Як здоровий сон допомагає мозку не старіти

від | 25.03.2021 | Жіноча бібліотека, Фемкульт, Читати

Час читання: ( Кількість слів: )

Коли я нарешті висплюся? Це питання ми ставимо собі роками, переконуючи самих себе в тому, що ось уже незабаром (після школи/іспитів/роботи/на старості) налагодимо цей процес. Переконуємо себе так, наче в цьому є щось складне, а у нас — необмежений запас часу. Погані і гарні новини водночас: часу в нас мало, але, на щастя, у наших біологічних ритмах немає жодної магії. Сон і біологічний годинник, за яким ми живемо, — хай які складні в роботі механізми, та все ж їх можна налаштувати.
Достатньо лише зрозуміти, як усе це працює. Саме ці процеси у книжці «Коли я нарешті висплюся? Як засинати і прокидатися із задоволенням» пояснюють біологині Ольга Маслова та Ніка Бєльська.
Публікуємо уривок.

Як здоровий сон допомагає мозку не старіти

Найвідомішими й найпоширенішими хворобами, що починаються з процесами старіння, є деменції. До цієї групи входять різні нейродегенеративні захворювання, зокрема хвороба Альцгеймера, Паркінсона тощо. Упродовж дня в мозку зростає концентрація бета-амілоїдів— білків, надмірне накопичення яких часто пов’язують із настанням деменцій. Проте спостереження за тваринами засвідчило, що вночі, під час сну, бета-амілоїди з мозку виводяться.

За це відповідає так звана глімфатична система. Під час активної роботи мозку (неспання) рідина в ній майже не рухається, проте під час сну вона активно виводить із мозку білок. Експерименти з мишами показали, що в стані сну в їхньому мозку стає на 60 % більше позаклітинного простору, тому рідина може рухатися вільніше за допомогою клітин глії, які є свого роду інфраструктурою, що обслуговує мозок. Ця модель взаємодії змін сну та розвитку деменцій є порівняно молодою і ще перебуває на стадії вивчення.
За пропускання однієї ночі сну (31 година без сну) концентрація бета-амілоїдів зростає на 5 % і підвищується передусім саме в тих ділянках мозку, які найбільш чутливі до пошкодження в ранній стадії хвороби Альцгеймера. Імовірно, ці зміни тимчасові, але постійне випробування порогу міцності організму може із часом призвести до несправності в роботі.

Уже достеменно відомо, що деменції здебільшого супроводжуються розладами сну. Люди, діагностовані з хворобою Альцгеймера та обструктивним апное сну одночасно, брали участь у численних експериментах. Учасникам призначали CPAP-терапію (активно нагнітали повітря в ніс під час сну) для корекції переривання дихання, і це водночас засвідчувало зменшення швидкості прогресування хвороби Альцгеймера та покращувало деякі розумові здібності порівняно з контрольною групою.

Інакше кажучи, навіть за деменції покращення якості сну через корекцію апное може покращувати якість життя загалом.

Наукова спільнота вважає, що аналіз розладів сну може бути раннім діагностичним методом деменцій у майбутньому, але вже зараз очевидно, що розлад сну віщує ще більше накопичення бета-амілоїду й неможливість його нормального виведення, а це, своєю чергою, стимулює прогресування хвороб.
Цікаво, що люди, які мали вищу концентрацію бета-амілоїду через неспання, частіше звітували дослідникам, що мали в цей час поганий настрій. Це відповідає спостереженням, що після безсонних ночей контролювати настрій складніше. Також було зауважено, що накопичення цього білка, яке відбувається за депривації сну, ускладнює засинання. Тому, щоб не втрапити в це тимчасове зачароване коло, варто за можливості дозувати свої безсонні ночі.

Загалом учені відзначають, що усталеність циркадних ритмів із віком трохи спадає, адже знижується концентрація білків, що відповідають за їхню регуляцію. Розлади циркадних ритмів не лише призводять до ризиків діабету та ожиріння, а й порушують нормальну структуру сну, а при зниженні, наприклад, короткохвильової фази сну страждає довгострокова пам’ять. Тому, якщо внутрішні водії циркадних ритмів починають підводити, треба ще міцніше триматися за власні режим і ритуали, аби зберегти здоров’я тіла й мозку.

Читайте нас в Telegram-каналі, у Facebook та Instagram

Читайте також

Акторка Блейк Лайвлі зніметься в екранізації роману-бестселера Колін Гувер «Покинь, якщо кохаєш» про домашнє насильство

Акторка Блейк Лайвлі зніметься в екранізації роману-бестселера Колін Гувер «Покинь, якщо кохаєш» про домашнє насильство

Кінокомпанія Sony Pictures спільно з Wayfarer Studios екранізують роман «Покинь, якщо кохаєш» (It Ends with Us) американської письменниці Колін Гувер, центральною темою якого є проблема домашнього насильства. Головні ролі у...

The New Yorker опублікував короткометражний фільм-есе про війну української режисерки Надії Парфан

The New Yorker опублікував короткометражний фільм-есе про війну української режисерки Надії Парфан

Американський журнал The New Yorker в рамках проєкту The New Yorker Documentary виклав документальний короткометражний фільм «Я не хотіла робити фільм про війну» (I Did Not Want To Make A War Film) української режисерки...