’язану з вашим місцем перебування лише одним натисканням кнопки. Програма відправить SMS на попередньо налаштований номер разом із вашою локацією і посиланням на карти Google. У додатку є три кольорові секції кнопок для різних рівнів небезпеки. 

Піца, жест із тік-току та мобільні додатки: як можна захиститися жінкам? 

Еймі з «Сексуальної освіти» отримує полегшення, коли інші дівчата підтримують її і потрохи допомагають впоратися із пережитим. Завдяки найкращій подрузі Мейв вона наважилася звернутись до спеціалістки. Наша сила може бути хоча б у тому, щоб підтримувати одна одну в небезпеці чи гіркому досвіді. А ще намагатися запобігти цьому: поділитися своєю експертністю, вчасно зреагувати на жест або стати захисницею у мобільному додатку.