Placeholder Photo
/

Як працює фонд «280 днів», який допомагає вагітним та мамам

Почати
/
16 хв на читанння

Щорічно в Україні передчасно народжуються приблизно 20 тисяч немовлят. У половині випадків є конкретна причина, яка призвела до передчасних пологів і яку можна попередити.
Саме тому було створено благодійний фонд «280 днів», який підтримує українські сім’ї на шляху до здорової вагітності: від процесу планування до народження здорової дитини. Чому «280 днів»? Тому що саме стільки триває доношена здорова вагітність.
Як працює Фонд, розповіла засновниця Алеся Азарова та Юлія Рідченко, а також до розмови долучилася перинатальна психологиня, консультантка Фонду Алла Азарова.

Мій син народився на 29 тижні, на 2,5 місяці раніше терміну, з вагою трохи більше 1300 грамів

Алеся Азарова: Благодійний фонд «280 днів» почався з моєї особистої історії – дуже складної вагітності та передчасних пологів. Мій син народився на 29 тижні, на 2,5 місяці раніше терміну, з вагою трохи більше 1300 грамів. Перші два з половиною тижні він провів у відділенні інтенсивної терапії, борючись за своє життя. Він вчився дихати, тримати температуру, їсти. Жодних прогнозів лікарі не давали.
До такої ситуації неможливо підготуватися морально. Це були моя перша вагітність і перша дитина. Я навіть не могла уявити, що щось може піти не так. Постійно звинувачувала себе і думала, чому це трапилося з нами і що я могла зробити для того, щоби запобігти таким стражданням мого сина.
Дитина була дуже бажаною, і до вагітності я вела здоровий та активний спосіб життя. Але від самого її початку я постійно потрапляла на збереження до стаціонару. Порахувала, що з шести місяців два провела у лікарнях. Морально це дуже пригнічувало: було важко налаштуватися на позитив за відсутності у медичних закладах нормальних УЗД-апаратів, гідних умов перебування, зрозумілої та відкритої інформації про лікування й перебіг вагітності.

Як працює фонд «280 днів», який допомагає вагітним та мамам
Алеся Азарова, засновниця БФ «280 днів». Передача засобів індивідуального захисту для лікарів і вагітних пологового будинку №3 м. Києва. Цей пологовий будинок є опорним в плані протидії COVID-19

Саме тоді я переконалася у необхідності психологічної підтримки для майбутніх мам. Мені пощастило двічі отримати професійну підтримку психологів: вперше перед пологами у відділенні патології вагітних Перинатального центру в Києві психологиня запропонувала мені арттерапію як засіб відволіктися від тривожних думок, і на деякий час це дійсно допомогло.
Вдруге з психологом я спілкувалася вже біля реанімаційної стійки, де лежав син. Фахівчиня підтримала мене розмовою – дуже прості слова, але сказані вчасно і професійно, насправді кардинально змінили мій психологічний стан.
Уже після того, як ми виписалися з пологового, через півтора місяця після народження сина, я зрозуміла, що в мене є ресурс для того, щоби підтримувати інших мам, які опинились у подібній ситуації. І що я хочу зробити все можливе, щоби жодна вагітна жінка не проходила через те, що довелося пройти нашій родині.
Спочатку я приєдналася до лав волонтерів Асоціації батьків передчасно народжених дітей «Ранні пташки» і навіть не помітила, як це стало моєю роботою 24/7. Асоціація об’єднує батьків, які пережили досвід передчасного народження дітей.
Таких немовлят в Україні щороку народжується близько 20 тисяч, а у світі – 15 мільйонів! Я прагнула підтримати сім’ї «поспішайок» і вирішила застосувати свій багаторічний досвід у галузі комунікацій для розвитку Асоціації. Також я займалась фандрайзингом і залученням грантів.
Усім родинам, де малюки народжуються передчасно, раджу звертатися до «Ранніх пташок» по пораду. Нещодавно запустилася цілодобова гаряча лінія підтримки батьків – проєкт, який ми починали разом із колегами.
Певної миті зрозуміла, що прагну розвивати інший напрямок допомоги – діяти на випередження.
Мені не давали спокою запитання: як саме можна попередити передчасні пологи і ускладнення вагітності? Що необхідно зробити задля того, щоби вагітність стала приємним досвідом для якомога більшої кількості жінок? Чи можуть жінка та родина підготуватися до вагітності так, щоб її результатом було народження здорової дитини чи, принаймні, як можна збільшити шанси на успіх?
Дані міжнародних організацій свідчать про те, що це можливо. Тому вирішила створити благодійний фонд «280 днів», місія якого – підтримка українських родин на шляху до здорової вагітності: від планування до народження дитини.

Перші кроки в допомозі

Алеся Азарова: Людиною, яка неймовірно підтримувала мене як під час важкої вагітності і передчасних пологів, так і від початку моєї залученості в благодійність, є мій чоловік. Його допомогу неможливо переоцінити. Я завжди звертаюсь до нього по пораду, якщо мені потрібна думка зі сторони.
Із моєю партнеркою з Фонду, Юлією, ми познайомилися на курсах догляду за нашими немовлятами. Потім з’ясувалося, що ми живемо поруч, а раніше обидві навчалися в Могилянці. Ми близько потоваришували. Вважаю, що мені неймовірно пощастило, що Юлі також відгукнулася місія Фонду. Юля має досвід креативної підприємницької діяльності та роботи менеджеркою у сфері IT. Вона сама запропонувала долучитися до фонду, щойно дізналася про мої наміри його створити. Нас об’єднав системний і стратегічний підхід до роботи, досвід непростих вагітностей і щире прагнення підтримати інших жінок у такій ситуації.
Юлія Рідченко, директорка зі стратегії БФ «280 днів». Передача засобів індивідуального захисту для лікарів і вагітних пологового будинку №3 м. Києва. Цей пологовий будинок є опорним в плані протидії COVID-19
Згодом до нас приєдналася бухгалтерка Галина, дизайнерка Софія, а також перинатальна психологиня Алла. Всі вони є волонтерами Фонду. До того ж ми залучаємо до роботи Фонду лікарів-експертів – без постійного діалогу з медичними фахівцями наша діяльність не є можливою, тож ми відкриті до нових партнерств.
Разом із моєю партнеркою ми зареєстрували Фонд, визначили пріоритетні напрями діяльності та спланували роботу до кінця року. Паралельно ми займалися встановленням партнерських зв’язків із українськими і міжнародними організаціями, що займаються темами здорової вагітності і психологічною підтримкою майбутніх мам, розробкою перших програм Фонду та вебсайту, залученням коштів.
Юлія Рідченко: Ми поставили собі запитання: яким чином можна сприяти тому, щоб якомога більше вагітностей стали історією успіху? Ми дослідили досвід міжнародних та українських організацій, історії українських жінок щодо того, що їх турбувало під час вагітності, дискурс у лікарських спільнотах, а також проаналізували власний досвід – і вирішили зосередитися на трьох напрямах: інформаційна діяльність щодо підготовки до вагітності, попередження ускладнень вагітності (шляхом проведення просвітницької роботи та закупівлі необхідного сучасного обладнання для лікарень), психологічна підтримка майбутніх мам та їхніх родин.
Попри те, що запуск Фонду співпав із оголошенням карантину в Україні, ми справді пишаємось тим, що вже вдалося зробити. За три місяці роботи ми забезпечили Київський обласний перинатальний центр бойлерами та зручними пеленальними комодами для догляду за малюками, посилили захист вагітних та лікарів від коронавірусу, придбавши для Київського пологового будинку №3 засоби індивідуального захисту.

Як працює фонд «280 днів», який допомагає вагітним та мамам
Партнерки фонду «280 днів». Передача апарату для неінвазивного (без забору крові) вимірювання рівня жовтяниці у новонароджених малюків в Київський обласний перинатальний центр. Завдяки цьому понад 400 малюків на рік буде врятовано від болісних процедур забору крові, а їхніх мам – від додаткового стресу і переживань за дитину.

За цей час ми провели інформаційну кампанію і стали глобальним партнером проведення Всесвітнього дня психологічного здоров’я матерів, переклали українською мовою та адаптували інформаційні матеріали, які допомагають вагітним жінкам покращувати свій психологічний стан під час пандемії.
У Фонді ми розпочали дослідження проблем психологічної допомоги, яку отримують вагітні в Україні. Результати використаємо для розробки програм підтримки майбутніх мам. ·
Ми з Алесею, волонтерами і благодійниками Фонду маємо спільне бачення. Віримо, що вагітність має бути щасливим досвідом, медичні установи повинні мати необхідне діагностичне обладнання та гідні умови перебування, а кожна вагітна – доступ до якісних послуг. Віримо у ненасильницьку, плідну комунікацію між лікарями та пацієнтами.
Нелля Ахмєтова, завідувачка відділення неонатології Київського обласного перинатального центру, тримає переданий благодійниками аппарат для неінвазивного вимірювання рівня жовтяниці
Ми впевнені, що у досить вразливий період вагітності кожна жінка має право на професійну емоційну підтримку, як і кожен малюк має право на найкращий старт у житті. Це великі мрії, та ми переконані, що крок за кроком їх можна здійснити.

Кому і як допомагає Фонд?

ЮР: Ми надаємо психологічну допомогу вагітним та їхнім родинам або ж сім’ям, що хочуть народити дитину, але відчувають тривогу з цього приводу, якщо, наприклад, мали попередній негативний досвід вагітності.
Щодо двох інших напрямів роботи Фонду – планування вагітності та попередження ускладнень, – вони передбачають комплексну діяльність та матимуть вплив на більшу кількість жінок у перспективі: допомога лікарням у закупівлі діагностичного обладнання, навчання медичних фахівців, популяризація ідей преконцепційної підготовки.

Як працює фонд «280 днів», який допомагає вагітним та мамам
Передача апарату для скринінгу слуху для відділення інтенсивної терапії новонароджених в Київський обласний перинатальний центр.
Розлад слуху – найчастіший вроджений розлад органів почуттів. За статистикою у 20-40 дітей, що потрапляють в палату інтенсивної терапії, з 1 000 новонароджених розвивається глухота або виражені порушення слуху, що навіть вчасно не діагностується через відсутність спеціального медичного обладнання та системи ранньої діагностики слуху.
Лікарка проходить навчання на користування апаратом і тестує слух на собі

АА: Одне з наших важливих завдань – проведення просвітницької діяльності щодо правильної підготовки до вагітності, особливостей власного організму, тривожних симптомів під час вагітності та плану дій у разі виникнення таких симптомів. Ми вже надаємо таку інформацію через блог Фонду. У майбутньому плануємо запуск циклів вебінарів із провідними фахівцями.
ЮР: У вагітних жінок виникає безліч запитань щодо власних прав під час очікування малюка. Наприклад, чи може вона обрати пологовий будинок і лікаря, якщо не має прописки; чи може відмовитися від обстеження або ж отримати психологічну допомогу; чи має право на отримання достовірної та повної інформації про стан свого здоров’я.
Ми знаємо, якими вразливими можуть бути жінки під час вагітності, відчувати тиск відповідальності, залежності від інших. Саме тому кожній вагітній жінці необхідно знати власні права, щоб уміти відстояти їх і отримати найкращі результати від вагітності та пологів для себе та своєї дитини. Якщо жінка відчуває, що її права під час вагітності порушуються, вона може звернутися до Фонду. Також запрошуємо до співпраці незалежних правників та юридичні фірми.

Чому потрібно планувати вагітність?

ЮР: Шанси на народження здорового малюка у випадках, коли дитина запланована, збільшуються. Якщо ви плануєте вагітність, лікар має оцінити ваш медичний, хірургічний, гінекологічний та акушерський анамнез, а також сімейну історію, історію психічного здоров’я та соціальну історію (включаючи харчування, фізичні вправи, куріння, вживання алкоголю чи лікарських засобів). Лікарю також важливо дізнатися про історію вакцинації, а майбутній мамі варто перевірити свій імунітет до захворювань, які можуть спричинити проблеми під час вагітності, таких як краснуха та вітряна віспа.
АА: У цей період пари повинні прагнути покращити своє здоров’я, щоби підійти до початку вагітності в найкращому стані: як фізичному, так і психологічному. Це дозволяє зменшити вірогідність самовільних викиднів і передчасних пологів, кількість ускладнень, також знизити ризики для малюка, такі як вади розвитку нервової системи, вроджені вади серця. Інвестуючи в якісну підготовку до вагітності, ви інвестуєте в здоров’я своєї дитини.

Коли потрібна психічна допомога?

ЮР: Психоемоційний стан жінки впливає на благополуччя протікання вагітності й пологів. Загалом, ми закликаємо і майбутніх мам, і членів їхніх родин, і друзів особливо уважно ставитися до психологічного стану жінки під час вагітності. У багатьох країнах світу в однієї з п’яти жінок розвивається психічний розлад під час вагітності або протягом першого року після пологів.
75% з цих жінок не проходять діагностику та не отримують адекватної підтримки. Високий рівень стресу може викликати підвищення тиску чи серцеві захворювання та призвести до передчасних пологів. Більше того, самогубство належить до однієї з найбільш розповсюджених причин жіночої смертності під час вагітності чи невдовзі після пологів. Тож це питання, яке не можна ігнорувати.
Алла Азарова (перинатальна психологиня): Загалом, періодичні прояви занепокоєння і тривоги в період вагітності – абсолютно нормальне явище. Але якщо стан жінки не покращується, їй потрібна професійна допомога. Як саме майбутній мамі зрозуміти, що їй потрібна психологічна допомога?
Тривожними симптомами розвитку ментального розладу є зміна апетиту, погіршення якості сну, проблеми з концентрацією, неможливість перестати думати про щось (відчуття, ніби «мозок не може зупинитися»), а також постійне відчуття страху.
Якщо жінка відчуває підвищену тривожність та фобії або ж перебуває у складних життєвих обставинах (скрутному матеріальному становищі, переживає насильство, вагітність є небажаною, відсутня можливість самостійно ростити дитину тощо), їй потрібна додаткова увага з боку професіоналів. Крім того, збереження вагітності у стаціонарі теж може бути приводом для спілкування з психологом. Адже тривале перебування вдалині від близьких та родичів посилює стрес у вразливий період.
Деяким жінкам потрібна психологічна допомога через високий рівень страху перед вагітністю та пологами. Він може бути викликаний попереднім гірким досвідом втрати вагітності або дитини після народження. Також окремої уваги заслуговують пари, що готуються до процедури штучного запліднення. Їм часто потрібна підтримка для того, щоби позбутися страху невдач і правильно налаштуватися на результат.